logo

NEREDE HAREKET ORADA BEREKET


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Yeni yıl ile birlikte uzun logomuzu da ‘kare’ haline getirdik. Daha önce kırımızı zeminle beyaz yazının renklerini değiştirmiştik. Çok beğenildi. Bilmem bu yeni kare logomuz beğenilecek mi ama en azından durağanlıktan iyidir, harekette bereket vardır! Geçen yılın son sayısında arşivlerimizden faydalanarak ‘Ereğli’de yapılanlar ve beklenenler’ envanterini yayımladık. Haberdeki fotoğraflardan tutun da kronolojik sıralamaya kadar olumlu-olumsuz birçok değerlendirme aldık. Tümüne ne kadar teşekkür etsek azdır.

YİĞİT ÇOK MU OLUYOR!

Bölgesine hizmet getirmek için Ankara-Düzce yollarını aşındıran Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit değişik bir siyasi figür. Tuttuğunu koparan, diyalogları güçlü ve bir o kadar her kesime sıcak gelen başarılı bir belediye başkanı olan Yiğit, vatandaşın bir işi olduğu zaman telefonunu kapatmadan diğer telefonda talimatını verip ‘işiniz tamam’ diyecek kadar iş bitirici bir yönetici. ‘Erdemir ve Ereğli’ deyince “Beni yetiştiren, başarımı borçlu olduğum yerler” diyen Yiğit, şehrine çivi bile çakılmasından haz ediyor ve bütçesini aşan projeleri gerçekleştirmesi ile dikkat çekmeye devam ediyor. Ünü Yığılca sınırlarını aşan ‘Yiğit çok mu oluyor?’ diye düşünmeden edemiyor insan!

TSO ADAYLARI

Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde kartlar yeniden karıldı. Gazete Dağıtım sohbetlerinde bana en çok soru buradan geliyor. Cevabım ise “üreten kazanır” oluyor; Evet, ‘her kesimle diyalog, somut proje, yenilikçilik ve saygı-sevgi…’ üreten kazanacak, bunları tüketen kaybedecek! Organ seçimlerinin yapılması planlanan Nisan’a az kaldı; hareketli günler hepimizi bekliyor. Ziyaret ve açıklama trafiği artacak, inşallah içleri de dolu dolu olur!

EĞİTİMDEKİ AYIBIMIZ!

Ereğli’nin ayıplarından biri de; hala çiftli eğitimin devam ettiği okullar. Bu ayıbı devlet ile milletin el ele vererek çözüyor olması ise yüreklere su serpiyor. Son olarak bizzat gözlemlediğim, inşası tamamlanan Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu bir an önce devreye girmeli. Böylece aynı adlı önceki okul da tekli eğitime geçecek. Bu yeni ve modern okul sıraları yavrularımızla dolacak. Azimli Müdür Vedat Açıkalın’ın verdiği bilgilere göre; Okulun sadece tefrişatı ve birkaç eksiği kalmış. Kurulmasına katkı veren Nurdan Hanım ve Orhan Bey ise adeta çırpınıyorlar. Bir an önce okulda öğretmenleri, öğrencileri görmek istediklerini vurguluyorlar. Niye mi; vatan sevgisi, Cumhuriyet sevgisi böyle bir şey de ondan. Hürriyet sevgisi böyle bir şey de ondan.

EREĞLİ’DE TURİZM

“Ereğli’de Turizm; Neden olmasın?..” sorumuz gündemdeki yerini koruyor. Tekrar etmek gerekirse Yazarımız Can Canver’le birlikte ‘Sanayi Kenti Ereğli’de Turizm Potansiyeli daha iyi değerlendirilmeli’ görüşünden yola çıkılarak oluşan bu soru; ‘Ereğli Turizm Kenti neden olmasın?’ şeklinde ‘yanlış’ algılandığı zamanlar oluyor. Oysa aradaki fark çok büyük! Bu konuda Belediye, TSO, Esnaf Odası, Kent Konseyi, Basın ve bu işten kazanç sağlayan ticari işletmeler işin devamını getirmeliler. Nitekim Başkan Uysal’ın bu konuda ‘çalıştay yapılacak’ gibi sözleri vardı.

Bunca hengâme arasında ‘Karadeniz’deki balıklara ne oldu?’ sorusunu atlamadık. Oltamızı değil ama mesajlarımızı attık. Bilimsel cevaplar bekliyoruz.

Share
415 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EREĞLİ’DE TURİZM PLATFORMUNA EVET

  20 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Çoktandır ‘Turizm’ yazısı yazmadığımın farkına; önce Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın Turizm Projeleri Tanıtım Toplantısına, ardından Ereğli’de ilk defa bu çap ve nitelikte kutlanan Turizm Haftası etkinliklerine katılınca vardım. Vali Çınar’ın Turizm Projeleri Zonguldak’taki toplantı ile ilgili haberi iç sayfalarımızda bulacaksınız. Yorumlarımı ise daha önce yazdım. 15 ayrı projenin tanıtıldığı sunumda Ereğli’yi (şehrin tarihi-kültürel-turistik dokusuna yönelik) göremediğimi, Kandilli ve Gümeli Projelerinin hazırlanma süreçleri ile ilg...
 • ORHANLAR MAHALLESİ TOKMAKLAR SOKAK

  20 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Bugün Ereğli’mizin sahil bandından bakıldığında Yalı Caddesi’nde yeniden inşa edilen Bülent Oğuz Yalısı’nın yanından yukarıya çıkan sokak Tokmaklar Sokak olarak bilinir. Yalı Caddesi’ne paralel olan bu sokağın hemen girişinde Oğuzlar’ın yalı evi olarak bilinen, ilginç çıkmalı mimarisi ile kentimizin kültür değerlerinden biri olan altı kargir, üst katları ahşap bir bina vardı. Geçenlerde tehlike arzettiği için Belediye tarafından yıktırılmıştı. Bu bina TED Koleji’nden çocukluk arkadaşım, rahmetle andığım kuyumcu Bülent Oğuz’un sevgili eşi , ...
 • TAM İSABET!

  17 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinden birkaç gün önce kaleme aldığım “HAYATIMIZ SEÇİM” başlıklı yazımda girizgahtan sonra şöyle demiştim: “…Şimdide oy sayısı/oranı hesabına göre tahminlerimi de söyleyeyim: Sertan Yalçın grubu birinci, Arslan Keleş ikinci, Niyazi Özcan üçüncü sırada yer alır diye tahmin ediyorum…” Tırnak içlerindeki üç noktalardan da anlaşılacağı üzere yazının önü ve devamı var. Yazının yayınlanmasından sonra; 'tahminimi ve tercihimi çok yerinde bulanların yanında, bunu açıkça açıklamamı yanlış ve r...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI: ZONGULDAK’TA TURİZM ; RÜYA GİBİ !..

  13 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Cuma günü Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın düzenlediği Turizm Projeleri Tanıtım Toplantısına katıldık. Vali Çınar’ın Zonguldak’ta göreve başladığından itibaren TURİZM konusuna ağırlık verdiği bilinen ve takdir edilen bir gerçek! Zira köy kahvelerinde bile ‘vali beyin buralara da el atacağı/ihya edeceği’ konuşulur oldu. Evet, hemen hemen tam saatinde başlayan toplantı öncesinde konu ile ilgili Basın Bülteni ve Valiliğin Hazırladığı ‘2023 TURİZM HEDEFLERİNE DOĞRU ZONGULDAK’TA DOĞA VE KÜLTÜR TURİZMİ’ başlıklı kitapçık bizlere dağıtıldı. B...