logo

MUHTARLARDAN ÇAKIR’A TEBRİK ZİYARETİ

Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Ak Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’a kutlama ziyaretinde bulundu.

 

Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Ak Parti  4. Olağan İlçe Kongresinde yeniden ilçe başkanlığına seçilen Fatih Çakır’a kutlama ziyaretinde bulundu.

Kılıç, ziyarette yaptığı konuşmada kongre sonrasında yeniden başkan seçilerek güven tazeleyen Fatih Çakır’a görevinde başarılar diledi ve “Ereğli için ne yapılması gerekiyorsa birlik ve beraberlik içinde muhtarlar olarak yanınızdayız demek için sizi ziyaret ettik. Ak Parti olarak ilçemize ve bölgemize yaptığınız ve yapacağınız bütün hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Size ve yönetiminizi tüm muhtarlar adına tekrar kutluyorum” dedi.

Çakır da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “muhtarlarımız halka hizmet adına bizim en önemli yol arkadaşımız. Sizler de seçilmiş insanlarsınız. Herkes köyünü, mahallesini temsil ediyor. El birliği ile Ereğli’nin sorunları için halktan size, sizden de bize şeklinde iletilerek çözüm arayışı içerisindeyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da muhtarlarımızın her türlü talebine cevap vermeye gayret göstereceğiz.  Ben nazik ziyaretiniz için hepinize teşekkür ederim.” diye konuştu.

GMİS YÖNETİMİ VE MADENCİLER DE TEBRİK ETTİ

Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’ı gün içinde kutlama amaçlı ziyaret edenler arasında Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu ve HEMA kömür işletmesinde çalışan bazı madenciler de vardı.  Mutlu ve beraberindeki maden işçileri Çakır’dan HEMA tarafından işletme içinde başlatılan tesis söküm işleminin durdurulması noktasında yardım istedi.

MUTLU, “İŞÇİLERİMİZ TEDİRGİN”

Ziyarette konuşan GMİS Şube Başkanı Mutlu, HEMA’da kömür yıkama tesisinin sökülmesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını söyledi.  Lauvar alanının sökülmesinin bundan böyle kömür çıkarılmayacak anlamına geldiğini belirten Mutlu, “Şuanda patron-işveren Hattat Holding, Hema AŞ., daha 5 ay önce belirlemiş olduğu süreci sona doğru götürmeye başlardı. İşçilerimiz tedirgin bir şekilde çalıştırılmaya devam ediliyor. 2’inci Torba Yasa’daki çalışmalar sonlandırılmadı. İşveren buradan da umduğunu bulamadığı için işyerindeki öncelikle lauvar tesisi olmak üzere önemli tesisleri sökerek, buradan Amasra’ya nakletmeye başladı” dedi.

“800 KİŞİYİ İSTİHDAM EDEN BİR KURULUŞ, ZONGULDAK İÇİN ÖNEMLİ”

İşverenin, Torba Yasa ve diğer sorunları gerekçe göstererek işçi çalıştırmamada kararlı olduğunu öne süren Başkan Mutlu, yaklaşık 800 çalışanı ile Hema Kandilli Kömür İşletmesinin bölge adına önemli bir saha olduğunu ifade etti. Mutlu, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“800 kişiyi istihdam eden bir kuruluş, Zonguldak’ta çok büyük önem arz etmektedir. TTK ve Erdemir’den sonra 3. Büyük bir işletmedir. Zaten bölgemizde istihdam sorunu var. Şimdide 800 kişinin işsiz kalması, hem sendika olarak hem de bölgenin bir bireyi olarak rahatsız ediyor. Aylardır, zaman zaman diyalogları geçtik, beraber sergilediğimiz mücadeleler var. Ama biz şuanda, mücadelemizin biraz daha ivme kazanması için, önem arz ettiğini düşünüyoruz. İşverenle görüşmelerimiz oldu anacak tesis sökümünü engelleyemedik. Bu konuda başta Ereğlimiz olmak üzere Zonguldak’ımızdaki tüm STK’ları, siyasi otoriteleri ve halkımızı artık daha duyarlı bir şekilde harekete geçmeye davet ediyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak sizin nezdiniz de olursa daha başarılı olacağına inanıyoruz. Sizlerden yardım istiyoruz.”

ÇAKIR, YENİ ÇIKACAK YASAYA DİKKAT ÇEKTİ

İşletme müdürü ve Ankara ile görüşmeler yaptığını belirten AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ise işsizlikle mücadeleden Ereğli’de, işçilerin maaşını zamanında ödeyen bir işletmenin de kaybedilmesine tahammülü olmadıklarını söyledi. Yılsonuna kadar çıkması düşünülen bir yasa teklifi olduğunu da anlatan Çakır, şöyle konuştu: “Sayın Başbakanımızın bilgi ve talimatı var. Önümüzdeki hafta bütçe görüşmeleri başlayacak. Bu görüşmelerin hemen ardından ilk sırada yer almasını beklediğimiz bir yasa bu. Yasanın çıkış şekli iyi niyetlidir, yasa daha çok işçi odaklı çıkmıştır ama Hema’nın burada rödovans rakamları ile alakalı özel bir durumu da var. Biz şuna inanıyoruz TTK nasıl sübvanse ediliyorsa ki bu 600 trilyonunu bulan bir sübvanse konusu. Çalışan sayımız 10 bin kişi civarında, yaklaşık 1000 çalışan civarında da Hema var. Tabi işletmenin talebi sübvanse değil ama rödovans rakamı ile alakalı ücret edemeden bir süre istiyor. Masada tartışılmasını ve mümkün mertebe işverene katkı konulmasından yanayız. Sizlerle beraber bu hafta tekrar milletvekillerimiz ve sivil toplum kuruluşları nezdinde ben her türlü desteğe varım. Genel Maden İşleri Sendikası olarak her zaman yanınızda oluruz.”

Çakır, hafta sonu tekrar Ankara’ya gideceğini ve bu konu üzerinde tekrar görüşmeler yapacağını bildirdi.

Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?