logo

CUMHURİYET BİR AYDINLANMA SÜRECİDİR


MUHİTTİN GÜRLEK
haberhayat67@gmail.com

Uygarlık tarihi bilimsel çalışmalarla başlar. ANTİK çağ dediğimiz ilk uygarlıkların ortaya çıkması ANADOLU (EGE) topraklarında olmuştur. Antik çağ Aklın, Özgür düşünce ve bilimi, yaşamı ve evreni etkilemeğe başladığı çağdır.

Antik çağdan sonra insanlık karanlık bir ORTAÇAĞ YAŞADI. Akılcılığın yerini SKOLASTİZM bilimin yerine DOĞMATİZM, doğallığın yerini METAFİZİK güçlerin aldığı bir çağdır. Kilisenin, Papazların söylemlerinin egemen olduğu bir tarihsel süreçtir. Bilim adamlarının kafalarının kesildiği çağdır. ENGİZİSYON MAHKEMELERİNİN uygarlaşmayı boğduğu çağdır.

Ancak insanlık gelişmek için, medeniyet için aydınlığa çıkmak için mücadeleyi bırakmamıştır. Kiliseyi, papazları gündelik yaşama müdahale etmekten, men etmiştir. Rönesans’ı başlatmıştır.

Rönesans; yeniden doğuş demektir. Ortaçağ karanlığından insanlığın kurtulması yeniden doğmasıdır. RESİM, HEYKEL, MİMARLIK, EDEBİYAT gibi güzel sanatlarla yeni bir dünya kurulmuştur. Teolojik, kaderci insan yerini ESTETİK İNSANA bırakmıştır. Elektrik bu çağda bulunmuştur. Bilim doğaya egemen olma, doğayı ve evreni keşfetme yöntemlerini geliştirmiştir. Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi, Coğrafya, Felsefe, Antropoloji gibi bilimler insanlığın emrine sokulmuştur.

İşte batı; Rejimini, kurumlarını, demokrasisini sanayi devrimini, teknolojik devrimini aydınlanma çağının “RÖNESANSIN’’ akıl şifrelerini kullanarak kurmuştur. Geldiğimiz nokta da ise vahşi kapitalizmin egemen kültürü onlarda Hümanizmin, insancılığın zerresini bırakmamıştır. Bu nedenle dünya UYGARLIK ÜRETMEDE kısırlık yaşamaktadır.

X X X

Buruk ve içimiz acıyarak Cumhuriyetin 93. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyet bize Atatürk ve arkadaşlarının bir AYDINLANMA mirasıdır. Cumhuriyetin de Aydınlanma çağının da ÖZNESİ İNSANDIR. CUMHURİYET İNSANI inancının, Düşüncesinin, Partisinin, Cemaatinin tutsağı olamaz. Cumhuriyet insanının yolunu BİLİM aydınlatır.

CUMHURİYET BİLİMİN YOL GÖSTERİCİLİĞİNİN IŞIĞIDIR. AKLIN, İNANCIN, DÜŞÜNCENİN ÖZGÜRLEŞMESİDİR. Peki, biz bu CUMHURİYET Aydınlanmasının neresindeyiz? Bana göre 93. Yılda aydınlanma yerine; inançta, düşüncede ARAPLAŞIYORUZ. KARARIYORUZ.

Dinimiz BARIŞ dini diyoruz SAVAŞIYORUZ.
Dinimiz Kardeşlik dini diyoruz birbirimizi boğazlıyoruz.
Dinimiz Adalet dini diyoruz Hukuk Adalet hak getire. Dinimiz DAYANIŞMA dini diyoruz, Gemisini kurtaran kaptan olmuş.
Dinimiz OKU diyor, sürekli dinliyoruz.
Dinimiz İlim Çin de ise ara bul diyor. Bizi cami, cemaat olmaya özendiriyorlar.
Dinimiz KUL HAKKI YEMEYİN diyor, sömürü, yağma, soygun alabildiğine yaygınlaşmış.
Dinimiz GÖSTERİŞ HARAMDIR diyor, Saray ve Saltanat kültürü almış başını gidiyor.

Çağa uygun değer yaratmayan ve çağın değerlerine göre kendini tanımlamayan toplumlar ve kültürler yok olmaya mahkûmdur.

Tüm farklılıkları aynı potada eritmek, hamur etmek yerine, birbirine benzeştirmek yerine GÖKKUŞAĞI misali bir renk ahengine ve kültürel zenginliğe dönüştürülmesi yoluyla SEVGİ TOPLUMU, GÖNÜLLÜ BİRLİK ortaklığı, DUYGU birliği yaratılarak TOPLUMSAL BÜTÜNLÜK, BİR ARADA BARIŞ içinde yaşamakla sürdürülebilir.

Sosyal sermayemizi tüketen toplumsal barışımızı tehdit eden ayrımcılık, ötekileştirme, nefret gibi illetlerden kurtulmamız için, çağdaşlık, demokrasi, eşitlik, Adalet, İnsan Hakları ortak paydasın da CUMHURİYETİMİZİ yaşatacak ortak bir ZİHİNSEL VE DÜŞÜNSEL değişime gereksinim vardır. Aksi halde Parlamenter sistem olsa ne yazar, başkanlık sistemi olsa ne yazar, krallık olsa ne yazar. İnsan ve Akıl özgür değilse.

X X X

Yerel politikanın çamuruna bulaşmak hiç tarzım olmadı.. Ancak insanlar 3000 kişilik Cami konusunda sürekli görüşümü soruyorlar. Biliyorsunuz bizim insanımızın genel yapısıdır, DÜŞÜNCESİNİ ÖZGÜRCE, YÜKSEK SESLE dillendiremezler, birileri onların adına konuşur. Ben kendi adıma söyleyeceğim. Belediye Başkanımız yıllarca insanları sağlığına kavuşturmuş bir CERRAHTIR. Ani bir çıkışla Ereğli’nin birinci sorununu Kentin nefes alacağı bir alan da Cami cemaati için Büyük bir CAMİ yapımında görüp de, bir yerlere şirin gözükmek için, Namaz memurlarının görüşlerinden feyz alıyorsa sözün bittiği yerdeyiz.

Onu Cennete götürecek 3000 kişilik cami değil, sağlığına kavuşturduğu hastalarının duası olacaktır.

Aydınlık yarınlar umuduyla CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN.. Esen Kalın…

Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇAKIR’IN CEVAPLARINA YENİ SORULAR!

  28 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son yazımda başta Milletvekili Faruk Çaturoğlu olmak üzere, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz’a yönelik “HANİ YA; TURİZM FAKÜLTESİ, OKUL GÜÇLENDİRMESİ, KAMPÜS PROJESİ?” diye sorular sıralamıştım. Kısa bir suskunluğun ardından cevaplar AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’dan geldi. Çakır, 24 Temmuz’da sansürün kaldırılış günü yıldönümü nedeni ile Öğretmenevi’nde basına verdiği yemekte yaptığı konuşmada sorularımın tamamını, hatta fazlasını cevaplandırmış. Kendisine telefonla ulaşamadığımdan bu...
 • KDZ EREĞLİSİ KÜLTÜREL MİRAS VE ORTAK BELLEK SORUNLARI

  28 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Tarih içinde ortaya çıkan yapılaşma üsluplarındaki farklılaşma toplumsal belleğin önemli ve elle tutulur bir parçasıdır. Bu süreçte şekillenen somut kültürel miras, kentlilik bilincinin oluşmasında çok önemli bir yeri olan ‘kenti benimseme duygusu’nu oluşturur. Kdz Ereğlisi’ne kimliğini kazandıran somut kültürel miras/kültür varlıkları, bulunduğu kent mekanını biçimlendiren mimari özellikleriyle, diğerlerinden veya benzerlerinden ayrıştırılabilmeyi sağlarlar. Bu türden özenle biçimlendirilmiş ve korunmuş eserler giderek toplumsal benliğin bi...
 • HANİ YA; TURİZM FAKÜLTESİ, OKUL GÜÇLENDİRMESİ, KAMPÜS PROJESİ?

  18 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yaklaşık üç ay önce Milletvekili Çaturoğlu’nun duyurduğu müjdeli haberi yayımladık. Habere göre Ereğli Turizm Fakültesine geçici yer bulunmuştu. Bir yandan kampüs inşaatı başlayacak, bir yandan Atatürk Ortaokulu güçlendirilecek ve kendi yerine taşınacak, diğer yandan Turizm Fakültesi geçici olarak İbrahim Efe Caddesindeki malum örgütün dershanesinden alınan yere taşınacaktı. Yer, pek içimize sinmese de sevindik hali ile… Nede olsa su tersine akmazdı… Gel gör ki hiçbir yerde hareket yok. Turizm Fakültesi için tahsis edilen bi...
 • HER TELDEN!

  14 Temmuz 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  15 Temmuz olaylarını en iyi tarih baba yazacaktır. Arka plandaki yerli-yabancı karmaşık ilişkiler ve sebep-sonuçları şu anda ne yazık ki flu. Tek bilinen FETÖ hainlerinin karanlık emeller içinde oldukları… Bu olayı ibretlik bir hikâye olarak ders kitaplarında 10 yıl sonraki okuyan kuşaklar “vay be” diyecekler. Mercimeği, nohutu ithal eden, kömür gibi yerli enerji kaynaklarını heba edip, kapitalist Avrupa’nın-Amerika’nın değirmenine su taşıyan kuşak olarak hatalarımızla yüzleşmeye hazır olmalıyız. Bizim şimdiden konuyu siyaset üstü el...