logo

ERDEMİR VE TSO, ÇELİK KÜMELENMESİNİN NERESİNDE?


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

 

.

Geçen hafta/25 nisan Perşembe günü BAKKA tarafında Devrek’te organize edilen ‘Çelik Kümelenme Analiz Çalıştayı’na Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın ile birlikte katıldık. İş’te Haber Hayat olarak, Bölgesel Ekonomi Gazetesi vizyonumuz,  bu tür toplantılara katılmak, neler olup-bittiğini kaynağından öğrenmemizi ve kamuoyu ile paylaşmamızı sağlıyor. Emeği geçenleri kutluyoruz. Çok verimli bir toplantı oldu.

Özel bir otelde düzenlenen toplantıda ; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çelik deyince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Sencer İmer, Karabük Özel Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar’da konuşmacı olarak yer aldılar.

Haberle ilgili detayları web sitemizde “ÇELİK KÜMELENMESİ İLE BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ HEDEFLİYORUZ” Başlığı ile yayınladık. (LİNKİ: http://www.haberhayat.net/celik-kumelenmesi-ile-bolgesel-isbirligini-hedefliyoruz.html

Toplantıda ayrıca Kdz. Ereğli’den; Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, ERDEMİR Bütçe ve Planlama Müdürü Ramazan Çelik, MÜSİAD Şube Başkanı Abdulkadir Çınar, TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar ve ayrıca Ankara OSTİM’den Basın Müşaviri Korhan Gümüştekin’de yer aldı.

Bir kaç anekdot aktarayım: Çalıştay daha başlamadan Kaymakam Çorumluoğlu ile ayaküstü sohbet ederken sonuçlarının nereye varacağını ve Ereğli’ye etkilerini tahmin etmeye çalıştık. Elif Acar Hanıma Tosyalı’dan katılan olup olmadığını sorduğumda ilerleyen aşamalarda katılım sağlayacaklarını söyledi. Toplantı arasında ise Sencer İmer hocamıza kendimi tanıtarak anlattığı uluslararası  jeostratejik konuları kast ederek “hocam konuşmanızla önce korkuttunuz, sonra rahatlattınız” dediğimde, gülümseyerek “Öyle mi oldu amacım endişelendirmek değildi” dedi. Korhan Gümüştekin’le Ereğli/Erdemir ve Ankara dostluk sohbeti yaparken, kümelenme konusuna ne kadar vakıf olduğunu gördüm. Yemekte ise aynı masayı paylaştığım Bölge TSO Genel Sekreterleri ve KOSGEB bölge müdürleri ile bölgeyi konuşma imkanı buldum. Ayrıca Karabük’ten Pehlivan beyin FİLYOS ısrarını gıpta ile dinledim. son olarak Valimiz Erdoğan Bektaş’ın göreve başladığından beri ısrarla ‘sanayi projelerine’ ağırlık vermesini, analiz bölümünde ‘güçlü yan’ veya ‘fırsat’  olarak değerlendirdim.

Toplantı ile ilgili çok şey yazılabilir ama ben önce kısaca anlayabildiklerimi yazayım:

BAKKA, bir yandan bölgenin çelik potansiyeli üzerinden kümelenme ile yeni bir sinerji belki de füzyon benzeri bir etki yaratmak isterken, bir yandan da FİLYOS projesini hareketlendirmeyi hedefliyor. Sanırım, FİLYOS’u liman ihtiyacı önceliği üzerinden dilinden hiç düşürmeyen KARDEMİR, bir taşla birkaç(yapım ve işletim gibi) kuş vurmak istiyor. Güneydeki çelik devi TOSYALI ise bölgedeki endüstriyel yatırımların sadece işaret fişeği değil, galiba merkezi de olmak istiyor. Hatta buna ‘çekim merkezi’ de diyebiliriz. Bu yorumu Fuat Tosyalı’nın yakın zamanda Filyos’ta düzenlenen toplantıdaki konuşmalarından(yatırım rakamı ve projesi zikretmemesine rağmen) çıkartabiliyorum.

Anlayamadığımı da özetleyeyim ve soru ile bağlayalım…

ERDEMİR FİLYOS’un neresinde? Bunu henüz anlayamadım. Ramazan bey de toplantıda söz alıp konuşma yapmadığı için bilemiyoruz. Kaldı ki Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş’te toplantıda yoktu. Nedenini bilemiyorum ama her bir fırsatta şehir dışına giden yönetim ekibinden birinin Devrek’teki önemli toplantıya katılmamasını hiç doğru bulmadım. Belki üyeleri ile istişare edip bu konuda bir açıklama  yapılır da ‘ziyaret edildi/etti’ haberleri haricinde de Ereğli TSO haberi girmiş oluruz.

Şimdi de sorumuzu yöneltelim:

 • OYAK/ERDEMİR ve EREĞLİ TSO Filyos projesi ve Çelik Kümelenmesi konusunda acaba ne düşünüyor?Kümelenme ile Ereğli bölgesinden bir yörünge kayması olur mu? Olursa Ereğli/Erdemir stratejik değerini kaybeder mi? Bu işin getirisi/götürüsü ne olur?

İKTİSATÇI KAYMAKAM: ÇORUMLUOĞLU

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, geçen hafta düzenlediği iki toplantıda  da iktisatçı kökenli olduğunu bir kez daha gösterdi. Sınırlı kamusal kaynakları, sınırsız ihtiyaçlara özenle ve adilce paylaştırma hassasiyetini ; yapılmış okullara sponsorluk/isim formülü ile yeni okullar yapma imkanı ve Emniyet Müdürülüğü binası arayışında yaşadığı pazarlık çabası üzerinden bir kez daha gördük. Hatta trafikteki sürücü/yayalara mesajları ve kızı ile alışverişte poşet almama sohbeti de iktisatçılığını işaret ediyordu. Ayrıca Çorumluoğlu’ndan, Ereğli Turizm Çalıştayı toplantısında çok iyi bir tespitle  ‘kurumlararası eşgüdüm ve iletişim eksikliğinin’ gereğini yerine getirmesini ve bu önemli eksikliği tamamlamasını beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum. Bakalım Ereğli-Devrek karayolunun tamamlanması konusundaki iyimser tahmini tutacak mı?

İyi haftalar dilerim…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HEMŞİRELER HAFTASINDA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

  14 Mayıs 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, TÜM MANŞETLER

  Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından düzenlenen iftarda tüm hastane çalışanları bir araya geldi.  . Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından dün akşam hastanenin yemekhanesinde düzenlenen iftar programı öncesi Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi. İftar programına Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Cemal Özden Yazıcıoğlu eşleriyle birlikte katılırken, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Okur, Mehmet Tayyar Mendeş, Kdz. Ereğli İlçe Sağlık Müdürü Seze...
 • ERDEMİR VE TSO, ÇELİK KÜMELENMESİNİN NERESİNDE?

  29 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

    . Geçen hafta/25 nisan Perşembe günü BAKKA tarafında Devrek'te organize edilen ‘Çelik Kümelenme Analiz Çalıştayı’na Haber Sorumlumuz Fahrettin Özaydın ile birlikte katıldık. İş'te Haber Hayat olarak, Bölgesel Ekonomi Gazetesi vizyonumuz,  bu tür toplantılara katılmak, neler olup-bittiğini kaynağından öğrenmemizi ve kamuoyu ile paylaşmamızı sağlıyor. Emeği geçenleri kutluyoruz. Çok verimli bir toplantı oldu. Özel bir otelde düzenlenen toplantıda ; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çelik deyince Türkiye’de akla gelen ilk isimle...
 • TURİZM ÇALIŞTAYI

  22 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Öteden beri yazarımız Dr. Can Canver'le birlikte ısrarla peşine düştüğümüz konu: Kdz. Ereğli’de Turizm. Gazetemiz takipçilerinden kimileri işi “hadi iyisin!.. yatına marina yaptıracaksın sonunda,  adını da ‘Gönüllü Marina’ dersiniz artık!” takazaları ile sataşmaya kadar götürseler de; Ereğli’de Turizm konusu yoluna girdi. (kuzum bırak yatı/marinayı; benim denizle ilgim ‘denizden babam çıksa yerim’ den ibarettir. Ancak söz konusu Ekonomi ve Ereğli’nin gelişmesi ise marinacı da olurum, yatçı da, rüzgar paraşütçüsü de, hatta garson ya da ka...
 • ÇOCUKLUĞUMUN OYUNLARI

  22 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  . Oyun oynamak için karı, kışı, yakıcı sıcağı, dört mevsim hiç seçmezdik çocukken… Kar yağmur dinlemezdik. Oyuncağımız olmasa da çamurları şekillendirip oyuncak mı yapmazdık? Osman evimizin önünde ıslık çalar, çaputtan sıkılarak şekillendirilmiş yuvarlağımızla top oynamaya çağırırdı beni. Annemin yaptığı iki dilim üzümlü kekle çıkardım kapıya, birini ona verirdim. Dar geçidin başında seslenen ya Tarık olurdu ya da Murat; oyun oynamaya… Mahallemizin sokaklarında uçarcasına koşuştururduk, bir oradan bir oraya… Tarhana k...