logo

HER TELDEN!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır.

Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu.
Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları…

Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler.

Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız.

Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü ele alıp eksiklerimizle/hatalarımızla yüzleşmemiz ve bir daha olmaması için ‘neler yapılabilir’i konuşmamız/tartışmamız gerekiyor. Yoksa tarih tekerrür edebilir!..

Tıpkı manşette belirttiğimiz gibi; “Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmaz inşallah”

*

Zonguldak’a atanan Vali Ahmet Çınar bir geldi pir geldi!

Anlaşıldı ki yoğurt yiyişi değişik; Spor giyiniyor, dağa çıkıyor, halkın içine girip hal-hatır soruyor.

Galiba Zonguldak Valiliğinin değişen logosu ‘kelebek’le tam bir uyum içinde olacak.

Yeri gelmişken kelebek logosunu ve ‘Renkli Zonguldak’ imajını benimsediğimi belirteyim.

Biz değil miyiz monosektörel yapıdan sızlanan, alın size çok sektörel sosyoekonomik model!..

Ah keşke Zonguldak’ın yeni değişen yüzü; var olan (kömür-çelik-enerji vs.) değerlerini korumakla birlikte turizme, lojistiğe, tarıma ve benzer hizmet ağırlıklı sektörlere de dönse…

İlk ziyaretini Ereğli’ye yapan Vali Ahmet Çınar gibi hiperaktif bir yöneticinin Zonguldak’a gelmesini tesadüfe değil, yüksek jeostratejik planlamaya bağlı olduğunu düşünüyor ve “hoş geldiniz” diyoruz.

*

ELMAS TV’ye verdiğim söyleşi çok konuşuldu. Atilla Öksüz beni sıkıştırınca spontane konuştum ve içimden geçenleri söyledim. Bugün yine sorsa aynı şeyleri söylerim.

Hatta eklerim: Yeni terminal, bağlantı yolu nedeni ile hala hizmete açılamadığı gibi yolcuların şehirle irtibatının sağlanmasının işletmecilere, belediyeye ve yolculara/yakınlarına getireceği yeni sorunlara şimdiden çözümler aranmalı.

Şehre cep terminal mi yapılacak. Firmalar servis mi koyacaklar, yolcu ve yakınları için ne gibi kolaylıklar sağlanacak? Yumurta kapıya gelince sıkışmayalım.

*

Karadeniz Ereğli’ye marina yapılaması konuşunu sık sık işliyoruz. Son olarak İstanbul’dan çıkıp Karadeniz turu yapanların durağı oldu Ereğli. Aralarında işadamları, doktorlar, emekli askerler olan 15-20 kişilik grup 10 tekne ile geldiler, konakladılar ve devam ettiler. Dönüşte tekrar uğrayacaklar. Başkan Hüseyin Uysal ile ramazanda sohbet ettiğimde “bu konuda teknik sorunlar var” diyen yardımcısı Esra Alpago hanıma tekrar sesleniyorum:

Marina konusunda bir toplantı yapalım. Taraflar konuşsunlar. Ne kaybederiz ki. Ben ‘Gönüllü’ olarak organizasyonu yaparım. Bakalım kim ne kadar ciddi!..

Share
669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EREĞLİ’DE TURİZM PLATFORMUNA EVET

  20 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Çoktandır ‘Turizm’ yazısı yazmadığımın farkına; önce Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın Turizm Projeleri Tanıtım Toplantısına, ardından Ereğli’de ilk defa bu çap ve nitelikte kutlanan Turizm Haftası etkinliklerine katılınca vardım. Vali Çınar’ın Turizm Projeleri Zonguldak’taki toplantı ile ilgili haberi iç sayfalarımızda bulacaksınız. Yorumlarımı ise daha önce yazdım. 15 ayrı projenin tanıtıldığı sunumda Ereğli’yi (şehrin tarihi-kültürel-turistik dokusuna yönelik) göremediğimi, Kandilli ve Gümeli Projelerinin hazırlanma süreçleri ile ilg...
 • ORHANLAR MAHALLESİ TOKMAKLAR SOKAK

  20 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Bugün Ereğli’mizin sahil bandından bakıldığında Yalı Caddesi’nde yeniden inşa edilen Bülent Oğuz Yalısı’nın yanından yukarıya çıkan sokak Tokmaklar Sokak olarak bilinir. Yalı Caddesi’ne paralel olan bu sokağın hemen girişinde Oğuzlar’ın yalı evi olarak bilinen, ilginç çıkmalı mimarisi ile kentimizin kültür değerlerinden biri olan altı kargir, üst katları ahşap bir bina vardı. Geçenlerde tehlike arzettiği için Belediye tarafından yıktırılmıştı. Bu bina TED Koleji’nden çocukluk arkadaşım, rahmetle andığım kuyumcu Bülent Oğuz’un sevgili eşi , ...
 • TAM İSABET!

  17 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinden birkaç gün önce kaleme aldığım “HAYATIMIZ SEÇİM” başlıklı yazımda girizgahtan sonra şöyle demiştim: “…Şimdide oy sayısı/oranı hesabına göre tahminlerimi de söyleyeyim: Sertan Yalçın grubu birinci, Arslan Keleş ikinci, Niyazi Özcan üçüncü sırada yer alır diye tahmin ediyorum…” Tırnak içlerindeki üç noktalardan da anlaşılacağı üzere yazının önü ve devamı var. Yazının yayınlanmasından sonra; 'tahminimi ve tercihimi çok yerinde bulanların yanında, bunu açıkça açıklamamı yanlış ve r...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI: ZONGULDAK’TA TURİZM ; RÜYA GİBİ !..

  13 Nisan 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Cuma günü Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ın düzenlediği Turizm Projeleri Tanıtım Toplantısına katıldık. Vali Çınar’ın Zonguldak’ta göreve başladığından itibaren TURİZM konusuna ağırlık verdiği bilinen ve takdir edilen bir gerçek! Zira köy kahvelerinde bile ‘vali beyin buralara da el atacağı/ihya edeceği’ konuşulur oldu. Evet, hemen hemen tam saatinde başlayan toplantı öncesinde konu ile ilgili Basın Bülteni ve Valiliğin Hazırladığı ‘2023 TURİZM HEDEFLERİNE DOĞRU ZONGULDAK’TA DOĞA VE KÜLTÜR TURİZMİ’ başlıklı kitapçık bizlere dağıtıldı. B...