logo

KAMPÜSTE ÇÖZÜM VE SİYASET


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Gazeteyi baskıya hazır hale getirdiğimiz gün Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav dostumuzdan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa  Çufalı’nın “görüşme daveti var.’ mesajı geldi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmeye meslektaşlarımızla birlikte katıldık.

Görevine 7 ay önce atanan Rektör Prof. DR. Mustafa Çufalı ile ilk karşılaşmamız olacağından ‘soru hazırlamayıp, konuşmaları ile yetiniriz’ diye düşündüm.

Yanılmışım! Zira Çufalı, konuşmak yerine sadece mırıldanmakla yetindi ve toplantıya moderetörlük etmekte de yetersiz kaldı!

Rekör Çufalı’ın açıklamalarını ‘ORAYA KAMPÜS İSTİYORUZ … AMA SORUN EKONOMİK’  ve ‘REKTÖR ÇUFALI’DAN GAZETECİLERE AÇIKLAMALAR…’ başlıkları ile iki ayrı haber halinde sitemizde yayınladık ama gazeteye giremediği için burada özetlemek istedim.

Genel konular ve BEÜ Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitelerinin yetersizliği konusunun etraflıca görüşülmesinin ardından Ereğli özelinde; fakülteler Kampüsü konusunda  “Yer size tahsisli, peki neden sessiz kalıyorsunuz? “diye sorduğumda; özetle, ilgili alanın askeri güvenlik alanı ilan edilmesine rağmen kampüs yapılabileceğini söyledi etti ve asıl sorunun ‘mevzuattan ve bütçeden’ kaynaklandığını (açıkça biraz da zorlanarak) söyleyiverdi.

Ben de elinin güçlendirilmesi açısından Ereğli kamuoyunu tüm resmi ve sivil güçlerinin kampüs fikrine destek verdiğini tekrarladım. Rektör o zaman da, bunu bildiğini ima edercesine Ereğli’de basında, sivil toplum kuruluşlarında sürekli tartışılıyor bu konu, o sürekli tartışmanın içine biz girmek istemiyoruz. Bizim duruşumuz aynı biz orada kampüs yapmak istiyoruz, bu kampüsün yapılması için de strateji başkanlığı da izin verirse; Erdemir’in, siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile bu olur.” Dedi.

Ben de diyorum ki; “Zonguldak bu konunun Ereğli için önemini idrak edemiyor/etmiyor.  Çözümün adresi ne yazık ki Ankara’da…”

SİYASET ISINIRKEN…

Hoş apolitikliği pek sevmeyen Ereğli’de siyaset zaten hiç soğumamıştı ama hiç bu kadar da iki cepheli olmamıştı.

Öyle ki; belediye seçimleri öncesinde partiler adaylarını adeta diğer/rakibi partinin adayına göre belirleyecek hale geldi.

Açıkça CHP adayını Ak Parti’ye, Ak Parti adayını CHP’ye göre belirleyecek. İyi Parti, MHP ve SP ise ‘yer açma’ yarışına girecek.

Tüm bunların neden böyle olduğunu ise tarih baba ‘siyasetin doğası’ ile açıklayacak.

Belirleme yönteminde nitelikten değil, nicelikten gidildiği sürece bu iş böyle devam edecek gibi görünüyor ne yazık ki!

Güvenilirlik, görevde yeterlilik aranacakken; para gücü, belagat kudreti ve keskin dil arayışları hepimizi sarhoş ederse şaşmayalım!

Ve bunlar iyi günlerimiz, kötü günler ileride!..

*

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HEMŞİRELER HAFTASINDA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

  14 Mayıs 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, TÜM MANŞETLER

  Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından düzenlenen iftarda tüm hastane çalışanları bir araya geldi.  . Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından dün akşam hastanenin yemekhanesinde düzenlenen iftar programı öncesi Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi. İftar programına Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Cemal Özden Yazıcıoğlu eşleriyle birlikte katılırken, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Okur, Mehmet Tayyar Mendeş, Kdz. Ereğli İlçe Sağlık Müdürü Seze...
 • ERDEMİR VE TSO, ÇELİK KÜMELENMESİNİN NERESİNDE?

  29 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

    . Geçen hafta/25 nisan Perşembe günü BAKKA tarafında Devrek'te organize edilen ‘Çelik Kümelenme Analiz Çalıştayı’na Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın ile birlikte katıldık. İş'te Haber Hayat olarak, Bölgesel Ekonomi Gazetesi vizyonumuz,  bu tür toplantılara katılmak, neler olup-bittiğini kaynağından öğrenmemizi ve kamuoyu ile paylaşmamızı sağlıyor. Emeği geçenleri kutluyoruz. Çok verimli bir toplantı oldu. Özel bir otelde düzenlenen toplantıda ; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çelik deyince Türkiye’de akla gelen ilk isimle...
 • TURİZM ÇALIŞTAYI

  22 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Öteden beri yazarımız Dr. Can Canver'le birlikte ısrarla peşine düştüğümüz konu: Kdz. Ereğli’de Turizm. Gazetemiz takipçilerinden kimileri işi “hadi iyisin!.. yatına marina yaptıracaksın sonunda,  adını da ‘Gönüllü Marina’ dersiniz artık!” takazaları ile sataşmaya kadar götürseler de; Ereğli’de Turizm konusu yoluna girdi. (kuzum bırak yatı/marinayı; benim denizle ilgim ‘denizden babam çıksa yerim’ den ibarettir. Ancak söz konusu Ekonomi ve Ereğli’nin gelişmesi ise marinacı da olurum, yatçı da, rüzgar paraşütçüsü de, hatta garson ya da ka...
 • ÇOCUKLUĞUMUN OYUNLARI

  22 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  . Oyun oynamak için karı, kışı, yakıcı sıcağı, dört mevsim hiç seçmezdik çocukken… Kar yağmur dinlemezdik. Oyuncağımız olmasa da çamurları şekillendirip oyuncak mı yapmazdık? Osman evimizin önünde ıslık çalar, çaputtan sıkılarak şekillendirilmiş yuvarlağımızla top oynamaya çağırırdı beni. Annemin yaptığı iki dilim üzümlü kekle çıkardım kapıya, birini ona verirdim. Dar geçidin başında seslenen ya Tarık olurdu ya da Murat; oyun oynamaya… Mahallemizin sokaklarında uçarcasına koşuştururduk, bir oradan bir oraya… Tarhana k...