logo

EREĞLİ’DE TRAFİK SORUNSALI VE SİYASET


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Ereğli’nin küçük bir sahil kasabasından büyük bir sanayi ilçesine(!) evrilmesi ile 1960’lı yıllarda başlayan trafik sorunsalı, tüm vahametiyle hala karşımızda… Hatta yanımızda, sağımız- solumuzda, önümüz ve arkamızda, 6 boyutlu olarak bütün çirkinliği ile duruyor!

Çünkü şimdiye kadar ve şu anda da Ereğli’yi yönetenler bu soruna kalıcı bir çözüm üretemediler. Araç kullanma ve yaya bilincimiz de gelişmedi, geliştirilmedi.

Birkaç örnek vermek istiyorum:

Devrek yol ayrımından çarşıya bağlanan geniş bulvarın etrafına; sağlık, eğitim ve iş merkezleri yapıldı ama alt/üst yaya geçidi ile karşı yola bağlanamadı. Burada yayalar için alt veya üst geçide ihtiyaç var. Ayrıca üst köprülü viyadük alttaki tıkanmaya çare olamadı. Zonguldak yönünden bulvar caddesine bağlanan yol ise her türlü eleştiriyi hak ediyor.

Dergaz karşısındaki yoldan hala araçla çıkış yapanlar var. Kargolar sokak tam bir felaket! Araçlar teğet geçiyorlar…

Şehirlerarası otobüslerin merkezde hiç durmadan terminale ulaşmaları teorik açıdan araç ve yolcuların güvenliği açısından doğru gibi duruyor ama pratikte öyle olmuyor. Büyük kanunlar ve şehir için alınan kararlar halkın faydasına olmalıdır. Bu güzergâhta indi-bindi durakları ve cep terminali gerekiyor.

Bana göre Bozhane limanına tırların girmesi de yanlış! Belediye limanının (aslında yükleme boşaltma iskelesi) o güzelim turistik alan içinde yer alması ne kadar yanlış ise yeni modern bir liman arayışında olunması da bir o kadar doğru olacaktır.

Hatip camisinin bulunduğu yere trafik ışıkları ve küçük bir döner kavşak şart oldu. Özellikle akşam saatlerine inanılmaz bir trafik ve karmaşa var. Bölgede yeni yapılan inşaatların ve Başkan Uysal’ın çok önemsediği Sakindere projesinin getireceği trafik yükünü de hesaplarsak düzenleme ihtiyacının önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

Özellikle bahar ve yaz aylarında sahildeki Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin boş alanlarının araç parkına açılmaya devam etmesi park yeri üretimi için iyi olur diye düşünüyorum.

Devrim Bulvarında araçların yola paralel değil dik/verev park etmesi park eden aracın girmesi-çıkması ve araç parkı kapasitesi açılarından daha doğru olur. Zira yolun rahatlamasının amaçlandığı uygulama bir aracın bile 2. sıraya park etmesi ile bozuluyor. Zaten de bir türlü bitmek bilmeyen eski Belediye binası inşaatı ile yoldaki rahatlama bozulmuş durumda.

Tabii ki Ereğli’de Trafik Sorunsalı ile ilgili hemen hemen herkesin bir deneyimi ve önerisi olabilir. Bence bu konuda geniş çaplı bir anket, devamında bir çalıştay ve rapor, yine devamında düzeltmeler ve bilinçlendirme çalışması yapılmalı. Ayrıca ciddi görüş ve önerilerinizi bana yazarsanız memnuniyetle buradan paylaşırım. Trafiğe birlikte dokunmuş oluruz.

Yerel Siyasetle ilgili de iki kelam edecek olursak;

CHP’den aday adaylığını açıklayan Halil Posbıyık’ın 4,5 yıllık süreçte yeterince tekamül edemediğini gözlemlediğimi söyleyebilirim. Posbıyık’ın abartılı özür dilemeleri, pişmanlıkları ve metaforik Aşkı Ereğli’ye dair özlemleri, eğreti durdu! Hele ki böyle bir fırsatta, üstelik partisinin balkonunda, partisinden hemen hemen hiç bahsetmemesi narsisimle olan organik bağının hala devam ettiğine, dahası “çok değiştim” demesine rağmen pek de değişmediğine işaret ediyordu. Danışmanlarını daha çok dinlemesi önerisinde bulunuyor ve demokrasi yolunda başarılar diliyoruz.

CHP’nin diğer aday adayı Erol Çivici, STK ziyaretler[‘ ve ilanlar hariç henüz basın karşısına çıkmadı, bakalım nasıl bir kampanya yürütecek. Tanıdığım Çivicitüm kesimlerden oy alabilecek potansiyele sahip şaibesiz, genç/eğitimli dinamik bir siyasetçi. Şehre ve idareciliğine ait düşüncelerini öğrenince değerlendirmeye devam ederiz.

AK Parti aday adaylarına ise yerimiz kalmadı; sağlıkla ve huzurla kalın.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜNDEMDEKİ İYİ ŞEYLER

  18 Mayıs 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  THY Zonguldak seferlere başladı: Zonguldak-Bartın-Karabük illerine en yakın havaalanı nihayet THY uçuşları ile çalışmaya başladı.  Vali Bektaş’ın  “üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız, sıra bizde” mesajı iyi okunmalı ve bölgenin gerçekten konuya sahip çıktığının işareti olarak bu makul fiyatlarla uçmalı. Evet, Batı Karadeniz Havzası olarak böylece önemli bir eksikliğimiz daha tamamlandı. Çorbada tuzu olanlara teşekkür… Ereğli OSB’ye Organik Fındık Fabrikası kuruluyor: Alaplılı iş adamı Recep Gündoğdu Ereğli OSB’ye Türkiye'nin ilk or...
 • TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞININ MUCİZESİ

  18 Mayıs 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Homeros’un destanlarında iki ünlü hekimin özellikle cerrah olarak adı geçer. Mitolojiye göre Güneş Tanrısı Apollon’un oğlu olan Sağlık Tanrısı Asklepios’un iki oğlu Podaleirios ile Malihaon’dur, bunlar… Homeros çağında Asklepios daha tanrılaştırılmamıştı; ‘apotheosis’ diye bilinirdi yani hekimlerin en ünlüsü… Daha sonra ünü tüm Yunan coğrafyasına yayılmış, efsanevi bir hekim olarak tanrılaştırılmış ve eski Helen dünyasında 320 ayrı kentte adına tapınaklar inşa edilmişti. Bizim Herakleia Pontika’mız da bunlardan biriymiş… Eski Helenler...
 • HEMŞİRELER HAFTASINDA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

  14 Mayıs 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, TÜM MANŞETLER

  Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından düzenlenen iftarda tüm hastane çalışanları bir araya geldi.  . Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından dün akşam hastanenin yemekhanesinde düzenlenen iftar programı öncesi Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi. İftar programına Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Cemal Özden Yazıcıoğlu eşleriyle birlikte katılırken, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Okur, Mehmet Tayyar Mendeş, Kdz. Ereğli İlçe Sağlık Müdürü Seze...
 • ERDEMİR VE TSO, ÇELİK KÜMELENMESİNİN NERESİNDE?

  29 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

    . Geçen hafta/25 nisan Perşembe günü BAKKA tarafında Devrek'te organize edilen ‘Çelik Kümelenme Analiz Çalıştayı’na Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın ile birlikte katıldık. İş'te Haber Hayat olarak, Bölgesel Ekonomi Gazetesi vizyonumuz,  bu tür toplantılara katılmak, neler olup-bittiğini kaynağından öğrenmemizi ve kamuoyu ile paylaşmamızı sağlıyor. Emeği geçenleri kutluyoruz. Çok verimli bir toplantı oldu. Özel bir otelde düzenlenen toplantıda ; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çelik deyince Türkiye’de akla gelen ilk isimle...
escort istanbul sikiş izle