logo

HAMSİ EL YAKIYOR!

Karadeniz’de az miktarda avlanan hamsinin fiyatı Ereğli’de adeta tavan yaptı. Hamsinin kilo fiyatı Ereğli balık pazarında 10 liraya kadar yükseldi.

Kdz.Ereğlili balıkçılar bereketli geçen palamut ve çinekop sezonunun denizdeki hamsi oranını azalttığını söyledi. Hamsi, az miktarda avlanması nedeniyle bugünlerde Ereğli’de kilosu 10 liraya kadar yükseldi.

Çarşı içi balık pazarı esnaflarından Şenol Sönmez; hamsiciliğin palamut ve çinekop’un bol olduğu senelerde diğer zamanlara göre daha az olduğunu söyleyerek, “bu sene de bereketli palamut ve çinekop sezonu nedeniyle yerli hamsi bize çok az geliyor. Hamsi şuan sadece Doğu Karadeniz’le Gürcistan sınırları arasında avlanabilmekte ve bu yüzden tüm Türkiye’nin hamsi ihtiyacını karşılayamıyor. Hamsinin kasası 100-120 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Biz de tezgahlarımızda kilosunu 10 liradan satıyoruz. Şu sıralar çinekop da birden kesti. Onun da fiyatı 20-25 lira arasında.”dedi.

Tezgahlarda bulunan diğer balık fiyatları ise şöyle: Barbunya 15 lira, iri mezgit 15-20 lira, normal mezgitler ise 10 lira.

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?