logo

HER TELDEN!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır.

Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu.
Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları…

Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler.

Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız.

Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü ele alıp eksiklerimizle/hatalarımızla yüzleşmemiz ve bir daha olmaması için ‘neler yapılabilir’i konuşmamız/tartışmamız gerekiyor. Yoksa tarih tekerrür edebilir!..

Tıpkı manşette belirttiğimiz gibi; “Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmaz inşallah”

*

Zonguldak’a atanan Vali Ahmet Çınar bir geldi pir geldi!

Anlaşıldı ki yoğurt yiyişi değişik; Spor giyiniyor, dağa çıkıyor, halkın içine girip hal-hatır soruyor.

Galiba Zonguldak Valiliğinin değişen logosu ‘kelebek’le tam bir uyum içinde olacak.

Yeri gelmişken kelebek logosunu ve ‘Renkli Zonguldak’ imajını benimsediğimi belirteyim.

Biz değil miyiz monosektörel yapıdan sızlanan, alın size çok sektörel sosyoekonomik model!..

Ah keşke Zonguldak’ın yeni değişen yüzü; var olan (kömür-çelik-enerji vs.) değerlerini korumakla birlikte turizme, lojistiğe, tarıma ve benzer hizmet ağırlıklı sektörlere de dönse…

İlk ziyaretini Ereğli’ye yapan Vali Ahmet Çınar gibi hiperaktif bir yöneticinin Zonguldak’a gelmesini tesadüfe değil, yüksek jeostratejik planlamaya bağlı olduğunu düşünüyor ve “hoş geldiniz” diyoruz.

*

ELMAS TV’ye verdiğim söyleşi çok konuşuldu. Atilla Öksüz beni sıkıştırınca spontane konuştum ve içimden geçenleri söyledim. Bugün yine sorsa aynı şeyleri söylerim.

Hatta eklerim: Yeni terminal, bağlantı yolu nedeni ile hala hizmete açılamadığı gibi yolcuların şehirle irtibatının sağlanmasının işletmecilere, belediyeye ve yolculara/yakınlarına getireceği yeni sorunlara şimdiden çözümler aranmalı.

Şehre cep terminal mi yapılacak. Firmalar servis mi koyacaklar, yolcu ve yakınları için ne gibi kolaylıklar sağlanacak? Yumurta kapıya gelince sıkışmayalım.

*

Karadeniz Ereğli’ye marina yapılaması konuşunu sık sık işliyoruz. Son olarak İstanbul’dan çıkıp Karadeniz turu yapanların durağı oldu Ereğli. Aralarında işadamları, doktorlar, emekli askerler olan 15-20 kişilik grup 10 tekne ile geldiler, konakladılar ve devam ettiler. Dönüşte tekrar uğrayacaklar. Başkan Hüseyin Uysal ile ramazanda sohbet ettiğimde “bu konuda teknik sorunlar var” diyen yardımcısı Esra Alpago hanıma tekrar sesleniyorum:

Marina konusunda bir toplantı yapalım. Taraflar konuşsunlar. Ne kaybederiz ki. Ben ‘Gönüllü’ olarak organizasyonu yaparım. Bakalım kim ne kadar ciddi!..

Share
370 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ANKARA ULUCANLAR’DA HAVANDA SU DÖVMEDİK!

  21 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün; Anadolu Yayıncılar Derneği(AYD) Yönetiminin ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Demokrasi Kurultayı(Medya Çalıştayı)’ başlıklı toplantı daveti üzerine Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesinde idik. AYD Başkanı Sinan Burhan ve Yönetimden Çetin Altan’la 20 seneye varan mesleki tanışıklığımız; dostluğa, dayanışmaya ve her anlamda paylaşıma evrildi. Öyle ki; Ereğli, galiba benzer bir etkinliğe gebe! Evet; İlkine ‘Kültür ve Medya’ başlığı ile Konya’da  (tamda 15 Temmuz hain darbe girişimi günü) gerçekleştirdiğimiz kurultayın ikincisine, ‘...
 • BAKTIR’IN İZLERİ -2

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  “Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Baktır’ı TSO toplantısında tanıdığımızda; insanlarla değil, olaylarla (Türkiye-Erdemir-Ereğli ilişkileri) ilgilendiğini anlamamız çok zaman almadı.” Yukardaki cümleyi “BAKTIR'IN İZLERİ...” başlığı ile kaleme aldığım köşemde 31 Mayıs 2017’de tarihinde, yani yaklaşık 3,5 ay önce yazmışım. Ve yazıyı şöyle bitirmişim: “…Baktır’ı önümüzdeki dönemlerde siyaset sahnesinde görmemiz sanırım çok şaşırtıcı olmaz.” Şimdi de “Baktır’ın Yönetişim Farkı” manşeti ile çıktığımız gazetede yine aynı görüşl...
 • KDZ EREĞLİSİ VE KÜLTÜR/TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  23.07.1983 tarih ve 18113 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun amacı; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili tanımları belirlemek, yapılacak işlem ve faaliyetleri düzenlemek, bu konuda gerekli ilke ve uygulama kararlarını alacak teşkilatın kuruluş ve görevlerini tespit etmektir. Bu kanun; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili hususları ve bunlarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin görev ve sorumluluklarını kapsar. Bu kanunun belirttiği kültür var...
 • BAYRAMLAŞMALARDAN NOTLAR…

  07 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Her dini bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramında da Meslektaşım Fikri Kapan’la TSO’dan başlatıp, belediye ile devam edip AKM’de bayramlaşma turumuzu noktaladık. Hatta önceki Dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan’la Çınaraltı’nda bol sohbet eşliğinde -geleneksel hale gelen- çayımızı bile içtik. İkinci gün ise önce Belediye Meclis Üyesi Reşat Latif’in kurban dönerinden tadıp, “Allah Kabul etsin” dedik. Ardından da yine önceki dönem Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan’ın köy evinde erik yeyip sohbet ettik. Hali ile sohbetlerde yerel konular...