logo

ÜÇ ÜZÜCÜ KONU!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Aslına bakarsanız; üzücü konu çok da!…

Ben şimdilik yerelde yaşanan ve bana göre 3 üzücü olan konu ile ilgili tarihe kısa notlar düşmek istiyorum.

Gerçi benim üzücü diye nitelendirdiğim konu-lar, başkaları için sevinç vesilesi de olabilir…

Ancak işimiz bu ; Haberin kutsallığına dokunmadan, olayları kendimizce yorumluyoruz.

*

Kronolojik sıra ile gidersek eğer…

1)

İlk üzücü olayımız; Ereğli Emniyet Müdürü Fahri Küçük’ün başına gelenler! (ilgili haber linki)

Fahri Küçük; Ereğli’ye atandığı günden itibaren, görev bilinci ve sorumluluğu duygusu ile hareket ettiğine inandığımız bir üst düzey güvenlik görevlisi idi. Ancak finaldeki -bilinen- davranışı bizi hayal kırıklığına uğrattı.

İçeriklerini(yaşananları) tartışamam ama mektup yöntemi, detayları aktarma fikri/biçimi ve devamındaki süreç stratejik olarak hatalıydı. Oysa ‘doğruyu, doğru şekilde savunmak’ gerekirdi.

Anladığım kadarı ile Fahri Bey olayları ve insanları aşırı içselleştirilmişti! Keşke böyle olmasaydı. ‘Öfkenin en iyi ilacı ertelemedir’ deyip, önce üçe kadar sayıp ondan sonra ne yapacağına (duygularının değil de mantığının etkisi ile) karar verseydi, belki sonuç böyle üzücü olmayacaktı. İnşallah sonuç herkes için de en hayırlısı olur.

2)

İkinci üzüntüm BAKKA’nın Küçük Ölçekli Altyapı mali Destek Programı kapsamında Bölge Turizm Altyapısına ayırdığı 12 Milyon liralık bütçenin tamamının ‘Zonguldak Üzülmez Kültür Vadisi Projesine’ gitme ihtimalini  öğrenmiş olmamdan kaynaklanıyor. (ilgili haber linki)

Umarım ben yanlış yorumlamışımdır ve bu büyüklükteki bütçe, (hangi bölgeye veya hangi projeye olursa olsun) tek bir veya birkaç güdümlü projeye değil, birçok heyecan yaratıcı projeye mali kaynak olur.

BAKKA’nın sorumluluk alanındaki üç il ve bazı ilçelerinde bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlemesi benim yanılma ihtimalimi güçlendiriyor. İnşallah bunca çaba ve mali kaynak, hedeflendiği gibi bölge turizminin alt yapısını geliştirir de bacalı sanayimize, ‘bacasız’ı da ekleriz.

3)

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine(kendi tabiri ile başkanlığa) aday Niyazi Özcan’ın kendisi dışındaki ‘adeta her şeye/her kese’ muhalefet etmesi ve Erdemir karşıtlığı üzerinden ‘gri propaganda’ yapmaya devam etmesi beni üzdü. Öyle ki toplantıda ‘neden birleşmelere karşı olduğunu ve Erdemir karşıtlığına devam ettiğini’ sorma gereğini duydum. (ilgili haber linki)

Niyazi Özcan, Psikolojk Savaşı bilen ve özgüveni yüksek bir arkadaşımız. Beni kutlayarak başladığı konuşmasında ilk soruma cevabı şu oldu: “…bir birleşme var siyah sayfada. Bizim ki beyaz sayfa. Burada birleşecek olan varsa, gelecek olan varsa buyursun gelsin.” Konuşmasının aralarına adrese teslim ilginç mesajlar yerleştirmeyi seven Niyazi Beyin “buyursun gelsin” davetine icabet eden olur mu bilemem ama bildiğim bir şey var ki; bu taktik yanlış ve zorla güzellik olmuyor! 

İkinci soruma ise Özcan, bazı ihaleli işleri örnekleyerek sonuçta “Ama Erdemir’in Ereğli’ye verdiği bir şey yok ki.” cevabına “pes yani!” demekten kendimi alamam; sadece üzülürüm!

Yani efendim…

Evet tüm bunlara üzülür ve ancak işte böyle satırla dökerim ki;  fazlası benim gibisine çok gelir! Zira kafatası açılıp beyni tamir görmüş biri olarak, fazla üzüntünün beynimde enerji azalmasına neden olabileceğini biliyorum. Bu da metabolizmamın yavaşlamasına ve Allah korusun, ‘neler olup bittiğine dair’ duyarsızlığıma neden olabilir. Oysa Epikürcülük hiç bana göre değil!

En iyisi yüksek sesle düşünüp ‘üzülmekle’ kalmak!

Üzüntüsüz kalın…

Share
804 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOPLANTILARDAN İZLENİMLER

  20 Şubat 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Geçen hafta iki ayrı toplantıda bulundum. İlki, tam da tam da gazetemizin yeni sayısının dağıtımını yaptığımız Çarşamba gününe denk geldi. Bilenler bilir; dağıtım günlerimizde kolay kolay nefes alamayız! Önce kargodan paketimizi alır, büroda gazetelerimizi tek tek katlar, Tuğba ile Ülkü’nün esprileri eşliğinde etiketlerini yapıştırırız. Ardından ben ve eşim dahil, tüm personel, gazeteyi sabahın erken saatinden akşamın geç saatine kadar tek tek abone adreslerine bırakır, hem okuyucularımızın hal hatırını sorar, hem de refleksleri öl...
 • UYSAL’IN ‘ŞEMSİYE’ HAYALİ!

  16 Şubat 2018 KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın daveti üzerine Yazarımız Dr. Can Canver’le birlikte resim, fotoğraf, heykel gibi güzel sanatlar dallarının yerel sanatçılarının ağırlıklı olarak davetli olduğu bir toplantıya katıldık. Bizim katılımımız sanırım, kültür sanat değerlerimizle turizm potansiyelimizin daha fazla değerlendirilmesini savunan yazı ve haberlerimiz nedeni ile oldu. Çok da iyi oldu!.. Toplantı Uysal’ın “Ereğli sosyokültürel ortamına daha fazla nasıl katkı sağlarız sorusunun cevabını aramak,  kentin genlerinde o...
 • “EREĞLİ’DE TURİZMİ” TARTIŞMAK!..

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  - Geçtiğimiz günlerde facebook sayfamda Ereğli’de turizmi hoşça tartıştık. Yorum katmadan ve ‘af dileyerek’ aynen alıntılamak istiyorum: Yılmaz Türkoğlu: Doğan bey anladığım kadarıyla ereğliyi turizmin başketi yapacaksınız yine boş işlere devam haa Doğan Gönüllü: Yılmaz Bey ; "Ereğli'de Turizm Potansiyeli değerlendirilsin" diyoruz. "Ereğli Turizmin başkenti" ya da "Ereğli turizm kenti olsun" iddiasında hiç bulunmadım. Bunu yazılarımda ve konuşmalarımda defalarca açıkladım. Kafa karıştırıcı 'gri propaganda' tuzaklarına düşmemenizi tavs...
 • SERDÜMEN RECEP REİS – 1

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  1926 yılının, 27 Ocak günü… İki katlı, kargir Ereğli Hükümet Konağı’nın önünde bir hareketlilik gözleniyor. Binanın arka cihetinde yer alan, halk arasında Garipler Mezarlığı diye bilinen ama artık Şehir Parkı olarak nitelendirilen ulu çınar ağaçlarının gölgesinde dimdik dikilen Atatürk büstünün çevresinde yavaş yavaş bir kalabalık toplanmaya başladı… Alan baştan başa al beyaz Türk bayrakları ile donatılmış. Karşıda solda Mektebi İbtidai Zeker Mektebi ( Erkek İlkokulu ) öğrencileri, muallimleri Ali Rıza Efendi, Said Efendi ve Osman Efendi...