logo

POPÜLİST DEĞİL, POPÜLERİZ!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Gazete olarak bizim açımızdan yoğun geçen bir haftayı geride bıraktık.

Haber Hayat Yayıncılık olarak 1 Aralık’ta ikinci kuruluş yıl dönümünü tamamlayıp 3’e adım atmamızın kutlama ve ziyaret trafiği ile bir önceki hafta sonu şehir dışı mesleki temaslarımız, yoğunluğumuzun asıl kaynağını oluşturdu.

Benim katıldığım Ordu-Ünye‘de gerçekleştirilen “Anadolu’dan AB’ye Medya Açılımı” toplantısı ile Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın’ın katıldığı ERDEMİR‘in destekleri ile İstanbul’da “Küresel Pazarlarda Yeni Ufuklar” teması ile yapılan “9. SteelOrbis Çelik Konferansı”na kısaca değinelim:

Medya açılımı toplantısının Ünye‘de yapılmasının nedenini, organizasyonu düzenleyen (Ün Tv ve TİMEF Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüten) Şakir Gürel dostumuzun projeyi kente adeta mal etmesi olduğunu oraya gidince anladım. Gürel, Kaymakamdan, Belediye Başkanına ve Ticaret Odasından otellerine, müzesine hatta fındık fabrikasına kadar konuyu kentte o kadar güzel işlemiş ki; kendimizi “çok özel konuklar” olarak hissetmemize neden oldular.

Ayrıntıları haberlerimizde var ama özetlersek;  Ünye’de, Belçikalı sempatik panelistlerle dünyayı, medya sektörü ve  daha ötesini konuşma-tartışma imkanı bulurken, İstanbul‘dan katılan konuşmacılarla eni-konu internet televizyonculuğu ve yayıncılığı konularında fikir alışverişinde bulunduk.

Projenin resmi açılış töreninde konuşmacıların Şakir Gürel‘i yere- göğe koyamamasından şahsen gururlandım. Daha önce Ereğli‘ye de bir-kaç kez misafirimiz olarak gelmiş, sahilimizde balık yemiş Gürel dostumuza, proje yolunda başarılar diliyor “Zonguldak -Ereğli olarak varız” diyoruz.

Unutmadan; Bizi özellikle resmi oturumların ardından Çakırtepe‘de da ağırlayıp Ünye‘nin protokolü ve “Ünye’nin Dünkü Çocukları Grubu” ile tanıştırıp, (yaşları 50’nin üzerinde güler yüzlü çağdaş bay- bayanların, eskiden giydiğimiz siyah önlük-beyaz yaka ile bizi karşılamaları ve eski çocuk oyunlarını hatırlatmaları, milli duyguların doruğa çıktığı anda da andımızı okutmaları görülmeye değerdi doğrusu.) ertesi günü de güzel bir organizasyonla, Cumhuriyet Meydanı, çarşı içi, Ünye Müze Evi, Yunus Emre Türbesi, Özel Fındık Fabrikası, Ünye Kalesi ve Ordu Büyükşehre giderek teleferikle Boztepe’den seyir gezisi için tüm emeği geçenleri kutluyor ve özellikle Şakir Gürel dostumuza tekrar teşekkür ediyoruz.

Ben Ünye‘de iken, Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın’ı İstanbul’a gönderdik. Ereğli karargahını da Sevgili Eşim Ülkü ve Grafik-Tasarımcımız, mimarımız, her şeyimiz; gazete ve sitemize, üstün dokunuşları ile haberlere hayat veren genç arkadaşımız Tuğba Yaman’a(hem de tam doğum günde) emanet ettik. Başarı habercimiz Fahrettin Özaydın, İstanbul’da önce 9. SteelOrbis Çelik Konferansını, ardından 15. Uluslararası MÜSİAD  Fuarını ve stant açan Ereğlili firmaları takip etti. Ayrıntılarını haberlerimizde okuduğunuz güzel haberler ve röportajlarla Ereğli‘ye çantası dolu dönen Özaydın‘ın, sessiz sakin başarısının ardında, yalın bir dille  su gibi akıttığı haberleri ve “türbine değil, habere çalışan” gazeteci duruşu yatıyor. Tüm bunlar ,Tuğba ve Fahrettin’in ileride çok daha başarılı işlere imza atacaklarının işaret fişekleri…

Bu şehir dışı olayları anlatmamın bir başka nedeni ise Ereğli medyası olarak çoğumuzun dışa-kapalı çalışıyor olmasına koşut, yeri geldiğinde vakitten ve nakitten taviz vermenin gerekliliğine olan inancımızı ve açıkça, bu konudaki farklılığımızı vurgulamaktır.

Evet, şehir dışı temaslarımızın hemen sonrası, 1 Aralık Pazartesi günü, Haber Hayat Yayıncılık olarak 2. kuruluş yıl dönümümüzdü. Hafta boyunca İşyerimize hatta evimize dostane ziyaretler, çiçekler, pasta ve börekler, mesajlar, telefonlar bizi mutlu ve motive etmeye yetti.

Şunu sevinerek gördüm ki;  “Biz marka ve ekip olarak popülist değiliz ama popüleriz.”

Bu anlamda ilginize, sevginize, güveninize gerçekten çok teşekkür ediyoruz.

Bir piknik masası ve kullanılmış diz üstü bilgisayarla başladığımız işimizde, çok şükür dostlarımız, okur ve reklam verenlerimiz sayesinde bu günlere kadar sağ-salim geldik. İnşallah bundan sonrada hep birlikte daha güzel günlere yol alır, Ereğli‘de yaşamanın, iş yapmanın keyfini de zorluğunu da beraberce çıkartırız.

Geçen senede aynı sonlandırmıştık; Sağ olun, var olun. İlgi, güven ve desteğinize layık olmak, boynumuzun borcu olsun!

Tabii ki; bu arada siyaset ısınıyor!

Belediye meclisinin muhalif Ak Partili üyeleri, yanlış yolda hızla ilerlemeye devam ediyorlar. Ayrıca Ak Parti‘nin derinliklerinde iki, hatta üç tehlikeli fay hattı var: Biri yörecilik, biri kişicilik, diğeri de menfaatçilik! Fay hatlarının gazını almak yerine yöre kavramı üzerinden eski Milletvekili Fazlı Erdoğan ve mevcut Milletvekili Ercan Candan adına sözüm ona lobi yapanlar, yani kraldan çok kralcılar, aslında ne kadar da kendi küçük menfaatleri peşindeler kim bilir? Bu arada Ak Parti’de MKYK üyesi, etkili bir isim olan Emine Çift‘in siyasi gelecek(ği) açısından ne-ler düşündüğünü  doğrusu merak ediyoruz!

CHP‘de, üye bazlı milletvekili adayı anketini her kim yapıyorsa, “erkenden ve doğru bir iş” olarak kayıtlara geçiyor. Sanırım bu yoklamalar devam edecek. Eski Belediye Başkanı Posbıyık, seçimden sonra aylar sonra verdiği ilk röportajlarında ve hakkındaki yazılarda, yenilenmiş görüntüsü veremedi, tam tersine, adeta “hala aynıyım” dedi. Oysa kendisinden tekamül ettiğine dair işaretler ve belediyecilikle ilgili ciddi değerlendirmeler bekleniyor.  CHP tarafından hazırlanıp-Genel Merkeze gönderilmiş raporla “Kendisini işaret ederek ‘hak’ talep etmek” yetmiyor! Partili gibi değil, Posbıyıkçı biri gibi konuşmuş. Açıklamalarında yüksek politika, dünya ve ülke ile ilgili ise hiç bir şey yok. Oysa dinlenmiş bir politikacı, milletvekili aday adayı olarak bunları da konuşmalıydı. Kim bilir, belki de sorulmadığı içindir. Posbıyık, galiba benim röportajımda bu sorulara da cevap verecek!  

Potadaki her iki parti de, genel merkezlerine gönderecekleri raporlarda; milletvekili aday sıralaması yapılırken, Ereğli-Alaplı Bloğunun salt nüfus açısından-matematiksel değil, nitelikli politikacı açısından da “Ereğli-Alaplı Bloğu adayları, matematiksel gerçeklerin yanında, şu şu niteliklerinden dolayı da 2. sıraya layıktır” konusunu detaylandırmalılar.  Değerlendirmenin buna göre de yapmasını istemeliler. Her iki parti de Ereğli-Alaplı Bloğu olarak, bu dönem birinci veya en az 2. sıraya ve de “yenilere-yenilikçilere” odaklanmalı!

Bizde basın olarak bu konuyu bundan sonra daha sık işleyip; şimdilik kişi işareti değil ama “Sıralamada layık yer” talep edeceğiz.

Geçen sayıda manşet konusu yaptığımız “Diyalog çağrımızı” sorarsanız eğer; TSO Başkanı Yaşar Yetiker’in “kapım açık” yaklaşımı ile bu işler olmaz diyorum. Tetiker’den edilgen, “Kapımız açık” zoraki cevabı demek yerine, etkili bir “kapıları çalmaya hazırız” dinamik cevabını beklerdik doğrusu! Biz genede Belki zamanı bekleniyordur” diye umutlanıp, “şehirde daha fazla diyalog için” beklemeye devam edeceğiz. 

İyi haftalar dileriz!

Share
885 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOPLANTILARDAN İZLENİMLER

  20 Şubat 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Geçen hafta iki ayrı toplantıda bulundum. İlki, tam da tam da gazetemizin yeni sayısının dağıtımını yaptığımız Çarşamba gününe denk geldi. Bilenler bilir; dağıtım günlerimizde kolay kolay nefes alamayız! Önce kargodan paketimizi alır, büroda gazetelerimizi tek tek katlar, Tuğba ile Ülkü’nün esprileri eşliğinde etiketlerini yapıştırırız. Ardından ben ve eşim dahil, tüm personel, gazeteyi sabahın erken saatinden akşamın geç saatine kadar tek tek abone adreslerine bırakır, hem okuyucularımızın hal hatırını sorar, hem de refleksleri öl...
 • UYSAL’IN ‘ŞEMSİYE’ HAYALİ!

  16 Şubat 2018 KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın daveti üzerine Yazarımız Dr. Can Canver’le birlikte resim, fotoğraf, heykel gibi güzel sanatlar dallarının yerel sanatçılarının ağırlıklı olarak davetli olduğu bir toplantıya katıldık. Bizim katılımımız sanırım, kültür sanat değerlerimizle turizm potansiyelimizin daha fazla değerlendirilmesini savunan yazı ve haberlerimiz nedeni ile oldu. Çok da iyi oldu!.. Toplantı Uysal’ın “Ereğli sosyokültürel ortamına daha fazla nasıl katkı sağlarız sorusunun cevabını aramak,  kentin genlerinde o...
 • “EREĞLİ’DE TURİZMİ” TARTIŞMAK!..

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  - Geçtiğimiz günlerde facebook sayfamda Ereğli’de turizmi hoşça tartıştık. Yorum katmadan ve ‘af dileyerek’ aynen alıntılamak istiyorum: Yılmaz Türkoğlu: Doğan bey anladığım kadarıyla ereğliyi turizmin başketi yapacaksınız yine boş işlere devam haa Doğan Gönüllü: Yılmaz Bey ; "Ereğli'de Turizm Potansiyeli değerlendirilsin" diyoruz. "Ereğli Turizmin başkenti" ya da "Ereğli turizm kenti olsun" iddiasında hiç bulunmadım. Bunu yazılarımda ve konuşmalarımda defalarca açıkladım. Kafa karıştırıcı 'gri propaganda' tuzaklarına düşmemenizi tavs...
 • SERDÜMEN RECEP REİS – 1

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  1926 yılının, 27 Ocak günü… İki katlı, kargir Ereğli Hükümet Konağı’nın önünde bir hareketlilik gözleniyor. Binanın arka cihetinde yer alan, halk arasında Garipler Mezarlığı diye bilinen ama artık Şehir Parkı olarak nitelendirilen ulu çınar ağaçlarının gölgesinde dimdik dikilen Atatürk büstünün çevresinde yavaş yavaş bir kalabalık toplanmaya başladı… Alan baştan başa al beyaz Türk bayrakları ile donatılmış. Karşıda solda Mektebi İbtidai Zeker Mektebi ( Erkek İlkokulu ) öğrencileri, muallimleri Ali Rıza Efendi, Said Efendi ve Osman Efendi...