logo

HER TELDEN!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır.

Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu.
Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları…

Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler.

Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız.

Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü ele alıp eksiklerimizle/hatalarımızla yüzleşmemiz ve bir daha olmaması için ‘neler yapılabilir’i konuşmamız/tartışmamız gerekiyor. Yoksa tarih tekerrür edebilir!..

Tıpkı manşette belirttiğimiz gibi; “Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmaz inşallah”

*

Zonguldak’a atanan Vali Ahmet Çınar bir geldi pir geldi!

Anlaşıldı ki yoğurt yiyişi değişik; Spor giyiniyor, dağa çıkıyor, halkın içine girip hal-hatır soruyor.

Galiba Zonguldak Valiliğinin değişen logosu ‘kelebek’le tam bir uyum içinde olacak.

Yeri gelmişken kelebek logosunu ve ‘Renkli Zonguldak’ imajını benimsediğimi belirteyim.

Biz değil miyiz monosektörel yapıdan sızlanan, alın size çok sektörel sosyoekonomik model!..

Ah keşke Zonguldak’ın yeni değişen yüzü; var olan (kömür-çelik-enerji vs.) değerlerini korumakla birlikte turizme, lojistiğe, tarıma ve benzer hizmet ağırlıklı sektörlere de dönse…

İlk ziyaretini Ereğli’ye yapan Vali Ahmet Çınar gibi hiperaktif bir yöneticinin Zonguldak’a gelmesini tesadüfe değil, yüksek jeostratejik planlamaya bağlı olduğunu düşünüyor ve “hoş geldiniz” diyoruz.

*

ELMAS TV’ye verdiğim söyleşi çok konuşuldu. Atilla Öksüz beni sıkıştırınca spontane konuştum ve içimden geçenleri söyledim. Bugün yine sorsa aynı şeyleri söylerim.

Hatta eklerim: Yeni terminal, bağlantı yolu nedeni ile hala hizmete açılamadığı gibi yolcuların şehirle irtibatının sağlanmasının işletmecilere, belediyeye ve yolculara/yakınlarına getireceği yeni sorunlara şimdiden çözümler aranmalı.

Şehre cep terminal mi yapılacak. Firmalar servis mi koyacaklar, yolcu ve yakınları için ne gibi kolaylıklar sağlanacak? Yumurta kapıya gelince sıkışmayalım.

*

Karadeniz Ereğli’ye marina yapılaması konuşunu sık sık işliyoruz. Son olarak İstanbul’dan çıkıp Karadeniz turu yapanların durağı oldu Ereğli. Aralarında işadamları, doktorlar, emekli askerler olan 15-20 kişilik grup 10 tekne ile geldiler, konakladılar ve devam ettiler. Dönüşte tekrar uğrayacaklar. Başkan Hüseyin Uysal ile ramazanda sohbet ettiğimde “bu konuda teknik sorunlar var” diyen yardımcısı Esra Alpago hanıma tekrar sesleniyorum:

Marina konusunda bir toplantı yapalım. Taraflar konuşsunlar. Ne kaybederiz ki. Ben ‘Gönüllü’ olarak organizasyonu yaparım. Bakalım kim ne kadar ciddi!..

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇAKIR’IN CEVAPLARINA YENİ SORULAR!

  28 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son yazımda başta Milletvekili Faruk Çaturoğlu olmak üzere, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz’a yönelik “HANİ YA; TURİZM FAKÜLTESİ, OKUL GÜÇLENDİRMESİ, KAMPÜS PROJESİ?” diye sorular sıralamıştım. Kısa bir suskunluğun ardından cevaplar AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’dan geldi. Çakır, 24 Temmuz’da sansürün kaldırılış günü yıldönümü nedeni ile Öğretmenevi’nde basına verdiği yemekte yaptığı konuşmada sorularımın tamamını, hatta fazlasını cevaplandırmış. Kendisine telefonla ulaşamadığımdan bu...
 • KDZ EREĞLİSİ KÜLTÜREL MİRAS VE ORTAK BELLEK SORUNLARI

  28 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Tarih içinde ortaya çıkan yapılaşma üsluplarındaki farklılaşma toplumsal belleğin önemli ve elle tutulur bir parçasıdır. Bu süreçte şekillenen somut kültürel miras, kentlilik bilincinin oluşmasında çok önemli bir yeri olan ‘kenti benimseme duygusu’nu oluşturur. Kdz Ereğlisi’ne kimliğini kazandıran somut kültürel miras/kültür varlıkları, bulunduğu kent mekanını biçimlendiren mimari özellikleriyle, diğerlerinden veya benzerlerinden ayrıştırılabilmeyi sağlarlar. Bu türden özenle biçimlendirilmiş ve korunmuş eserler giderek toplumsal benliğin bi...
 • HANİ YA; TURİZM FAKÜLTESİ, OKUL GÜÇLENDİRMESİ, KAMPÜS PROJESİ?

  18 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yaklaşık üç ay önce Milletvekili Çaturoğlu’nun duyurduğu müjdeli haberi yayımladık. Habere göre Ereğli Turizm Fakültesine geçici yer bulunmuştu. Bir yandan kampüs inşaatı başlayacak, bir yandan Atatürk Ortaokulu güçlendirilecek ve kendi yerine taşınacak, diğer yandan Turizm Fakültesi geçici olarak İbrahim Efe Caddesindeki malum örgütün dershanesinden alınan yere taşınacaktı. Yer, pek içimize sinmese de sevindik hali ile… Nede olsa su tersine akmazdı… Gel gör ki hiçbir yerde hareket yok. Turizm Fakültesi için tahsis edilen bi...
 • HER TELDEN!

  14 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır. Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu. Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları… Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler. Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız. Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü el...