logo

KÖKTÜRK’TEN SAĞLIK BAKANI’NA İKİ SORU ÖNERGESİ

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün, ‘Zonguldak’ta Kanser Hastalığının Çoğalması’ ve ‘Emeklilerden Yapılan Kesintiler’ ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle iki soru önergesi verdiği bildirildi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergeleri şu şekilde:

TUİK verilerine göre; Kanser hastalığından ölen vatandaşlarımızın sayısının arttığı görülmektedir;

2010 – 592 kişi

2011 – 703 kişi

2012 – 715 kişi

2013 – 727 kişi…

Buna göre;

 1. Zonguldak ilimizde her yıl düzenli olarak görülen göçe rağmen kanser hastalığın her yıl artmasının nedeni nedir?
 2. Bu konuda herhangi bir çalışma ya da araştırma yapılmış mıdır?
 3. Zonguldak ve Karadeniz Bölgemizde yurttaşlarımızın korkulu rüyası haline gelen kanser hastalığıyla ilgili ne gibi çalışmalar yapılıp, önlemler alınacaktır?

EMEKLİLERDEN YAPILAN KESİNTİLER

Doğrudan hastaneye giden bir hastanın reçetesine doktor 10 lira değerinde bir ilaç yazıyor. Kesintiye bu on liralık ilaç şöyle yansımaktadır;

 1. Muayene ücreti 2.
 2. Eczacı reçeteyi sisteme girdi 3 TL
 3. Reçetede beher kaleme 3 TL
 4. Emekliyseniz %10 Çalışansanız %20 katkı payı.

Yani on liralık ilaca emekliyseniz 17 lira para kesilmektedir. Bu hesap yalnızca 10 liralık ilaç üzerinden yapılmıştır. Oysa emeklilerimizin sağlık sorunları diğer yaş gruplarından çok daha fazladır ve her seferinde yüzlerce liralık ilaç almaktadırlar…

Buna göre;

 1. Bu durum, yurttaşlarımızın en temel hakkı olan “Sağlık hakkı”na vurulan büyük bir darbe değil midir?
 2. Yukarıdaki durum, devletin en temel görevlerinden biri olan sağlık alanındaki görevlerini paralı hale getirilmesi demek değil midir?
 3. Son günlerde emeklilerden tarafımıza sık sık “Maaşımdan 70 – 80 TL kesilmiş, gerekçesini de sağlık harcaması diyorlar” gibi şikâyetler gelmektedir? Bu bilgi doğru mudur?
 4. Emeklilerimizin maaşlarından son aylarda Suriye’den gelen mülteciler için kesinti yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu miktar nedir?

Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?