logo

ÇELİK, “MADEN İŞÇİLERİNE EN AZ İKİ ASGARİ ÜCRET TEMELDİR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren temsilcileriyle Zonguldak’ta bir araya geldi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren temsilcileriyle Zonguldak’ta bir araya geldi. Toplantıya Bakan Faruk Çelik’in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Teşkilat Sekreteri Eyüp Alemdar, Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal, TOBB Türkiye Madencilik Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu, Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem Müsteşar Yardımcısı Kasım Özer, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın katıldı.

Toplantının açılışında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma’da işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatları, torba kanunda yürürlük tarihi yılbaşına bırakılan maden işletmelerinde çalışma süreleri, mahkemelik olan taşkömürü ve linyit maden ocaklarında çalışan maden işçilerine en az iki asgari ücret konuları olmak üzere genel sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

İşçi ve işveren temsilcileri de toplantıda söz alarak özellikle maden işletmelerinde çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, 5 gün çalışma, günde 7,5 saat, haftada 37,5 saat ve iki gün tatil konusu üzerinde durdu.

Toplantının ardından açıklama yapan Genel Maden İşçilerin Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, “Çalışma saatleri ile ilgili mesele uzun zamandır tartışılıyor. Bu uygulamanın madencilik sektörünü tamamen yeni bir kaosa sürükleyeceğini söyledik. Haftada 37,5 saatle tamamlanması gerektiğini anlatmıştık. İşverenler ile yaptığımız görüşmeler onlar da ikna oldu. İşveren temsilcileri beraber bugün yapılan toplantılarda bu konuda mutabakat sağladık. Sayın Bakanımız Faruk Çelik konunun yakında meclise geleceğini, çalışma saatlerini Sayın Başkan’a taşıyacağını söyledi” dedi.

EN AZ İKİ ASGARİ ÜCRET

En az iki asgari ücret konusunda ise bunun tartışılacak bir konu olmadığını belirten Bakan Çelik, yasanın gayet açık olduğunu, maden işçilerine en az iki asgari ücretin temel ücret olduğunu ve diğer hakların bu ücret içinde sayılamayacağını net bir dille ifade etti.

Share
522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?