kadıköy bayan escort

logo

“MADEN İŞÇİLERİ KARARI OLGUNLUKLA KARŞILADILAR”

Ereğli’nin Kandilli beldesinde HATTAT Holding’e bağlı olarak çalışan HEMA Kömür İşletmelerinin Müdürü Zeki Arslan, Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ve beraberindeki ilçe yöneticilerinin ziyaretinde yaptığı konuşmada işletmelerinin kapatılma süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Arslan, ziyarette “Ocakta bilindiği gibi kendini kapama şeklinde bir eylem vardı, sendikacı arkadaşımız ile birlikte, ‘bu işten artık dönülmez, kendinizi mağdur etmeyin’ dedik onlar da olgunlukla karşıladılar. Her gün 90 kişi gönderiyoruz şuan 320 kişinin çıkışını verdik, bu sayıyı 486’ya tamamlamış olacağız, geçici süreli bir eleman bırakılacak.” dedi.

ttk

“İŞÇİ ÇIKIŞLARI DEVAM EDİYOR”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile rödevans sorunu nedeniyle işletmenin kapatma kararı aldığı ve bu nedenle işçi çıkışlarına günlük 80-90 kişi ile devam edildiğini belirten Arslan, “Son 1 aydır her gün 80-90 kişi işçi çıkışı veriliyor. Bu bir yönetici için çok zor bir durum. Arkadaşlar 6 aydır bir mücadele veriyorlar ama sonuçlanmadı en sonunda da bu işi kabullendiler. Ocakta bilindiği gibi kendini kapama şeklinde bir eylem vardı, sendikacı arkadaşımız ile birlikte, ‘bu işten artık dönülmez, kendinizi mağdur etmeyin’ dedik onlar da olgunlukla karşıladılar. Her gün 90 kişi gönderiyoruz şuan 320 kişinin çıkışını verdik, bu sayıyı 486’ya tamamlamış olacağız, geçici süreli bir eleman bırakılacak.” dedi.

“İŞVERENİMİZ BURAYI TORBA YASA YÜZÜNDEN KAPATMIYOR”

Arslan, hukuki süreç nedeniyle belirsizlik yaşandığını ifade ederek, Türkiye’deki maden ocaklarının yeni çıkan torba yasa ile kapanmaya başladığını söyledi. İşçi maliyetlerinin yüksekliğine vurgu yapan Arslan, “Türkiye’deki madenler torba yasasındaki aşırı maliyet artışlarının biranda yüklenmesinden ötürü kapanma noktasına geldi. Bizim işverenimiz,  burayı torba yasa kanun yüzünden kapatmıyor, bizim rezerv sorunumuz vardı. TTK’dan buranın alış aşamasında şirketimizin de bir hatası var ihale sürecinde yüksek değerle alındı, ihalelerde yüksek teklifler veriliyor, işverenin de bunu bilmesi gerekiyordu.” diye konuştu.

“4,5-5 MİLYON TONLUK YENİ REZERV BULUNDU”

2012 Yılı ortalarında nitelik ve nicelik bakımından daha yüksek değerlere sahip yeni kömür damarı bulunduğunu ve bu damarın en az 4,5-5 milyon ton olduğunu kaydeden İşletme Müdürü Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“9 Metre kalınlığında büyük bir damar bulduk. TTK Armutçuk müessesesi bu damarın içerisinde ve yangından ötürü çalışamıyor. Ben böyle bir damarın içerisine girmişim zor şartlar altında çalışıyorum bunu bizi mahkum etmeye mi çalışıyorsunuz? Türkiye Soma, Ermenek’ten sonra neyi tartışıyor? Madenler modernize edilsin, iyi yatırımlar yapılsın, iş güvenliği standartları konuşuluyor. Ben burayı daha modern bir işletme yapacağım diyor siz hangi gerekçe ile süre vermem diyorsunuz.

“ÜRKEKLİKLE BİR YERE VARILAMAZ”

Türkiye’de memur olmak zor, en küçük bir olayda Sayıştay, müfettiş geliyor. Garip garip soruşturmalar açıyor onların başına ne geldiğini de izliyoruz ama bu sizin insiyatif koymamanızı gerektirmez. Planı açar önümüze koyarız gerçekten bunlar numara mı yapıyor bunun gerçeklik payı var mı diye onlar tartışmak dahi istemiyor. Bu masa ise biz masa diyoruz, TTK benim ona masa demem için mahkeme kararı getir diyor. Bana göre bu yaklaşım hükümetin genel çizdiği tabloya da uymuyor. Bu kadar ürkek bir anlayış ile nereye gidebiliriz ki? TTK bize kolaylık göstermek zorunda değil mi? Biz bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bizim bir kuruş bu şirketin rödevans borcu bile yoktu.

“HAZIRLIK SÜRESİ İSTEDİK, TTK DURDUMA KARARIYLA KARŞILIK VERDİ”

Biz TTK’dan hazırlık süresi istedik TTK bize hiçbir teknik elemanların imzası olmadan konusunda uzman olmayanların referansına dayanarak durdurma kararı ile karşılık verdi. Ben sizin ocağınızı iş güvenliğini gerekçe göstererek durdurursam sen paşa paşa rödevansını ödersin hazırlığını da bedavadan yaparsın, bunu sağlamak için bize durdurma kararı verdi. Çalışma Bakanlığı müfettişleri geldi bu durdurma kararını ciddiye bile almadan bizlere teşekkür ederek gittiler. Böyle bir şey olabilir mi?”

“TTK, BİZİMLE İNATLAŞIYOR”

Arslan, Türkiye’de 2 kuyu ile çalışan tek özel işletmenin kendileri olduğunu hatırlatarak, “Kuyunun birisi o üretimi vermekten uzak, onun yeniden modernize edilmesi gerekiyor. Patronumuz burası için Soma olayından sonra 50’li yıllardan kalma galerilerden korkuyor,  ‘daha geniş galeri açmak daha modern bir işletme yapmak istiyorum. Ben torba yasasından dolayı zarar ettim kapatacağım’ demiyor. TTK bizimle inanılmaz bir şekilde inatlaşıyor.” şeklinde konuştu.

“ZONGULDAK KURBAN EDİLDİ”

İşletmede 266 TL’den sattıkları kömürün karaborsa nedeniyle 650 TL’ye yükseldiğini dile getiren Arslan, “Zonguldak Milletvekillerimiz kimse kusura bakmasın ben sadece iktidarları söylemiyorum muhalefettekiler bence daha da kötü. Soma’nın bütün maliyetini Zonguldak’a yüklenmesine göz yumdular, böyle bir şey olur mu? Zonguldak arada unutuldu. Madenciliğin duayen kenti Zonguldak kurban edildi. Herkes sessiz sedasız yuttu bu işi.  Bu işyerinin kapanması kömür kaçakçılığını inanılmaz bir şekilde arttırdı.”dedi.

“KÖMÜR KAÇAKÇILIĞI HAD SAFHAYA ULAŞTI”

Arslan, Zonguldak’ta kömür kaçakçılığının had safhaya ulaştığına dikkat çekerek, “Herkes kaçakçılığa girdi, adım başı Zonguldak’ta kaçakçılık yapılıyor. Bu da iş kazalarını arttıyor geçen gün 70 yaşındaki bir adam öldü. Kömür karaborsaya düştü, 650 TL şuanda biz 266 TL’den veriyorduk şimdi 650 TL’ye yükselmiş bir de olayın geldiği noktaya bakın hem ithal kömür patlıyor hem de kömür patlıyor. Soma olayından sonra geldiğimiz nokta bu mu?” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ÇAKIR, “ANKARA İLE GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Ak Parti Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır da konuyu yakinen takip ettiklerini ve Ankara boyutuna taşıdıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Devrek’e gelen Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a da yansıttık. GMİS Genel Başkanı da oradaydı, bu konuyu değerlendik. Başbakan Yardımcımızın dediği, biz bu yasayı çıkartırken işçilerin daha iyi şartlarda daha iyi imkanlarda çalışma şartları olsun diye çıkarttık gelinen noktada gördük ki işçilerimizin işsiz kalmasına işverenlerin üzerindeki yükün artmasına sebebiyet verdi, ticarethaneler sonuçta kar amaçlı kurulan işletmelerdir. Bu durum ile karşı karşıya kaldık süratli bir şekilde 6 Ocak’ta meclis açılıyor süratli bir şekilde Ocak ayında yasal olarak işverenlerin üzerindeki yükün azaltılarak devlet tarafından karşılanması anlamında yasa çıkartacağız dedi. Ocağın sonu mu olur tam bilemiyoruz ama gönül ister ki biran önce bu çıksın. İşverenlerin maliyetleri de düşmüş olsun. En azından biz Hattat Holding’den de milletvekilleri aracılığı ile iletilmesini istedik. Dedik ki yasa çıktığı zaman gerçekten memnun etmiyor tatmin etmiyorsa kapatma kararı alalım, 45 gün süreyle yasa çıkmasını beklesek diye bir talepte bulunduk açıkçası. Maliyet ağır bulunduğundan dolayı işçi çıkarılmasına karar verildi gözüküyor. Ocak ayı sonunda yasanın çıkması halinde buranın yeniden istihdam ile işçi ile dolmasından yanayız. Biz de büyük üzüntü duyuyoruz bu süreçten. Gününde maaşını ödeyen, kurumsal yapısı olan düzenli bir firma kapansın böyle bir şey olmasından üzüntü duyuyoruz.”

DSC_0012

SENDİKA ZİYARETİ

Ak Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve beraberindeki İlçe Yöneticileri daha sonra Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şubesini ziyaret ettiler. Heyet, Şube Başkanı İsa Mutlu ile HEMA kömür işletmesinde yaşanan sürece ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, burada yaptığı konuşmada HEMA ile ilgili Ankara’da ilgililerle çok sık istişarelerde bulunduklarını söyleyerek, “Biz buraya gelemedik ama önemli olan Ankara’da bu işlerin çözülmesi. Yoksa bizim buraya gelip söylemlerde bulunmak kolay. En son Pazar günü Ak Parti Devrek İlçe Kongresi’nde Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a da ilettik bu konuyu. Sayın Arınç da aynen şu ifadeleri kullanarak “biz bu yasayı işçilerimiz daha iyi şartlarda çalışsın diye çıkarttık ama görünen o ki bu işçilerimizin işsiz kalmasına, ya da işverenleri sıkıntıya sokup kurumların kapanmasına yol açtığından dolayı acilen yeni şartlar belirleyeceğiz” dedi. Bu rödovans payları ile ilgili olabilir, belki SGK payları ile ilgili olabilir, daha değişik işverenin üstündeki yükü alacak çalışmalar olabilir… Biz bu konuda 6 Ocak’ta meclis açılır açılmaz bir çalışma bekliyoruz.” dedi.

Çakır, şöyle devam etti:

“Aslında bizim Zonguldak olarak sesimizi çok daha yüksek çıkartmamız lazım. Türkiye genelinden baktığımız zaman Zonguldak ta Ankara’nın gözünde diğer ilerden biri gibi oluyor. Ama ne kadar kamuoyunun dikkatini fazla çekebilirsek o kadar etkili olur. Bu bir algı meselesi, yoksa HEMA gerçekten kurumsal bir firma, maaşları düzenli ödeyen tam bizim istediğimiz gibi bir firma. İşçiler razı, işveren razı, millet razı… Biz de siyasi irade olarak ister istemez razıyız ve sonuna kadar da destek vereceğiz. Şuan için genel müdürle de görüşmelerimiz sürüyor, bakanlıkla da irtibat halindeyiz, siyasi bütün otoritelere de ilettik konuyu. İyi de bir rezerv bulunmuş, biz şunu da demiyoruz, HEMA gider yarın buraya bir başkası gelir yine işçileri alır çalıştırırız. Ama önemli olan kurumsal güçlü bir firmayla birlikte mevcut düzenin devamı. Biz yukarılara talebimizi ilettik, inşallah olumlu bir sonuç alırız diye düşünüyorum.”

SENDİKACI MUTLU, İŞLETMECİ ARSLAN İLE AYNI GÖRÜŞTE

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Tabi normalde HEMA’nın sorunu yeni torba yasadan kaynaklanan bir meseleden daha ziyade TTK ile arasında kaynaklanan bir sorundan ibaret. Kamuoyunda sadece torba yasadan kaynaklanan mali külfetlerden dolayı algılansa da aslında mesele o değil. Mesele burada HATTAT Holding’in TTK’dan hazırlık yapmak için rödovansta 48 ay gibi bir süre fedakarlık istemesi. Yani burada yeni bulunan kömürün hazırlıklarının yapılabilmesi için 4 sene bir hazırlık süresi istedi. Bu hazırlık süresinde de HATTAT Holding TTK’ya çıkardığı kömür kadar rödovans ödeyecekti. Ama TTK ile bu konuda uzlaşamadılar. En sonda hepimizin bildiği gibi üzücü bir noktaya geldi olay. Burada yaklaşık 600 arkadaşımızın işsiz kalması hakikatten sıkıntılı bir durum. Hele hele Kandili gibi bir yeri düşünürsek, zaten şöyle gezdiğiniz zaman görüyorsunuz terk edilmiş, virane bir kasaba görünümü veriyor. TTK ile beraber Kandilli küçüldü, Kandilli yok olmaya başladı. HEMA’da da yaklaşık 200 kişi Kandilli’den çalışan arkadaşımız vardı. Bu insanların işsiz kalması demek buraların daha da harabe hale gelmesi demek. Dolayısıyla bu sorunlar hepimizi ciddi anlamda üzdü ama inşallah önümüzdeki günlerde bu sorunlar çözülür. Bu kurumumuz tekrar işlemeye başlar” şeklinde konuştu.

KANDİLLİ BELEDİYESİ ZİYARETİ

Ak Parti heyeti son olarak Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın’ı ziyaret etti. Ana gündemin yine HEMA olduğu ziyarette Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, kömür işletmesinde yaşanan sürecin sadece Kandilli için değil bölge halkı için de son derece kaygı verici olduğunu ifade etti. İşletmede çalışan 200 işçinin Kandilli Belediyesi’nde ikamet ettiğini işletmenin kapanması ile ekonominin de yüzde 30-40 oranında çökmesi anlamına geldiğini kaydeden Aydın, “Bu konu bölgemizin ciddi bir meselesi haline dönüştü. Burası devletin ardından ikinci özel büyük işletme. 200 işçimizin Kandilli’den gitmesi demek büyük bir göç demek. Bölgemiz için atılacak her türlü olumlu adımın biz de sonuna kadar yanındayız. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Çakır da bölge halkının beklediği devlet yatırımları alabilmesi için üzerlerine düşen sorumluluğu her defasında yerine getirmeye çalıştıklarını işletmenin sorununun çözümü için ise gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Share
786 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

istanbul escort mersin escort sisli escort istanbul escort ümraniye escort anadolutour.com kartal escort dasurl.com beşiktaş escort www.scspics.com şirinevler escort derememlak.com rus escort yapayklavye.com ataköy escort www.umraniyemedya.com beylikdüzü escort ataşehir escort ümraniye escort kadiköy escort kadıköy escort escort kadıköy ümraniye escort kartal escort ataşehir escort anadolu yakası escort