logo

KDZ EREĞLİSİNİN TARİHİ ESERLERİNİN KORUNMASINDA VE TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİNDE BELEDİYEMİZE DÜŞEN GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLER


Dr. Can Canver
cancanver7@gmail.com

Tarihi değerlerin korunması ille de kültürel, arkeolojik, mimari ve bunlara yardımcı disiplinleri ilgilendirmektedir şeklinde değerlendirilmemelidir. Tarihi eserlerin korunmasında çevrenin temiz tutulması, doğanın korunması ve kent yaşamının sosyal ve ekonomik yönden geliştirilmesi, tarihi değerlerin turizme sunumunda ve değerlendirilmesinde gerekli alt yapıların oluşturulması da önem taşımaktadır.

Yeşil alanlar, park ve bahçeler kazanılması da, turistik potansiyel yönünden önemlidir. Kdz Ereğlimiz bu potansiyeli bir önceki Belediye Başkanımız Halil Posbıyık döneminde kent envanterine katmış, geliştirmiş, Ereğli ziyaretçilerine sunmuş, dönem Belediye Başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal döneminde de titizlikle korunması ve bakımı sürdürülmektedir.

Park, bahçe ve yeşil alanlarımızın, Gülüç Irmağı, Pençes, Kemer ve Kabasakal Dereleri’nin, Ereğli Körfezi ve liman içinin temiz tutulması, kirli ve atık maddelerin buralara atılmaması konusunda Ereğli kentlisinde inanç birliği sağlanmalıdır. Hemşehrilerimiz arasında Ereğli severlik, kent dayanışması, yaşadığı kente ve beldeye yararlı olma duygularının geliştirilmesi sayesinde bu konuda başarı sağlanabilir.

Şehrimizin güzelliği ile ilgili birçok görevin belediyemize verilmiş olduğu ilgili yasalardan anlaşılmaktadır. Ereğli’mizde genel temizlikle ilgili bütün hizmetler, kentsel alt yapı hizmetlerini yapmak, imar, su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar oluşturmak, katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak gibi görevler Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne verilmiştir.

Bu sayılan hizmetlerin yerine getirilmesi Ereğli’de canlandırılması gereken turizm ekonomik potansiyelinin yaşatılması ve sürdürülebilmesinde önem arzetmektedir. Bu görevlerden, Kdz Ereğlisi Belediyesi’nin özellikle eski eserler ve çevre korumasında en büyük sorumluluk taşıyan kamu tüzelkişisi olduğu sonucu çıkarılabilir.

1930 tarih ve 1593 sayılı Umumu Hıfzısıhha Kanunu ile,Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne de Ereğli halkının sağlığı ve çevre sorunları ile ilgili birçok önemli görevler verilmiştir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür :

MADDE 20 : Belediyeler yenilecek içilecek şeyleri kontrol etme, temiz su getirme, genel yerlerde halkın sağlığına zarar veren nedenleri ortadan kaldırma, bulaşıcı hastalıklarla savaş vs. gibi görevleri yapmakla yükümlüdürler.

MADDE 237 : Belediyelerin içme sularının içilmeye elverişli hale getirilmesi görevidir.

MADDE 239 : Kuyu ve sarnıçların kullanılmaya elverişli hale getirilmesi belediyelerin görevidir.

MADDE 241 : İçilmesi zararlı olan suların bulundukları yerlere içilmesinin zararlı olduğunu gösteren levhaların asılması belediyelerin görevidir.

MADDE 242 : Dere, nehir, çay ve çeşmelerin kirlenmesine sebep olacak çalışmalara engel olunması, fabrika sularının zararları giderilmeden nehir ve derelere akıtılmasına engel olunması gibi görevler belediyelere verilmiştir.

MADDE 244 : Lağım ve kirli suların dere, çay ve nehirlere, fenni sakıncası olmadığı saptanmadıkça akıtılması yasaktır. Bunun takibi ve gerçekleştirilmesi belediyelerin görevidir.

Ayrıca zararlı böceklerle mücadele, arazöz, vidanjör ve çöp kamyonu temini de belediyelerin görevleri arasındadır.

Kdz Ereğli’miz yukarıda sayılan hizmetler ve belediye yükümlülükleri konusunda oldukça şanslı diyebiliriz. Rahmetli Belediye Başkanımız Ruhi Cöbekoğlu döneminde büyük oranda tamamlanan alt yapı çalışmaları, Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın duyarlı çalışmaları ile geliştirilmiş, dönem Belediye başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal’ın; ‘’İçilebilir şebeke suyu’’ sloganı ile başlattığı çalışmalarla iyileştirmeler devam ettirilmektedir.

Ereğli kentlilerinin gözünde her üçünün çabaları takdire şayandır ve Ereğli’de turizmin canlandırılmasında çok önemli rol oynayacaktır.

Share
316 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : “UYSAL’IN TURİZM ÇAĞRISINA ‘VARIZ’ DİYORUZ”

  10 Kasım 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Çok değil daha birkaç sayı önce “Ereğli’de Turizm: Neden olmasın” manşeti ile çıkmıştık. Köşe yazarımız Dr. Can Canver de her fırsatta yerel kültürden, tarihten ve turizmden bahseder. Tam da Canver’le ‘bu konuda yeni ne yapabiliriz’ derken, sevindirici haber Başkan Uysal’dan geldi! Uysal’ın Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada “Kdz.Ereğli de Turizm olarak üzerimize düşen payı almak için Tarih, Kültür ve Doğa turizmi alanında çalışma başlattık. Basın, tarihçi, yazar, ne kadar Stk ve bu işe gönül verenler varsa, birlikte çalışmayı tekli...
 • CANVER YAZDI “KDZ EREĞLİSİ’NİN İSMİ, DOĞASI VE AYDINLIĞI”

  10 Kasım 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Kdz. Ereğlisi ismi klasik mitolojiden türemiştir. HerakleaPontika; Karadeniz kıyısında bulunan Herkül adına kurulmuş kent demektir. Anadolu, Balkanlar ve İtalya’da bulunan diğer Heraklea kentlerinden ayırt edebilmek için bu ad verilmiştir. Cumhuriyet öncesinde, Osmanlı konuşma ve yazma dilinde ise Bender Ereğli denilmiştir yani Ereğli limanı… Cumhuriyet döneminde bir süre Şirin Ereğli olarak adlandırılmış ve nihayetinde aslına dönülerek Karadeniz Ereğlisi adı kullanılmaya başlanmıştır. Bababurnu’ndan Çengelburnu’na doğru yarım ay şeklinde uz...
 • FAZLI ERDOĞAN

  06 Kasım 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

    Ne diyor Mevlana; “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.” Geçen Pazar günü Ak Parti Önceki dönem Milletvekillerinden Fazlı Erdoğan, Gazeteci dostum Fikri Kapan ve bendeniz sahilde birkaç bardak çay eşliğinde biraz sohbet ettik. Maşallah!.. Fazlı beyi zinde ve moralli gördüm. Dolu doluydu… Son olarak  kurban bayramında sahilde sohbet etmiştik... Sanki biraz sinirliydi. Şimdi ise olayları ve insanları soğukkanlılıkla daha sakince –zekice izleyen,   izlemekten öte aydın sorum...
 • EKONOMİK ZAFERLERE AÇLIĞIMIZ VAR

  27 Ekim 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Türkiye Cumhuriyetinin 94’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu günlerde; geldiğimiz nokta iyi değil! Bu nedenledir ki manşetimizde kibarca “Ekonomik Zaferler; Hemen Şimdi Gerekli” diyebildik. Ülke olarak; “Komşularımızla, müttefiklerimizle kavgalıyız, ekonomimiz açık veriyor, güçler ayrılığı temelinde demokrasi hallerimiz de pek yaman!” diyemedik. O halde ateşin düştüğü yerden bakalım ve yaşadıklarımızı, görebildiklerimizi yazalım: Ey ahali! Duyduk duymadık demeyin; Cumhuriyetin ilk planlı kurulan şehri Zonguldak bölgesi göç ve...