logo

HER TELDEN!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır.

Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu.
Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları…

Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler.

Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız.

Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü ele alıp eksiklerimizle/hatalarımızla yüzleşmemiz ve bir daha olmaması için ‘neler yapılabilir’i konuşmamız/tartışmamız gerekiyor. Yoksa tarih tekerrür edebilir!..

Tıpkı manşette belirttiğimiz gibi; “Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmaz inşallah”

*

Zonguldak’a atanan Vali Ahmet Çınar bir geldi pir geldi!

Anlaşıldı ki yoğurt yiyişi değişik; Spor giyiniyor, dağa çıkıyor, halkın içine girip hal-hatır soruyor.

Galiba Zonguldak Valiliğinin değişen logosu ‘kelebek’le tam bir uyum içinde olacak.

Yeri gelmişken kelebek logosunu ve ‘Renkli Zonguldak’ imajını benimsediğimi belirteyim.

Biz değil miyiz monosektörel yapıdan sızlanan, alın size çok sektörel sosyoekonomik model!..

Ah keşke Zonguldak’ın yeni değişen yüzü; var olan (kömür-çelik-enerji vs.) değerlerini korumakla birlikte turizme, lojistiğe, tarıma ve benzer hizmet ağırlıklı sektörlere de dönse…

İlk ziyaretini Ereğli’ye yapan Vali Ahmet Çınar gibi hiperaktif bir yöneticinin Zonguldak’a gelmesini tesadüfe değil, yüksek jeostratejik planlamaya bağlı olduğunu düşünüyor ve “hoş geldiniz” diyoruz.

*

ELMAS TV’ye verdiğim söyleşi çok konuşuldu. Atilla Öksüz beni sıkıştırınca spontane konuştum ve içimden geçenleri söyledim. Bugün yine sorsa aynı şeyleri söylerim.

Hatta eklerim: Yeni terminal, bağlantı yolu nedeni ile hala hizmete açılamadığı gibi yolcuların şehirle irtibatının sağlanmasının işletmecilere, belediyeye ve yolculara/yakınlarına getireceği yeni sorunlara şimdiden çözümler aranmalı.

Şehre cep terminal mi yapılacak. Firmalar servis mi koyacaklar, yolcu ve yakınları için ne gibi kolaylıklar sağlanacak? Yumurta kapıya gelince sıkışmayalım.

*

Karadeniz Ereğli’ye marina yapılaması konuşunu sık sık işliyoruz. Son olarak İstanbul’dan çıkıp Karadeniz turu yapanların durağı oldu Ereğli. Aralarında işadamları, doktorlar, emekli askerler olan 15-20 kişilik grup 10 tekne ile geldiler, konakladılar ve devam ettiler. Dönüşte tekrar uğrayacaklar. Başkan Hüseyin Uysal ile ramazanda sohbet ettiğimde “bu konuda teknik sorunlar var” diyen yardımcısı Esra Alpago hanıma tekrar sesleniyorum:

Marina konusunda bir toplantı yapalım. Taraflar konuşsunlar. Ne kaybederiz ki. Ben ‘Gönüllü’ olarak organizasyonu yaparım. Bakalım kim ne kadar ciddi!..

Share
569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOPLANTILARDAN İZLENİMLER

  20 Şubat 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Geçen hafta iki ayrı toplantıda bulundum. İlki, tam da tam da gazetemizin yeni sayısının dağıtımını yaptığımız Çarşamba gününe denk geldi. Bilenler bilir; dağıtım günlerimizde kolay kolay nefes alamayız! Önce kargodan paketimizi alır, büroda gazetelerimizi tek tek katlar, Tuğba ile Ülkü’nün esprileri eşliğinde etiketlerini yapıştırırız. Ardından ben ve eşim dahil, tüm personel, gazeteyi sabahın erken saatinden akşamın geç saatine kadar tek tek abone adreslerine bırakır, hem okuyucularımızın hal hatırını sorar, hem de refleksleri öl...
 • UYSAL’IN ‘ŞEMSİYE’ HAYALİ!

  16 Şubat 2018 KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın daveti üzerine Yazarımız Dr. Can Canver’le birlikte resim, fotoğraf, heykel gibi güzel sanatlar dallarının yerel sanatçılarının ağırlıklı olarak davetli olduğu bir toplantıya katıldık. Bizim katılımımız sanırım, kültür sanat değerlerimizle turizm potansiyelimizin daha fazla değerlendirilmesini savunan yazı ve haberlerimiz nedeni ile oldu. Çok da iyi oldu!.. Toplantı Uysal’ın “Ereğli sosyokültürel ortamına daha fazla nasıl katkı sağlarız sorusunun cevabını aramak,  kentin genlerinde o...
 • “EREĞLİ’DE TURİZMİ” TARTIŞMAK!..

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  - Geçtiğimiz günlerde facebook sayfamda Ereğli’de turizmi hoşça tartıştık. Yorum katmadan ve ‘af dileyerek’ aynen alıntılamak istiyorum: Yılmaz Türkoğlu: Doğan bey anladığım kadarıyla ereğliyi turizmin başketi yapacaksınız yine boş işlere devam haa Doğan Gönüllü: Yılmaz Bey ; "Ereğli'de Turizm Potansiyeli değerlendirilsin" diyoruz. "Ereğli Turizmin başkenti" ya da "Ereğli turizm kenti olsun" iddiasında hiç bulunmadım. Bunu yazılarımda ve konuşmalarımda defalarca açıkladım. Kafa karıştırıcı 'gri propaganda' tuzaklarına düşmemenizi tavs...
 • SERDÜMEN RECEP REİS – 1

  14 Şubat 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  1926 yılının, 27 Ocak günü… İki katlı, kargir Ereğli Hükümet Konağı’nın önünde bir hareketlilik gözleniyor. Binanın arka cihetinde yer alan, halk arasında Garipler Mezarlığı diye bilinen ama artık Şehir Parkı olarak nitelendirilen ulu çınar ağaçlarının gölgesinde dimdik dikilen Atatürk büstünün çevresinde yavaş yavaş bir kalabalık toplanmaya başladı… Alan baştan başa al beyaz Türk bayrakları ile donatılmış. Karşıda solda Mektebi İbtidai Zeker Mektebi ( Erkek İlkokulu ) öğrencileri, muallimleri Ali Rıza Efendi, Said Efendi ve Osman Efendi...