logo

KDZ EREĞLİSİNİN TARİHİ ESERLERİNİN KORUNMASINDA VE TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİNDE BELEDİYEMİZE DÜŞEN GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLER


Dr. Can Canver
cancanver7@gmail.com

Tarihi değerlerin korunması ille de kültürel, arkeolojik, mimari ve bunlara yardımcı disiplinleri ilgilendirmektedir şeklinde değerlendirilmemelidir. Tarihi eserlerin korunmasında çevrenin temiz tutulması, doğanın korunması ve kent yaşamının sosyal ve ekonomik yönden geliştirilmesi, tarihi değerlerin turizme sunumunda ve değerlendirilmesinde gerekli alt yapıların oluşturulması da önem taşımaktadır.

Yeşil alanlar, park ve bahçeler kazanılması da, turistik potansiyel yönünden önemlidir. Kdz Ereğlimiz bu potansiyeli bir önceki Belediye Başkanımız Halil Posbıyık döneminde kent envanterine katmış, geliştirmiş, Ereğli ziyaretçilerine sunmuş, dönem Belediye Başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal döneminde de titizlikle korunması ve bakımı sürdürülmektedir.

Park, bahçe ve yeşil alanlarımızın, Gülüç Irmağı, Pençes, Kemer ve Kabasakal Dereleri’nin, Ereğli Körfezi ve liman içinin temiz tutulması, kirli ve atık maddelerin buralara atılmaması konusunda Ereğli kentlisinde inanç birliği sağlanmalıdır. Hemşehrilerimiz arasında Ereğli severlik, kent dayanışması, yaşadığı kente ve beldeye yararlı olma duygularının geliştirilmesi sayesinde bu konuda başarı sağlanabilir.

Şehrimizin güzelliği ile ilgili birçok görevin belediyemize verilmiş olduğu ilgili yasalardan anlaşılmaktadır. Ereğli’mizde genel temizlikle ilgili bütün hizmetler, kentsel alt yapı hizmetlerini yapmak, imar, su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar oluşturmak, katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak gibi görevler Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne verilmiştir.

Bu sayılan hizmetlerin yerine getirilmesi Ereğli’de canlandırılması gereken turizm ekonomik potansiyelinin yaşatılması ve sürdürülebilmesinde önem arzetmektedir. Bu görevlerden, Kdz Ereğlisi Belediyesi’nin özellikle eski eserler ve çevre korumasında en büyük sorumluluk taşıyan kamu tüzelkişisi olduğu sonucu çıkarılabilir.

1930 tarih ve 1593 sayılı Umumu Hıfzısıhha Kanunu ile,Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne de Ereğli halkının sağlığı ve çevre sorunları ile ilgili birçok önemli görevler verilmiştir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür :

MADDE 20 : Belediyeler yenilecek içilecek şeyleri kontrol etme, temiz su getirme, genel yerlerde halkın sağlığına zarar veren nedenleri ortadan kaldırma, bulaşıcı hastalıklarla savaş vs. gibi görevleri yapmakla yükümlüdürler.

MADDE 237 : Belediyelerin içme sularının içilmeye elverişli hale getirilmesi görevidir.

MADDE 239 : Kuyu ve sarnıçların kullanılmaya elverişli hale getirilmesi belediyelerin görevidir.

MADDE 241 : İçilmesi zararlı olan suların bulundukları yerlere içilmesinin zararlı olduğunu gösteren levhaların asılması belediyelerin görevidir.

MADDE 242 : Dere, nehir, çay ve çeşmelerin kirlenmesine sebep olacak çalışmalara engel olunması, fabrika sularının zararları giderilmeden nehir ve derelere akıtılmasına engel olunması gibi görevler belediyelere verilmiştir.

MADDE 244 : Lağım ve kirli suların dere, çay ve nehirlere, fenni sakıncası olmadığı saptanmadıkça akıtılması yasaktır. Bunun takibi ve gerçekleştirilmesi belediyelerin görevidir.

Ayrıca zararlı böceklerle mücadele, arazöz, vidanjör ve çöp kamyonu temini de belediyelerin görevleri arasındadır.

Kdz Ereğli’miz yukarıda sayılan hizmetler ve belediye yükümlülükleri konusunda oldukça şanslı diyebiliriz. Rahmetli Belediye Başkanımız Ruhi Cöbekoğlu döneminde büyük oranda tamamlanan alt yapı çalışmaları, Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın duyarlı çalışmaları ile geliştirilmiş, dönem Belediye başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal’ın; ‘’İçilebilir şebeke suyu’’ sloganı ile başlattığı çalışmalarla iyileştirmeler devam ettirilmektedir.

Ereğli kentlilerinin gözünde her üçünün çabaları takdire şayandır ve Ereğli’de turizmin canlandırılmasında çok önemli rol oynayacaktır.

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ANKARA ULUCANLAR’DA HAVANDA SU DÖVMEDİK!

  21 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün; Anadolu Yayıncılar Derneği(AYD) Yönetiminin ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Demokrasi Kurultayı(Medya Çalıştayı)’ başlıklı toplantı daveti üzerine Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesinde idik. AYD Başkanı Sinan Burhan ve Yönetimden Çetin Altan’la 20 seneye varan mesleki tanışıklığımız; dostluğa, dayanışmaya ve her anlamda paylaşıma evrildi. Öyle ki; Ereğli, galiba benzer bir etkinliğe gebe! Evet; İlkine ‘Kültür ve Medya’ başlığı ile Konya’da  (tamda 15 Temmuz hain darbe girişimi günü) gerçekleştirdiğimiz kurultayın ikincisine, ‘...
 • BAKTIR’IN İZLERİ -2

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  “Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Baktır’ı TSO toplantısında tanıdığımızda; insanlarla değil, olaylarla (Türkiye-Erdemir-Ereğli ilişkileri) ilgilendiğini anlamamız çok zaman almadı.” Yukardaki cümleyi “BAKTIR'IN İZLERİ...” başlığı ile kaleme aldığım köşemde 31 Mayıs 2017’de tarihinde, yani yaklaşık 3,5 ay önce yazmışım. Ve yazıyı şöyle bitirmişim: “…Baktır’ı önümüzdeki dönemlerde siyaset sahnesinde görmemiz sanırım çok şaşırtıcı olmaz.” Şimdi de “Baktır’ın Yönetişim Farkı” manşeti ile çıktığımız gazetede yine aynı görüşl...
 • KDZ EREĞLİSİ VE KÜLTÜR/TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  23.07.1983 tarih ve 18113 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun amacı; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili tanımları belirlemek, yapılacak işlem ve faaliyetleri düzenlemek, bu konuda gerekli ilke ve uygulama kararlarını alacak teşkilatın kuruluş ve görevlerini tespit etmektir. Bu kanun; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili hususları ve bunlarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin görev ve sorumluluklarını kapsar. Bu kanunun belirttiği kültür var...
 • BAYRAMLAŞMALARDAN NOTLAR…

  07 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Her dini bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramında da Meslektaşım Fikri Kapan’la TSO’dan başlatıp, belediye ile devam edip AKM’de bayramlaşma turumuzu noktaladık. Hatta önceki Dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan’la Çınaraltı’nda bol sohbet eşliğinde -geleneksel hale gelen- çayımızı bile içtik. İkinci gün ise önce Belediye Meclis Üyesi Reşat Latif’in kurban dönerinden tadıp, “Allah Kabul etsin” dedik. Ardından da yine önceki dönem Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan’ın köy evinde erik yeyip sohbet ettik. Hali ile sohbetlerde yerel konular...