logo

CUMHURİYET BİR AYDINLANMA SÜRECİDİR


MUHİTTİN GÜRLEK
haberhayat67@gmail.com

Uygarlık tarihi bilimsel çalışmalarla başlar. ANTİK çağ dediğimiz ilk uygarlıkların ortaya çıkması ANADOLU (EGE) topraklarında olmuştur. Antik çağ Aklın, Özgür düşünce ve bilimi, yaşamı ve evreni etkilemeğe başladığı çağdır.

Antik çağdan sonra insanlık karanlık bir ORTAÇAĞ YAŞADI. Akılcılığın yerini SKOLASTİZM bilimin yerine DOĞMATİZM, doğallığın yerini METAFİZİK güçlerin aldığı bir çağdır. Kilisenin, Papazların söylemlerinin egemen olduğu bir tarihsel süreçtir. Bilim adamlarının kafalarının kesildiği çağdır. ENGİZİSYON MAHKEMELERİNİN uygarlaşmayı boğduğu çağdır.

Ancak insanlık gelişmek için, medeniyet için aydınlığa çıkmak için mücadeleyi bırakmamıştır. Kiliseyi, papazları gündelik yaşama müdahale etmekten, men etmiştir. Rönesans’ı başlatmıştır.

Rönesans; yeniden doğuş demektir. Ortaçağ karanlığından insanlığın kurtulması yeniden doğmasıdır. RESİM, HEYKEL, MİMARLIK, EDEBİYAT gibi güzel sanatlarla yeni bir dünya kurulmuştur. Teolojik, kaderci insan yerini ESTETİK İNSANA bırakmıştır. Elektrik bu çağda bulunmuştur. Bilim doğaya egemen olma, doğayı ve evreni keşfetme yöntemlerini geliştirmiştir. Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi, Coğrafya, Felsefe, Antropoloji gibi bilimler insanlığın emrine sokulmuştur.

İşte batı; Rejimini, kurumlarını, demokrasisini sanayi devrimini, teknolojik devrimini aydınlanma çağının “RÖNESANSIN’’ akıl şifrelerini kullanarak kurmuştur. Geldiğimiz nokta da ise vahşi kapitalizmin egemen kültürü onlarda Hümanizmin, insancılığın zerresini bırakmamıştır. Bu nedenle dünya UYGARLIK ÜRETMEDE kısırlık yaşamaktadır.

X X X

Buruk ve içimiz acıyarak Cumhuriyetin 93. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyet bize Atatürk ve arkadaşlarının bir AYDINLANMA mirasıdır. Cumhuriyetin de Aydınlanma çağının da ÖZNESİ İNSANDIR. CUMHURİYET İNSANI inancının, Düşüncesinin, Partisinin, Cemaatinin tutsağı olamaz. Cumhuriyet insanının yolunu BİLİM aydınlatır.

CUMHURİYET BİLİMİN YOL GÖSTERİCİLİĞİNİN IŞIĞIDIR. AKLIN, İNANCIN, DÜŞÜNCENİN ÖZGÜRLEŞMESİDİR. Peki, biz bu CUMHURİYET Aydınlanmasının neresindeyiz? Bana göre 93. Yılda aydınlanma yerine; inançta, düşüncede ARAPLAŞIYORUZ. KARARIYORUZ.

Dinimiz BARIŞ dini diyoruz SAVAŞIYORUZ.
Dinimiz Kardeşlik dini diyoruz birbirimizi boğazlıyoruz.
Dinimiz Adalet dini diyoruz Hukuk Adalet hak getire. Dinimiz DAYANIŞMA dini diyoruz, Gemisini kurtaran kaptan olmuş.
Dinimiz OKU diyor, sürekli dinliyoruz.
Dinimiz İlim Çin de ise ara bul diyor. Bizi cami, cemaat olmaya özendiriyorlar.
Dinimiz KUL HAKKI YEMEYİN diyor, sömürü, yağma, soygun alabildiğine yaygınlaşmış.
Dinimiz GÖSTERİŞ HARAMDIR diyor, Saray ve Saltanat kültürü almış başını gidiyor.

Çağa uygun değer yaratmayan ve çağın değerlerine göre kendini tanımlamayan toplumlar ve kültürler yok olmaya mahkûmdur.

Tüm farklılıkları aynı potada eritmek, hamur etmek yerine, birbirine benzeştirmek yerine GÖKKUŞAĞI misali bir renk ahengine ve kültürel zenginliğe dönüştürülmesi yoluyla SEVGİ TOPLUMU, GÖNÜLLÜ BİRLİK ortaklığı, DUYGU birliği yaratılarak TOPLUMSAL BÜTÜNLÜK, BİR ARADA BARIŞ içinde yaşamakla sürdürülebilir.

Sosyal sermayemizi tüketen toplumsal barışımızı tehdit eden ayrımcılık, ötekileştirme, nefret gibi illetlerden kurtulmamız için, çağdaşlık, demokrasi, eşitlik, Adalet, İnsan Hakları ortak paydasın da CUMHURİYETİMİZİ yaşatacak ortak bir ZİHİNSEL VE DÜŞÜNSEL değişime gereksinim vardır. Aksi halde Parlamenter sistem olsa ne yazar, başkanlık sistemi olsa ne yazar, krallık olsa ne yazar. İnsan ve Akıl özgür değilse.

X X X

Yerel politikanın çamuruna bulaşmak hiç tarzım olmadı.. Ancak insanlar 3000 kişilik Cami konusunda sürekli görüşümü soruyorlar. Biliyorsunuz bizim insanımızın genel yapısıdır, DÜŞÜNCESİNİ ÖZGÜRCE, YÜKSEK SESLE dillendiremezler, birileri onların adına konuşur. Ben kendi adıma söyleyeceğim. Belediye Başkanımız yıllarca insanları sağlığına kavuşturmuş bir CERRAHTIR. Ani bir çıkışla Ereğli’nin birinci sorununu Kentin nefes alacağı bir alan da Cami cemaati için Büyük bir CAMİ yapımında görüp de, bir yerlere şirin gözükmek için, Namaz memurlarının görüşlerinden feyz alıyorsa sözün bittiği yerdeyiz.

Onu Cennete götürecek 3000 kişilik cami değil, sağlığına kavuşturduğu hastalarının duası olacaktır.

Aydınlık yarınlar umuduyla CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN.. Esen Kalın…

Share
1268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ANKARA ULUCANLAR’DA HAVANDA SU DÖVMEDİK!

  21 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Önceki gün; Anadolu Yayıncılar Derneği(AYD) Yönetiminin ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Demokrasi Kurultayı(Medya Çalıştayı)’ başlıklı toplantı daveti üzerine Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesinde idik. AYD Başkanı Sinan Burhan ve Yönetimden Çetin Altan’la 20 seneye varan mesleki tanışıklığımız; dostluğa, dayanışmaya ve her anlamda paylaşıma evrildi. Öyle ki; Ereğli, galiba benzer bir etkinliğe gebe! Evet; İlkine ‘Kültür ve Medya’ başlığı ile Konya’da  (tamda 15 Temmuz hain darbe girişimi günü) gerçekleştirdiğimiz kurultayın ikincisine, ‘...
 • BAKTIR’IN İZLERİ -2

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  “Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Baktır’ı TSO toplantısında tanıdığımızda; insanlarla değil, olaylarla (Türkiye-Erdemir-Ereğli ilişkileri) ilgilendiğini anlamamız çok zaman almadı.” Yukardaki cümleyi “BAKTIR'IN İZLERİ...” başlığı ile kaleme aldığım köşemde 31 Mayıs 2017’de tarihinde, yani yaklaşık 3,5 ay önce yazmışım. Ve yazıyı şöyle bitirmişim: “…Baktır’ı önümüzdeki dönemlerde siyaset sahnesinde görmemiz sanırım çok şaşırtıcı olmaz.” Şimdi de “Baktır’ın Yönetişim Farkı” manşeti ile çıktığımız gazetede yine aynı görüşl...
 • KDZ EREĞLİSİ VE KÜLTÜR/TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU

  14 Eylül 2017 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  23.07.1983 tarih ve 18113 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun amacı; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili tanımları belirlemek, yapılacak işlem ve faaliyetleri düzenlemek, bu konuda gerekli ilke ve uygulama kararlarını alacak teşkilatın kuruluş ve görevlerini tespit etmektir. Bu kanun; korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili hususları ve bunlarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin görev ve sorumluluklarını kapsar. Bu kanunun belirttiği kültür var...
 • BAYRAMLAŞMALARDAN NOTLAR…

  07 Eylül 2017 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  Her dini bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramında da Meslektaşım Fikri Kapan’la TSO’dan başlatıp, belediye ile devam edip AKM’de bayramlaşma turumuzu noktaladık. Hatta önceki Dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan’la Çınaraltı’nda bol sohbet eşliğinde -geleneksel hale gelen- çayımızı bile içtik. İkinci gün ise önce Belediye Meclis Üyesi Reşat Latif’in kurban dönerinden tadıp, “Allah Kabul etsin” dedik. Ardından da yine önceki dönem Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan’ın köy evinde erik yeyip sohbet ettik. Hali ile sohbetlerde yerel konular...