logo

CANVER YAZDI “KDZ EREĞLİSİ’NİN İSMİ, DOĞASI VE AYDINLIĞI”


Dr. Can Canver
cancanver7@gmail.com

Kdz. Ereğlisi ismi klasik mitolojiden türemiştir. HerakleaPontika; Karadeniz kıyısında bulunan Herkül adına kurulmuş kent demektir. Anadolu, Balkanlar ve İtalya’da bulunan diğer Heraklea kentlerinden ayırt edebilmek için bu ad verilmiştir. Cumhuriyet öncesinde, Osmanlı konuşma ve yazma dilinde ise Bender Ereğli denilmiştir yani Ereğli limanı… Cumhuriyet döneminde bir süre Şirin Ereğli olarak adlandırılmış ve nihayetinde aslına dönülerek Karadeniz Ereğlisi adı kullanılmaya başlanmıştır.

Bababurnu’ndan Çengelburnu’na doğru yarım ay şeklinde uzanan Ereğli Körfezi’ne hakim durumda yükselen Kaletepe; antik HerakleaPontika’nın Akropol’üdür ve yer altındaki değerlerinin gün yüzüne çıkarılması için kazılmayı beklemektedir.

Akropol’den denize doğru inen HerakleaPontika’nın kurulduğu alan istiridye kabuğunu andırır ve kurucuları olan denizci Miletoslular’ın, Deniz Tanrısı Poseidon’a bir şükran ifadesidir.

Kuzeybatıdaki Bababurnu sırtlarında dikilen Çeştepesi yine antik HerakleaPontika’nın gözetleme kulesinin yer aldığı Karadeniz’e hakim bir yükseltidir. Bu kule, antik kentin bastırmış olduğu paraların bir yüzünde üç katlı olarak resmedilmiştir. Ancak bugünkü kule Bizans dönemi eseri olup, 1999 depreminde hasar gören duvarları, Kdz Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği’nin girişimleri ve çabaları ile onartılmıştır. Bu tepeye antik çağlarda deniz tanrısına ithafen Poseidon tepesi de denmiştir. Günümzde ise Keştepe, Keşiştepesi gibi adlarla da zikredilmektedir.

Çeştepesi’nin yanında ona paralel uzanmakta olan Maltepesi yer almaktadır ve Kemer köyü bu tepeye yaslanmıştır. Hayvanları otlağa yayılmasından ötürü bu adla anılmaktadır.

Şehrin kuzeydoğusunda yer alan Örencik tepesi ve HacıhasanTepesi, Ereğli’nin iç kesimlerle olan doğal engebeleridir. Doğuda ise Göztepesi yer alır ki; üzerinde bulunan Şeyh Nasrullah Efendi’ye atfedilen mezar, çocukluğumun Hıdırellez günlerinde Ereğliler’in uğrak yerlerindendi.

Kentimizin Kepez mahallesinde yer alan Kepez Tepesi ki buna neden bu ad verilmiş anlayabilmiş değilim; zira Kepez coğrafya terminolojisinde zaten ‘küçük tepe, tepecik’ anlamındadır, dolayısıyla neden iki kez ‘tepe’ diye tekrarlanmaktadır; kurulduğu yıllarda Erdemir’de çalışan bir ABD’li teknik personelin eşi tarafından fotoğraflanarak ilk defa ‘’Uyuyan Güzel’’ olarak ifade edilmiş ve ülkesinde, çektiği bu Ereğli görüntüsüyle ödül almıştır. Bu coğrafik değerimiz turizme kazandırılmayı beklemektedir…

Bu tepelerin arasında küçük küçük dereler akmaktadır. Kemer boğazından gelip Ereğli mağaralarının girişinde akheron deresi ile birleşen Kemer deresi, kahraman Alemdar’ımızın Fransız gambotu ile giriştiği, Kurtuluş savaşı’mızın tek deniz çatışmasından sonra karaya oturtulduğu Çobançeşmesi mevkiinde denize kavuşmaktadır ki burada roma döneminden kalma liman rıhtım duvarının küçük bir parçası meraklı bakışlar tarafından gözlemlenebilir.

Karga mahallesinden başlayıp bugün üzerinde şehir statıdın yer aldığı Yukarı Beyçayırı ve bir zamanlar Millet Bahçesi’nin bulunduğu Aşağı Beyçayırı’nı yararak geçen Pençes ( Tabakhane ) deresi Pazaryeri ile Ereğli çarşısını birbirinden ayırarak Elif Oteli’ni yalayarak Karadeniz’e dökülmektedir.

Kepez boğazı boyunca Kavaklık mahallesine akmakta olan Kabasakal deresi, bir zamanlar Yarma ve Erdemir lojmanları kapısı mevkiinde kıvrımlar halinde Uzunkum’a açılırken günümüzde yatağı tek bir kanal halinde ıslah edilerek Erdemir Ofis binası yakınında denize kavuşması sağlanmıştır.

Çocukluğumun Uzunkum’u ki üzerinde Göztepesi’nin ikiz kardeşi Filtepesi yer almaktaydı ve Erdemir kurulurken bütünüyle tıraşlanarak toprak ve kayaları dolgu malzemesi olarak kullanılmış, altın gibi kumları bulunan Uzunkum ise Erdemir sınırları içinde kalarak özelliğinin tamamen kaybetmiştir.

Mitolojide Lycus adıyla anılan ve yerel efsanelerde Kızlar deresi olarak adlandırılan Gülüç Irmağı, Zonguldak-Devrek sınırındaki Hörgüç Tepe’den kaynaklanmakta, sırasıyla Hörgüç Dere, Kurtsuyu Deresi, Kızlar Deresi ve Aydınlar deresi isimlerini alarak seyretmekte, yaraşlı Çayı adını aldığında önü Erdemir Barajı ile setlenmekte ve en nihayetinde Gülüç Çayı ismiyle önce Ereğli’mizi Gülüç Beldesi’nden ayırarak Erdemir cevher sahasına teğet seyrederek Çengelburnu’nda Karadeniz’e kavuşmaktadır. Çocukluğumda üzerinde sandal sefaları yapılan bu akarsu günümüzde de Ereğli turizmine aynı niteliğiyle kazandırılmayı beklemektedir hasretle…

Harita üzerinde kabaca doğal özelliklerini bu şekilde özetleyebileceğimiz Kdz Ereğlisi; yerel jeolojik yapısı, doğal kaynaklar, maden yatakları, tektonik özellikler, iklim, akarsu rejimleri , deniz avantajları, su ürünleri, doğal bitki örtüsü, toprak oluşumu ve verimi, arazi kullanımı, tarımsal ürün, hayvancılık, enerji kaynakları bakımından Batı Karadeniz’in en avantajlı mahallelerinden biridir.

Bu envantere, kentimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turizm potansiyelini de eklediğimiz zaman, dahası insancıl ve ılıman tipolojisi ile güleryüzlü Ereğli insanını da gözönüne getirdiğimiz zaman, Kdz Ereğlisi’nin, Batı Karadeniz bölgesinde bir turizm kenti adayı olduğunun altını çizebiliriz.

Bu elverişli tabloyu bozma yönündeki gelişmeler, çarpık yapılaşma, doğal ve tarihi yapının tahribi ve sürekli dış göçün getirdiği olumsuzlukları önlemek koşuluyla…

Share
534 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EREĞLİ’NİN RADİKAL ELEŞTİRİSİ; HÂLÂ TRAFİK!

  19 Mart 2018 EKONOMİ, KÖŞE YAZILARI, TÜM MANŞETLER

  . Karadeniz Ereğli’nin kent yaşamını ilgilendiren en büyük sorunsalını(birbirine bağlı sorunları…)'trafik' olarak işaretlesek; sanırız yanılmayız. Nitekim geçmişte belediyeyi yönetmeye aday olan parti ve liderlerin birçoğu bu konuda iddialı projelerle meydanlara çıktılar. Bundan önceki Halil Posbıyık döneminin ve mevcut Başkan Hüseyin Uysal döneminin böylesine iddialı projeleri vardı… Vardı ama şehrin radikal eleştirileri teorik ya da pratik düzeyde; ‘hala trafik’ konusu! Örneğin Devrek Yol Ayrımına yapılan 'viyadük'ün çözüm ...
 • KORKU TELLALLARINA PRİM YOK!

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son dönemlerde ‘korku tellallığı’ sayesinde reyting almak (bunu sanmak) moda oldu. Siyaset ve sivil toplum örgütlerinin başkan veya adayları bu yolu sıklıkla kullanmaya başladılar. Sebebi ne ola ki! Masumca; halkın görmediği/göremediği konulara dikkat çekilmek isteniyor olunabilir. Ya da halkın; ‘cevval/masaya yumruğu vuran/yüksek sesle bağıranlardan iyi lider olur!’ görüşünü savunduğunu sandıkları/varsaydıkları için bu role bürünüyorlardır! Belki de; ortamın kötü olduğu söylenir ve inandırılırsa, böylece tarafsız insanlar ke...
 • KANDİLLİ MADEN ŞEHİTLERİ -1-

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yıl 1983… Günlerden 7 Mart… Meslek yaşamımın ilk görev yeri, Tokat Niksar’dan, memleketim Ereğli’ye gelmiştim, birkaç günlüğüne, izinli… Niksar Merkez Sağlık Ocağı’nda, aynı yılın karlı bir Ocak sabahı göreve başlamıştım… Çalıştığım sağlık biriminin başhekimi, Allah uzun ömür versin, saygıdeğer ağabeyim Dr. Şehsuvar Savuran’ın da onayıyla bir iki gün kaçamak yapmıştım, Ereğli’me… Niksar’dan Ankara’ya, başkentten de Ereğli’ye aktarmalı gelmiştim… Şehir terminalinde, Düzce Aydın Turizm seyahat firmasına ait otobüsten indiğimde, ilk düşü...
 • HİSARCIKLIOĞLU’NUN ‘OKUL’ SÖZÜ

  05 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Ereğli gündemine, TSO etrafındaki kişi ve olaylar geçen haftaya damgasını vurdu. Önce, bir süredir adaylık açıklaması yapması beklenen Sertan Yalçın grubunun derlitoplu konuşma ve birlik beraberlik görüntüsü gündemdeki yerini aldı. Öyle ki; kahvaltılı toplantıdaki konuşmayı ve ekip görüntüsünü izledikten sonra “bu iş bitmiş” diyenler bile oldu. Bence de “Güçlüyüz, Öncüyüz, Güveniliriz” temalı ekip tanıtım toplantısı başarılı idi. Düne kadar Merhum Tetiker’in yardımcısı olarak asistede kalan Yalçın, yerinde/vurgulu konuşması ve ekib...