logo

NEREDE HAREKET ORADA BEREKET


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Yeni yıl ile birlikte uzun logomuzu da ‘kare’ haline getirdik. Daha önce kırımızı zeminle beyaz yazının renklerini değiştirmiştik. Çok beğenildi. Bilmem bu yeni kare logomuz beğenilecek mi ama en azından durağanlıktan iyidir, harekette bereket vardır! Geçen yılın son sayısında arşivlerimizden faydalanarak ‘Ereğli’de yapılanlar ve beklenenler’ envanterini yayımladık. Haberdeki fotoğraflardan tutun da kronolojik sıralamaya kadar olumlu-olumsuz birçok değerlendirme aldık. Tümüne ne kadar teşekkür etsek azdır.

YİĞİT ÇOK MU OLUYOR!

Bölgesine hizmet getirmek için Ankara-Düzce yollarını aşındıran Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit değişik bir siyasi figür. Tuttuğunu koparan, diyalogları güçlü ve bir o kadar her kesime sıcak gelen başarılı bir belediye başkanı olan Yiğit, vatandaşın bir işi olduğu zaman telefonunu kapatmadan diğer telefonda talimatını verip ‘işiniz tamam’ diyecek kadar iş bitirici bir yönetici. ‘Erdemir ve Ereğli’ deyince “Beni yetiştiren, başarımı borçlu olduğum yerler” diyen Yiğit, şehrine çivi bile çakılmasından haz ediyor ve bütçesini aşan projeleri gerçekleştirmesi ile dikkat çekmeye devam ediyor. Ünü Yığılca sınırlarını aşan ‘Yiğit çok mu oluyor?’ diye düşünmeden edemiyor insan!

TSO ADAYLARI

Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde kartlar yeniden karıldı. Gazete Dağıtım sohbetlerinde bana en çok soru buradan geliyor. Cevabım ise “üreten kazanır” oluyor; Evet, ‘her kesimle diyalog, somut proje, yenilikçilik ve saygı-sevgi…’ üreten kazanacak, bunları tüketen kaybedecek! Organ seçimlerinin yapılması planlanan Nisan’a az kaldı; hareketli günler hepimizi bekliyor. Ziyaret ve açıklama trafiği artacak, inşallah içleri de dolu dolu olur!

EĞİTİMDEKİ AYIBIMIZ!

Ereğli’nin ayıplarından biri de; hala çiftli eğitimin devam ettiği okullar. Bu ayıbı devlet ile milletin el ele vererek çözüyor olması ise yüreklere su serpiyor. Son olarak bizzat gözlemlediğim, inşası tamamlanan Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu bir an önce devreye girmeli. Böylece aynı adlı önceki okul da tekli eğitime geçecek. Bu yeni ve modern okul sıraları yavrularımızla dolacak. Azimli Müdür Vedat Açıkalın’ın verdiği bilgilere göre; Okulun sadece tefrişatı ve birkaç eksiği kalmış. Kurulmasına katkı veren Nurdan Hanım ve Orhan Bey ise adeta çırpınıyorlar. Bir an önce okulda öğretmenleri, öğrencileri görmek istediklerini vurguluyorlar. Niye mi; vatan sevgisi, Cumhuriyet sevgisi böyle bir şey de ondan. Hürriyet sevgisi böyle bir şey de ondan.

EREĞLİ’DE TURİZM

“Ereğli’de Turizm; Neden olmasın?..” sorumuz gündemdeki yerini koruyor. Tekrar etmek gerekirse Yazarımız Can Canver’le birlikte ‘Sanayi Kenti Ereğli’de Turizm Potansiyeli daha iyi değerlendirilmeli’ görüşünden yola çıkılarak oluşan bu soru; ‘Ereğli Turizm Kenti neden olmasın?’ şeklinde ‘yanlış’ algılandığı zamanlar oluyor. Oysa aradaki fark çok büyük! Bu konuda Belediye, TSO, Esnaf Odası, Kent Konseyi, Basın ve bu işten kazanç sağlayan ticari işletmeler işin devamını getirmeliler. Nitekim Başkan Uysal’ın bu konuda ‘çalıştay yapılacak’ gibi sözleri vardı.

Bunca hengâme arasında ‘Karadeniz’deki balıklara ne oldu?’ sorusunu atlamadık. Oltamızı değil ama mesajlarımızı attık. Bilimsel cevaplar bekliyoruz.

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NEREDE HAREKET ORADA BEREKET

  11 Ocak 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yeni yıl ile birlikte uzun logomuzu da ‘kare’ haline getirdik. Daha önce kırımızı zeminle beyaz yazının renklerini değiştirmiştik. Çok beğenildi. Bilmem bu yeni kare logomuz beğenilecek mi ama en azından durağanlıktan iyidir, harekette bereket vardır! Geçen yılın son sayısında arşivlerimizden faydalanarak ‘Ereğli’de yapılanlar ve beklenenler’ envanterini yayımladık. Haberdeki fotoğraflardan tutun da kronolojik sıralamaya kadar olumlu-olumsuz birçok değerlendirme aldık. Tümüne ne kadar teşekkür etsek azdır. YİĞİT ÇOK MU OLUYOR! Bölgesi...
 • KDZ EREĞLİSİ’NİN KÜLTÜR HARİTASI

  11 Ocak 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Kdz Ereğlisi kentimiz, kuruluşundan bugüne bir kültür haritası olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyülü antik çağdan başlayıp bölgede hakim şehir devlet olan HerakleaPontika, Sakarya Irmağı’nın ağzından Filyos Irmağı ağzına kadar uzanan geniş hinterlandı ve Romanya ile Kırım’da kurduğu iki kolonisi ile Bithynia krallığı ile Roma’ya dahi kafa tutabilmiş, Roma ve ardılı Bizans egemenliğinden Ortaçağ’a uçarak, Cenevizliler’le buluşmuş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin islam duyarlığından geçerek gurur verici Cumhuriyet yıllarına kadar uzanagelmiş...
 • UYSAL VE CANDAN’IN RADYO PROGRAMLARI

  03 Ocak 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  . Önceki gün aynı gün ve saatte; Ereğli Belediye Başkan Hüseyin Uysal, Ereğli FM’de Fikri Kapan’ın, önceki dönem Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan da Demokrat FM’de Şenol Azman’ın canlı yayın konuğu oldular. Konukların ortak noktaları; Ak Partili, Ereğli sevdalılıkları ve barışıkken küskün/kırgın olmaları! Her iki programı da dinleyemediğim için yayın kuruluşlarının haberlerinden neler olup bittiğini takip etmeye çalıştım ve adeta hayal kırıklığına uğradım! Oysa ben beklentisi yüksek biri değilimdir. Griyi severim ama siyasetç...
 • AYHAN BEY ‘BİR ŞEYLER YAPMALI’ DİYOR!

  02 Ocak 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  . Yılın son gazetesinin dağıtımını yaparken her zaman olduğu gibi eş-dostla sohbet etme imkânı da buldum. Bu sefer de; TSO Başkan Adayı Arslan Keleş’le diğer adayların…  Yaşam koçum Hayrettin Aksoy’la Kerim Dervişoğlu’nun kulaklarını çınlattık. Zeki Us ve Değerli Eşi Hülya hanımla ailece çay içtik, Migros/Ereğli Müdürü Hakan Karadeniz’le  Dostlar Meclisi ile Ankara izlenimlerini konuştuk ve ‘ne olacak şu Ereğli’nin hali?’ kıvamında dertleştik. Musa’nın Yeri’nde çorba molasında ise Ayhan(Toker) Ağabeyle ise harbiden gazetecilik yaptık....