logo

HER TELDEN!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır.

Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu.
Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları…

Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler.

Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız.

Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü ele alıp eksiklerimizle/hatalarımızla yüzleşmemiz ve bir daha olmaması için ‘neler yapılabilir’i konuşmamız/tartışmamız gerekiyor. Yoksa tarih tekerrür edebilir!..

Tıpkı manşette belirttiğimiz gibi; “Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmaz inşallah”

*

Zonguldak’a atanan Vali Ahmet Çınar bir geldi pir geldi!

Anlaşıldı ki yoğurt yiyişi değişik; Spor giyiniyor, dağa çıkıyor, halkın içine girip hal-hatır soruyor.

Galiba Zonguldak Valiliğinin değişen logosu ‘kelebek’le tam bir uyum içinde olacak.

Yeri gelmişken kelebek logosunu ve ‘Renkli Zonguldak’ imajını benimsediğimi belirteyim.

Biz değil miyiz monosektörel yapıdan sızlanan, alın size çok sektörel sosyoekonomik model!..

Ah keşke Zonguldak’ın yeni değişen yüzü; var olan (kömür-çelik-enerji vs.) değerlerini korumakla birlikte turizme, lojistiğe, tarıma ve benzer hizmet ağırlıklı sektörlere de dönse…

İlk ziyaretini Ereğli’ye yapan Vali Ahmet Çınar gibi hiperaktif bir yöneticinin Zonguldak’a gelmesini tesadüfe değil, yüksek jeostratejik planlamaya bağlı olduğunu düşünüyor ve “hoş geldiniz” diyoruz.

*

ELMAS TV’ye verdiğim söyleşi çok konuşuldu. Atilla Öksüz beni sıkıştırınca spontane konuştum ve içimden geçenleri söyledim. Bugün yine sorsa aynı şeyleri söylerim.

Hatta eklerim: Yeni terminal, bağlantı yolu nedeni ile hala hizmete açılamadığı gibi yolcuların şehirle irtibatının sağlanmasının işletmecilere, belediyeye ve yolculara/yakınlarına getireceği yeni sorunlara şimdiden çözümler aranmalı.

Şehre cep terminal mi yapılacak. Firmalar servis mi koyacaklar, yolcu ve yakınları için ne gibi kolaylıklar sağlanacak? Yumurta kapıya gelince sıkışmayalım.

*

Karadeniz Ereğli’ye marina yapılaması konuşunu sık sık işliyoruz. Son olarak İstanbul’dan çıkıp Karadeniz turu yapanların durağı oldu Ereğli. Aralarında işadamları, doktorlar, emekli askerler olan 15-20 kişilik grup 10 tekne ile geldiler, konakladılar ve devam ettiler. Dönüşte tekrar uğrayacaklar. Başkan Hüseyin Uysal ile ramazanda sohbet ettiğimde “bu konuda teknik sorunlar var” diyen yardımcısı Esra Alpago hanıma tekrar sesleniyorum:

Marina konusunda bir toplantı yapalım. Taraflar konuşsunlar. Ne kaybederiz ki. Ben ‘Gönüllü’ olarak organizasyonu yaparım. Bakalım kim ne kadar ciddi!..

Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : “UYSAL’IN TURİZM ÇAĞRISINA ‘VARIZ’ DİYORUZ”

  10 Kasım 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Çok değil daha birkaç sayı önce “Ereğli’de Turizm: Neden olmasın” manşeti ile çıkmıştık. Köşe yazarımız Dr. Can Canver de her fırsatta yerel kültürden, tarihten ve turizmden bahseder. Tam da Canver’le ‘bu konuda yeni ne yapabiliriz’ derken, sevindirici haber Başkan Uysal’dan geldi! Uysal’ın Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada “Kdz.Ereğli de Turizm olarak üzerimize düşen payı almak için Tarih, Kültür ve Doğa turizmi alanında çalışma başlattık. Basın, tarihçi, yazar, ne kadar Stk ve bu işe gönül verenler varsa, birlikte çalışmayı tekli...
 • CANVER YAZDI “KDZ EREĞLİSİ’NİN İSMİ, DOĞASI VE AYDINLIĞI”

  10 Kasım 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Kdz. Ereğlisi ismi klasik mitolojiden türemiştir. HerakleaPontika; Karadeniz kıyısında bulunan Herkül adına kurulmuş kent demektir. Anadolu, Balkanlar ve İtalya’da bulunan diğer Heraklea kentlerinden ayırt edebilmek için bu ad verilmiştir. Cumhuriyet öncesinde, Osmanlı konuşma ve yazma dilinde ise Bender Ereğli denilmiştir yani Ereğli limanı… Cumhuriyet döneminde bir süre Şirin Ereğli olarak adlandırılmış ve nihayetinde aslına dönülerek Karadeniz Ereğlisi adı kullanılmaya başlanmıştır. Bababurnu’ndan Çengelburnu’na doğru yarım ay şeklinde uz...
 • FAZLI ERDOĞAN

  06 Kasım 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

    Ne diyor Mevlana; “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.” Geçen Pazar günü Ak Parti Önceki dönem Milletvekillerinden Fazlı Erdoğan, Gazeteci dostum Fikri Kapan ve bendeniz sahilde birkaç bardak çay eşliğinde biraz sohbet ettik. Maşallah!.. Fazlı beyi zinde ve moralli gördüm. Dolu doluydu… Son olarak  kurban bayramında sahilde sohbet etmiştik... Sanki biraz sinirliydi. Şimdi ise olayları ve insanları soğukkanlılıkla daha sakince –zekice izleyen,   izlemekten öte aydın sorum...
 • EKONOMİK ZAFERLERE AÇLIĞIMIZ VAR

  27 Ekim 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Türkiye Cumhuriyetinin 94’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu günlerde; geldiğimiz nokta iyi değil! Bu nedenledir ki manşetimizde kibarca “Ekonomik Zaferler; Hemen Şimdi Gerekli” diyebildik. Ülke olarak; “Komşularımızla, müttefiklerimizle kavgalıyız, ekonomimiz açık veriyor, güçler ayrılığı temelinde demokrasi hallerimiz de pek yaman!” diyemedik. O halde ateşin düştüğü yerden bakalım ve yaşadıklarımızı, görebildiklerimizi yazalım: Ey ahali! Duyduk duymadık demeyin; Cumhuriyetin ilk planlı kurulan şehri Zonguldak bölgesi göç ve...