logo

KDZ EREĞLİSİ VE KÜLTÜR/TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU


Dr. Can Canver
cancanver7@gmail.com

23.07.1983 tarih ve 18113 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun amacı; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili tanımları belirlemek, yapılacak işlem ve faaliyetleri düzenlemek, bu konuda gerekli ilke ve uygulama kararlarını alacak teşkilatın kuruluş ve görevlerini tespit etmektir.

Bu kanun; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili hususları ve bunlarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin görev ve sorumluluklarını kapsar.

Bu kanunun belirttiği kültür varlıkları; tarih öncesi ve tarihi devirlere ait bilim, kültür, din ve güzel sanatlarla ilgili bulunan yer üstünde, yer altında veya su altındaki bütün taşınır ve taşınmaz varlıklardır. Tabiat varlıkları ise; jeolojik devirlerde, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli, yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan değerleri olarak ifade edilmektedir.

Yine bu kanuna göre; ‘sit’ veya ‘sit alanı’; tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özellikleri yansıtan kent ve kent kalıntıları, önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gereken alanlardır.

Bu tanımlara göre Kdz Ereğlisi ve çevresinde yer alan; Zoroğlu köyü’ndeki tarih öncesi duvar resimli Yassıkaya Mağarası, akheron Vadisi’nde yer alan Kilise Mağarası, Cehennemağzı Mağarası ve Ayazma Mağarası gibi tarihi ve mitolojik mağaralarımız, kaya sığınağı tarzındaki İnönü Mağarası, HerakleaPontika akropolü ve geçtiğimiz yıl kazı çalışmalarına başlanan ancak duran Nekropol alanı, Herakleapontika sur ve burçları, Kaletepe’deki Bizans Kalesi, Çeştepesi ve Göztepesi’ndeki türbeler, Balı Köyü’ndeki Roma su kemeri ve antik su yolu, Kaletepe’deki ve sur içi Ereğli mahallelerindeki sarnıçlar ve kuyular, Ereğli ve köyleri arasındaki antik mesafe taşları, Dağlıca Köyü merkezinde yer alan mezarlıktaki dikili taşlar, Atatürk kültür Merkezi’nin yanında yer alan Herakleapontika antik tersanesi, Çeştepe’de yer alan ‘Gözcü Kulesi’ ve Argonat Mezarı, Çobançeşmesi mevkiindeki tarihi Roma rıhtımı, Kayabaşı mevkiindeki halk arasında Herakles Sarayı olarak dile getirilen mimari yapı, Kdz Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği ve bilahere Kdz Ereğlisi Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından envanterleri yapılan otuza yakın tarihi evlerimiz, Halil Paşa Konağı, Ellisekizlerin Konağı, bugün Kent Müzesi olarak kullanılan Cıbırların Konağı, Ressam Osman Zeki Oral Evi, Ortacamii, Halil Paşa Cami, İskele Cami, Ağa Cami ve Akarca Mesciti, daha önce yıkılan eski PTT binasının bulunduğu mevkide yer alan Namazgah, Belediye Parkı’nda yer alan eski mezar taşlarının toplandığı hazire, Demirciler ve Yemenciler Çarşıları, Gavurman mevkiinde yer alan Rum Kilisesi, eski Ereğli sokaklarında evleri birbirinden ayıran bahçe duvarlarında yapı malzemesi olarak kullanılan HerakleaPontika’ya ait taşlar ve duvar kalıntıları, Kilise Mağarası ve Çelikel Camii’nin bodrum katında yer alan mozaikler, Ereğli Müzesi ve Ereğli Kent Müzesi bünyesindeki tarihi, arkeolojik, etnografik eserler, eski belediye binası yıkımında ortaya çıkan Roma Hamamı, Belediye Parkı’ndaki anıtsal Fetih Çınarları, Kepez mahallesindeki ‘Uyuyan Güzel’ ve Endüstri Meslek Lisesi’nin yanında yer alan anıtsal Manolya ağacı ve sayamadığımız, Ereğli’mizin diğer pek çok değerleri; taşınmaz tarihi ve tabiat varlıklarımız arasında yer almaktadırlar.

Belirtilen kanuna göre korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarımızın tespit; ‘koruma kurulu’ tarafından yapılır ve tescil olunur. Tescil kararının ilanı, tebliği ve tapu kütüğüne işlenmesi ile ilgili hususlar yönetmeliklerle düzenlenir. Zira bu kültür ve tabiat varlıkları ‘devlet malı’ niteliğindedir.

Dolayısıyla Kdz Ereğlisi yaşayanlarında tarihi eserlerimiz ve bunların korunması bilincinin oluşturulması için öncelikle yukarıda sayılan kültür ve tabiat varlıklarımızdan hangilerinin tespit ve tescillerinin yapıldığının kamuoyuna duyurulması, ardından bu değerlerimizin korunması ve değerlendirilmeleri hususunda Ereğli kentlisine düşen görev ve yükümlülüklerin açıklanması, oluşturulacak resmi ve sivil toplum kuruluş ve girişimlerinde bilinçli aktif görev almaları sağlanmalıdır.

Zira taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarımız çok çeşitli duyarsızlıklar ya da rant elde etme uğruna ortadan kalkmakta ve zarar görmektedirler.

Share
490 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EREĞLİ’NİN RADİKAL ELEŞTİRİSİ; HÂLÂ TRAFİK!

  19 Mart 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  . Karadeniz Ereğli’nin kent yaşamını ilgilendiren en büyük sorunsalını(birbirine bağlı sorunları…)'trafik' olarak işaretlesek; sanırız yanılmayız. Nitekim geçmişte belediyeyi yönetmeye aday olan parti ve liderlerin birçoğu bu konuda iddialı projelerle meydanlara çıktılar. Bundan önceki Halil Posbıyık döneminin ve mevcut Başkan Hüseyin Uysal döneminin böylesine iddialı projeleri vardı… Vardı ama şehrin radikal eleştirileri teorik ya da pratik düzeyde; ‘hala trafik’ konusu! Örneğin Devrek Yol Ayrımına yapılan 'viyadük'ün çözüm ...
 • KORKU TELLALLARINA PRİM YOK!

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son dönemlerde ‘korku tellallığı’ sayesinde reyting almak (bunu sanmak) moda oldu. Siyaset ve sivil toplum örgütlerinin başkan veya adayları bu yolu sıklıkla kullanmaya başladılar. Sebebi ne ola ki! Masumca; halkın görmediği/göremediği konulara dikkat çekilmek isteniyor olunabilir. Ya da halkın; ‘cevval/masaya yumruğu vuran/yüksek sesle bağıranlardan iyi lider olur!’ görüşünü savunduğunu sandıkları/varsaydıkları için bu role bürünüyorlardır! Belki de; ortamın kötü olduğu söylenir ve inandırılırsa, böylece tarafsız insanlar ke...
 • KANDİLLİ MADEN ŞEHİTLERİ -1-

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yıl 1983… Günlerden 7 Mart… Meslek yaşamımın ilk görev yeri, Tokat Niksar’dan, memleketim Ereğli’ye gelmiştim, birkaç günlüğüne, izinli… Niksar Merkez Sağlık Ocağı’nda, aynı yılın karlı bir Ocak sabahı göreve başlamıştım… Çalıştığım sağlık biriminin başhekimi, Allah uzun ömür versin, saygıdeğer ağabeyim Dr. Şehsuvar Savuran’ın da onayıyla bir iki gün kaçamak yapmıştım, Ereğli’me… Niksar’dan Ankara’ya, başkentten de Ereğli’ye aktarmalı gelmiştim… Şehir terminalinde, Düzce Aydın Turizm seyahat firmasına ait otobüsten indiğimde, ilk düşü...
 • HİSARCIKLIOĞLU’NUN ‘OKUL’ SÖZÜ

  05 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Ereğli gündemine, TSO etrafındaki kişi ve olaylar geçen haftaya damgasını vurdu. Önce, bir süredir adaylık açıklaması yapması beklenen Sertan Yalçın grubunun derlitoplu konuşma ve birlik beraberlik görüntüsü gündemdeki yerini aldı. Öyle ki; kahvaltılı toplantıdaki konuşmayı ve ekip görüntüsünü izledikten sonra “bu iş bitmiş” diyenler bile oldu. Bence de “Güçlüyüz, Öncüyüz, Güveniliriz” temalı ekip tanıtım toplantısı başarılı idi. Düne kadar Merhum Tetiker’in yardımcısı olarak asistede kalan Yalçın, yerinde/vurgulu konuşması ve ekib...