logo

ERDOĞAN VE KALAY’IN AÇIKLAMALARINA DA ELEŞTİREL BAKIŞ


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Önce iki not:

Bir: Milletvekili Candan ve ona cevaben Tetiker‘in toplantılarından sonra “Eleştirel bakış” başlıklı bir yazı yazmıştım. (Linki: http://www.haberhayat.net/candan-ve-tetikerin-toplantilarina-elestirel-bakis.html)

Yazının kapak sayfası spotunu ise  “Bir değerlendirme yapacaksam eğer, her ikisinin de açıklamalarını ‘yanlış’ olarak işaretleyip, Candan’ın sonuçta bir siyasi olmasından yola çıkarak, ‘yanlışın daha büyüğünü Tetiker yapıyor’ eleştirisini getirebilirim.” demiştim. Yazıdan sonra Yusuf Kalay Facebook sayfama “TARAFLI BİR ELEŞTİRİ DERİM BENDE…” yazdı. Ben  cevaben, “Gazeteci öykünün nesnelliğinden yola çıkarak, bataklıktan çıkan metan gazının etrafa yayıldığı iddiasında bulunur. Göreceli bir kavram olan tarafsızlık iddiası çoğu zaman bir mittir.” dedim ve konuyu kapattık. Kalay daha sonra benim tabirimle “yaylım ateşli”(!) toplantısını yaptı.

İki: Fazlı Erdoğan‘la görüşmemizde çok şey söyledi. Bir sordum, bin dinledim ve bir kısmını “Erdoğan’dan Candan’a çok sert çıkış” başlıklı haberde yazdım. (linki: http://www.haberhayat.net/erdogandan-candana-cok-sert-cikis.html)

Ertesi gün beni telefonla arayan Erdoğan, uzun konuşmasında haberimi yazarken bir konuda dikkatimi çekmek istedi (-ki bu normaldir ve biz buna alışığız). Ben haberi sitede çoktan yayınladığımı söyleyince “öylemi ben okumadım…” cevabı beni üzdü. Bir; 200 küsur kişi haberi okuduğu halde olumlu-olumsuz tepkisini bir kişi dahi Erdoğan‘a bildirmemişse üzülürüm. İki; Erdoğan yazıyı okuduğu halde okumadı gibi davrandı ise üzülürüm. Üç; Erdoğan, gerçekten de okumadı ise yine üzülürüm.

Şimdi gelelim eleştirilere:

Yusuf Kalay basın toplantısındaki Candan’a karşı yaylım ateşinde, “kuru-sıkı mermi” tercih etmiş gibiydi!

Nitekim Kalay, bir yandan “Madem öyle işte böyle” türünden, “etkiye tepki” refleksi sergiledi. Diğer yandan samimiyet içermeyen “geçmişi unutup barışalım” teklifi yaptı. Hüseyin Aksakal da benim soracağım soruyu tam yerinde “Pandora’nın kutusu” metaforuyla sordu. Cevap ise olayı daha da basitleştirecek cinstendi.

Kalay, “arkamda genel merkez var bilesiniz” iması yaparken, “daha fazlası var ama yukarısı izin vermiyor” diyerek, güya aba altından sopa gösterdi. Gene yanlış taktikti; çünkü merkez, merkezi tutar!

Belediye Başkanı Uysal‘ı özensizce bir yana çekme-kollama işini ise hiç beceremeyip tam tersi daha fazla hırpaladı. Benim “hem başkanı kollamak istiyorsunuz hem de mecliste muhaliflerin öncülüğünü yaparak daha fazla zarar vermiyor musunuz?” sorum ise arada kaynadı!

Ben Kalay’ın toplantısını okuyan anti-siyasetçilerin “işte gördünüz; siyaset eşitmiş rant” diyeceklerinden korkarım. Zira “tehdit, küfür ve hakaret” gibi bazı iddialar ve “akçeli iş” iddiaları, yenilir yutulur cinsten değil, mahkemelik cinstendi!

Özetle Kalay ‘da, kaybedecek bir şeyi olmayan-kalmayan bir siyasetçi ruh hali vardı. Yoksa eminim ki; Candan‘ın eşini TBBM’ye, oğlunu ERDEMİR’e işe yerleştirmesi bence Kalay için de hiç sorun değildir, ayrıca olmamalıdır da…

Dedim ya; bu karmaşık durum, Candan‘ın bir taktiği olabilir! Hedefe giden yolda, herkes eteğindeki taşları erkenden dökecek, çakıl ve dikenler daha sonra bir bir temizlenip dikensiz gül bahçesine varılacak. Hem de böylece güvenilir yol arkadaşları netleşecek.

Şimdi de Erdoğan’ın açıklamalarına dönelim.

Kendisi ile ilgili en son “…henüz ‘varım’ demeyen ama ‘Üzerime bir şey düşerse seve seve…, zaten partimden bir dönem de daha alacağım var!’ dediği bilinen Fazlı Erdoğan’a ‘bölgemiz siyasetinin 2015 sahnesinde ne kadar ihtiyaç vardır?’ konusunu, gıyabında tartışmaya açmak istiyorum.” diye yazmıştım. (Linki: http://www.haberhayat.net/posbiyik-ve-erdogana-ne-kadar-ihtiyac-var.html)

O da bana cevaben ” Geçenlerde sizin bir yazınızı okudum. Güzeldi, tarif etmişsiniz Ereğli’deki aktörleri. Bizi de bir yere oturtmuşsunuz, teşekkür ediyorum. Halil(Posbıyık) Bey’i de fenomen olarak değerlendirmişsiniz Köksal(Toptan) Bey’le birlikte. Okudum. Sizin analizlerinizi, sizi biliyorum. Değer veriyorum. Ama şunu bilmenizi istiyorum, benim de eksiğim hatam vardır. İnsan, tekâmül çerçevesinde olgunlaşıyor… Toplumda karşılığımın olduğuna inanıyorum.” dedi.

Erdoğan‘ın bana konuştuklarından şimdilik yazdıklarımı okudunuz. Henüz yazamadıklarım arasında hayırsever olduğu halde bazı ortamlara -kıskanıldığı için- davet edilmediğinden, döneminin icraatlarına vefa gösterilmediğinden vs. yakındı. -ki buralarda bence haklı. (keşke ‘kıskanılma’ kelimesini kullanmasa idi). Toplumda karşılığı olması da doğrudur ve iki dönem vekillik yapmış biri için normaldir de…

Dedik ya eleştirel bakış diye! Erdoğan, taraflardan samimi olarak baltaların toprağa gömmelerini istiyorsa, ilk tavizi kendisi vermelidir. Bunu Candan‘ın bilboard afişlerine tahammül dahi edemeyen algısı yaratarak değil, baltasını daha da bileyerek de değil, “yatıştırıcı rol üstlenerek” vermelidir.

Yok eğer böyle gidilirse; Gazeteciler, bataklıktan çıkan metan gazının etrafa yayıldığı iddiasında bulunmaya devam ederlerken, üç-dört kutuplu hale gelen ve tarihin sayfalarında “saçma polemikler” olarak yer alacak, bu anlamsız-faydasız savaş, Ereğli’ye daha çok zararlar verecektir.

Evet, ben “asla birilerinin  yanında, diğerlerinin karşısında olmayarak” olayları naçizane böyle yorumluyorum.

Baştaki iki notun “ne gereği var’ına” gelince; “kıssadan hisseleri” var!…

Share
858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KORKU TELLALLARINA PRİM YOK!

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son dönemlerde ‘korku tellallığı’ sayesinde reyting almak (bunu sanmak) moda oldu. Siyaset ve sivil toplum örgütlerinin başkan veya adayları bu yolu sıklıkla kullanmaya başladılar. Sebebi ne ola ki! Masumca; halkın görmediği/göremediği konulara dikkat çekilmek isteniyor olunabilir. Ya da halkın; ‘cevval/masaya yumruğu vuran/yüksek sesle bağıranlardan iyi lider olur!’ görüşünü savunduğunu sandıkları/varsaydıkları için bu role bürünüyorlardır! Belki de; ortamın kötü olduğu söylenir ve inandırılırsa, böylece tarafsız insanlar ke...
 • KANDİLLİ MADEN ŞEHİTLERİ -1-

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yıl 1983… Günlerden 7 Mart… Meslek yaşamımın ilk görev yeri, Tokat Niksar’dan, memleketim Ereğli’ye gelmiştim, birkaç günlüğüne, izinli… Niksar Merkez Sağlık Ocağı’nda, aynı yılın karlı bir Ocak sabahı göreve başlamıştım… Çalıştığım sağlık biriminin başhekimi, Allah uzun ömür versin, saygıdeğer ağabeyim Dr. Şehsuvar Savuran’ın da onayıyla bir iki gün kaçamak yapmıştım, Ereğli’me… Niksar’dan Ankara’ya, başkentten de Ereğli’ye aktarmalı gelmiştim… Şehir terminalinde, Düzce Aydın Turizm seyahat firmasına ait otobüsten indiğimde, ilk düşü...
 • HİSARCIKLIOĞLU’NUN ‘OKUL’ SÖZÜ

  05 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Ereğli gündemine, TSO etrafındaki kişi ve olaylar geçen haftaya damgasını vurdu. Önce, bir süredir adaylık açıklaması yapması beklenen Sertan Yalçın grubunun derlitoplu konuşma ve birlik beraberlik görüntüsü gündemdeki yerini aldı. Öyle ki; kahvaltılı toplantıdaki konuşmayı ve ekip görüntüsünü izledikten sonra “bu iş bitmiş” diyenler bile oldu. Bence de “Güçlüyüz, Öncüyüz, Güveniliriz” temalı ekip tanıtım toplantısı başarılı idi. Düne kadar Merhum Tetiker’in yardımcısı olarak asistede kalan Yalçın, yerinde/vurgulu konuşması ve ekib...
 • HAYATA DAİR…

  02 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yaz yaz nereye kadar; Birazda okumaya vakit ayırdım… Ve Sevgili Meslektaşım Korhan Gümüştekin’in gönderdiği OSTİM VAKFI YAYINLARI’ndan ‘Hayata Dair’ adlı kitapçıktan ‘Bin Misket Teorisi’ başlıklı yazıyı köşeme alıntıladım. İşte o yazı: BİN MİSKET TEORİSİ Genç adam yoğun iş temposundan iyice bunalmıştı. Vakit akşama yaklaşıyordu, ama mesai kavramına çok yabancı olduğu için evine ne zaman gideceği belli değildi. Başını iki elinin arasın aldı, gözlerini sıkıca kapadı. Çok para kazanıyordu. Yöneticiydi, birçok insanın imrenerek baktığı...