logo

KDZ EREĞLİSİNİN TARİHİ ESERLERİNİN KORUNMASINDA VE TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİNDE BELEDİYEMİZE DÜŞEN GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLER


Dr. Can Canver
cancanver7@gmail.com

Tarihi değerlerin korunması ille de kültürel, arkeolojik, mimari ve bunlara yardımcı disiplinleri ilgilendirmektedir şeklinde değerlendirilmemelidir. Tarihi eserlerin korunmasında çevrenin temiz tutulması, doğanın korunması ve kent yaşamının sosyal ve ekonomik yönden geliştirilmesi, tarihi değerlerin turizme sunumunda ve değerlendirilmesinde gerekli alt yapıların oluşturulması da önem taşımaktadır.

Yeşil alanlar, park ve bahçeler kazanılması da, turistik potansiyel yönünden önemlidir. Kdz Ereğlimiz bu potansiyeli bir önceki Belediye Başkanımız Halil Posbıyık döneminde kent envanterine türk porno katmış, geliştirmiş, Ereğli ziyaretçilerine sunmuş, dönem Belediye Başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal döneminde de titizlikle korunması ve bakımı sürdürülmektedir.

Park, bahçe ve yeşil alanlarımızın, Gülüç Irmağı, Pençes, Kemer ve Kabasakal Dereleri’nin, Ereğli Körfezi ve liman içinin temiz tutulması, kirli ve atık maddelerin buralara atılmaması konusunda Ereğli kentlisinde inanç birliği sağlanmalıdır. Hemşehrilerimiz arasında Ereğli severlik, kent dayanışması, yaşadığı kente ve beldeye yararlı olma duygularının geliştirilmesi sayesinde bu konuda başarı sağlanabilir.

Şehrimizin güzelliği ile ilgili birçok görevin belediyemize verilmiş olduğu ilgili yasalardan anlaşılmaktadır. Ereğli’mizde genel temizlikle ilgili bütün hizmetler, kentsel alt yapı hizmetlerini yapmak, imar, su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar oluşturmak, katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak gibi görevler Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne verilmiştir.

Bu sayılan hizmetlerin yerine getirilmesi Ereğli’de canlandırılması gereken turizm ekonomik potansiyelinin yaşatılması ve sürdürülebilmesinde önem arzetmektedir. Bu görevlerden, Kdz Ereğlisi Belediyesi’nin özellikle eski eserler ve çevre korumasında en büyük sorumluluk taşıyan kamu tüzelkişisi olduğu sonucu çıkarılabilir.

1930 tarih ve 1593 sayılı Umumu Hıfzısıhha Kanunu ile,Kdz Ereğlisi Belediyesi’ne de Ereğli halkının sağlığı ve çevre sorunları ile ilgili birçok önemli görevler verilmiştir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür :

MADDE 20 : Belediyeler yenilecek içilecek şeyleri kontrol etme, temiz su getirme, genel yerlerde halkın sağlığına zarar veren nedenleri ortadan kaldırma, bulaşıcı hastalıklarla savaş vs. gibi görevleri yapmakla yükümlüdürler.

MADDE 237 : Belediyelerin içme sularının içilmeye elverişli hale getirilmesi görevidir.

MADDE 239 : Kuyu ve sarnıçların kullanılmaya elverişli hale getirilmesi belediyelerin görevidir.

MADDE 241 : İçilmesi zararlı olan suların bulundukları yerlere içilmesinin zararlı olduğunu gösteren levhaların asılması belediyelerin görevidir.

MADDE 242 : Dere, nehir, çay ve çeşmelerin kirlenmesine sebep olacak çalışmalara engel olunması, fabrika sularının zararları giderilmeden nehir ve derelere akıtılmasına engel olunması gibi görevler belediyelere verilmiştir.

MADDE 244 : Lağım ve kirli suların dere, çay ve nehirlere, fenni sakıncası olmadığı saptanmadıkça akıtılması yasaktır. Bunun takibi ve gerçekleştirilmesi belediyelerin görevidir.

Ayrıca zararlı böceklerle mücadele, arazöz, vidanjör ve çöp kamyonu temini de belediyelerin görevleri arasındadır.

Kdz Ereğli’miz yukarıda sayılan hizmetler ve belediye yükümlülükleri konusunda oldukça şanslı diyebiliriz. Rahmetli Belediye Başkanımız Ruhi Cöbekoğlu döneminde büyük oranda tamamlanan alt yapı çalışmaları, Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın duyarlı çalışmaları ile geliştirilmiş, dönem Belediye başkanımız Op. Dr. Hüseyin Uysal’ın; ‘’İçilebilir şebeke suyu’’ sloganı ile başlattığı çalışmalarla iyileştirmeler devam ettirilmektedir.

Ereğli kentlilerinin gözünde her üçünün çabaları takdire şayandır ve Ereğli’de turizmin canlandırılmasında çok önemli rol oynayacaktır.

Share
407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOPLANTILARDAN İZLENİMLER

  20 Şubat 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Geçen hafta iki ayrı toplantıda bulundum. İlki, tam da tam da gazetemizin yeni sayısının dağıtımını yaptığımız Çarşamba gününe denk geldi. Bilenler bilir; dağıtım günlerimizde kolay kolay nefes alamayız! Önce kargodan paketimizi alır, büroda gazetelerimizi tek tek katlar, Tuğba ile Ülkü’nün esprileri eşliğinde etiketlerini yapıştırırız. Ardından ben ve eşim dahil, tüm personel, gazeteyi sabahın erken saatinden akşamın geç saatine kadar tek tek abone adreslerine bırakır, hem okuyucularımızın hal hatırını sorar, hem de refleksleri öl...
 • UYSAL’IN ‘ŞEMSİYE’ HAYALİ!

  16 Şubat 2018 KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın daveti üzerine Yazarımız Dr. Can Canver’le birlikte resim, fotoğraf, heykel gibi güzel sanatlar dallarının yerel sanatçılarının ağırlıklı olarak davetli olduğu bir toplantıya katıldık. Bizim katılımımız sanırım, kültür sanat değerlerimizle turizm potansiyelimizin daha fazla değerlendirilmesini savunan yazı ve haberlerimiz nedeni ile oldu. Çok da iyi oldu!.. Toplantı Uysal’ın “Ereğli sosyokültürel ortamına daha fazla nasıl katkı sağlarız sorusunun cevabını aramak,  kentin genlerinde o...
 • “EREĞLİ’DE TURİZMİ” TARTIŞMAK!..

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  - Geçtiğimiz günlerde facebook sayfamda Ereğli’de turizmi hoşça tartıştık. Yorum katmadan ve ‘af dileyerek’ aynen alıntılamak istiyorum: Yılmaz Türkoğlu: Doğan bey anladığım kadarıyla ereğliyi turizmin başketi yapacaksınız yine boş işlere devam haa Doğan Gönüllü: Yılmaz Bey ; "Ereğli'de Turizm Potansiyeli değerlendirilsin" diyoruz. "Ereğli Turizmin başkenti" ya da "Ereğli turizm kenti olsun" iddiasında hiç bulunmadım. Bunu yazılarımda ve konuşmalarımda defalarca açıkladım. Kafa karıştırıcı 'gri propaganda' tuzaklarına düşmemenizi tavs...
 • SERDÜMEN RECEP REİS – 1

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  1926 yılının, 27 Ocak günü… İki katlı, kargir Ereğli Hükümet Konağı’nın önünde bir hareketlilik gözleniyor. Binanın arka cihetinde yer alan, halk arasında Garipler Mezarlığı diye bilinen ama artık Şehir Parkı olarak nitelendirilen ulu çınar ağaçlarının gölgesinde dimdik dikilen Atatürk büstünün çevresinde yavaş yavaş bir kalabalık toplanmaya başladı… Alan baştan başa al beyaz Türk bayrakları ile donatılmış. Karşıda solda Mektebi İbtidai Zeker Mektebi ( Erkek İlkokulu ) öğrencileri, muallimleri Ali Rıza Efendi, Said Efendi ve Osman Efendi...