logo

CANDAN’DAN ÖĞRENCİ VE VELİLERİ RAHATLATAN KONUŞMA

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, TBBM’de yaptığı konuşmada güncel bir konuya değinerek “Öğrencileri yarış pistine sokmadan sadece müfredattan ve bunun yanında sosyal etkinliklerin ve kişisel becerilerinin de dikkate alındığı bir sistemi geliştirmek zorundayız. Bunu muhalefet ve iktidar ile birlikte yapmak zorundayız. Çünkü bu bizim çocuklarımızın meselesidir. Bu sorunlar için ortak bir akıl oluşturmamız gerekiyor.” dedi.

candan

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, TBMM Genel Kurulunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı bütçesi hakkında söz aldı.

Candan, YÖK’ün kuruluşundan bu yana önemli nicel gelişmeler yaşandığını belirterek,Bu süreçte devlet üniversitesi sayısı, özellikle hükümetlerimiz döneminde nicel olarak arttı. 2002 yılında ülkemizde 73 üniversite varken şu anda bu sayı 176’ya çıkmıştır. Onlarca yıldır uygulanan üniversite harçları kaldırılmıştır, öğrenci af yasaları çıkartılmıştır, öğretim üyesi yetiştirme programının uygulanması ki, bu aslında YÖK’ün yaptığı en uygun, en güzel bir uygulamadır ki ben de bunlardan yararlanan birisi olarak bunu söylüyorum- bir de öğrenci sayısının ve kapasitesinin artırılması gibi nicel gelişmeler olmuştur. Tabi Yükseköğretim Kurulunda kapasite artışı yaparken bu artışın belli bir planlama çerçevesinde olduğunu ve fakülteler arasında dengeli bir paylaşım olduğunu söylemek maalesef biraz zor gibi görünmektedir.”dedi.

“YÖK YENİDEN YAPILANDIRILMALI”

YÖK’ün yeniden yapılandırma konusunda herkesin mutabık olduğunu ifade eden Candan, “Bizden önceki hükûmetlerde de, ondan önce de kurulduğundan beri, bu, sürekli problem olarak karşımıza çıktı. YÖK Kanunu’nu defalarca değiştirdik, defalarca değiştirmiş olmamıza rağmen ve merkezî yetkileri üniversitelere vermiş olmamıza rağmen hâlen, bu, kimseyi maalesef memnun etmiş durumda değildir. Dolayısıyla, 2547 sayılı Kanunun ve buna bağlı YÖK sisteminin yeniden ele alınması kaçınılmazdır ve bu da hükûmetlerimizin öncelikleri arasında yer almaktadır, inşallah önümüzdeki dönemlerde bunu ciddiyetle ele alacağız, üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Burada olması gerekenler nelerdir? YÖK’ün yetkilerinin azaltılması, eş güdüm ve planlamadan sorumlu bir üst kurul hâline getirilmesi gerekmektedir bunun ve burada üniversite özerkliğinin, akademik özgürlüğün, üniversitelerin idari ve mali özerkliklerinin artırılmasını da dikkate almamız gerekiyor.” diye konuştu.

Candan, bugünden sonra yükseköğretim sisteminin topluma karşı hesap verebileceği bir mekanizmanın kurulması gerektiğine vurgu yaparak, “Bunu da inşallah biz, Hükûmet olarak, önümüzdeki dönemde ele alacağız. Belki bu hesap verilebilirlik Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve Cumhurbaşkanının YÖK üzerinde bir etkin rolü olması nedeniyle birazcık bir potansiyele sahiptir ama bu da dikkate alınması gereken unsurlardan biri.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Candan, TBMM Genel Kurulundaki konuşmasını şöyle sürdürdü:

“SİYASAL VE İDEOLOJİK AYRIŞMALAR SORUNLARI TETİKLEDİ”

Kurulduğundan beri, Yüksek Öğretim Kurulu, yükseköğretime giriş sistemi… Maalesef bu sorunları çözemedik. Öğrenciler sınavlara hazırlıklarla zamanını geçirmektedirler. Ama Türkiye’de yükseköğretim tartışmaları maalesef bitmedi. Niye bitmedi? Çünkü siyasal ve ideolojik ayrışmaların ve kavgaların merkezinde olduğundan dolayı bu tartışmalar, bu sorunu çözme işi ya gölgelendi ya ötelendi ya da iyileştirmenin sürekli önü tıkandı maalesef. Mevcut hâliyle de YÖK hâlen aşırı merkeziyetçidir. Zaten kuruluşu 12 Eylül dönemine dayanan böyle bir kurumun merkeziyetçi olması da kaçınılmazdır.

DÜNYADAKİ YÜKSEKÖĞRETİM MODELLERİ

Dünyada üniversiteler temelde 3 amaca hizmet etmektedir. Bunlar; bir tanesi, bilim üretmek, üretilen bu bilim ve bilgiyi genç nesillere aktarmak, bir diğeri de toplumun ihtiyaçlarına çözüm üretmektir. Biz dünya yükseköğretimini incelediğimizde Amerikan modeli sanki öne çıkıyor gibi görünse de aslında belli bir model yok. Almanya’ya, İsveç’e, Norveç’e baktığımızda, Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Japonya’ya, Polonya’ya baktığımızda bir modelin olmadığını görüyoruz. Ama neyi görüyoruz buralara baktığımızda? Bunların idari yönetimine, kalite güvence sistemine baktığımızda, fırsat eşitliğinin sağlandığını görüyoruz, esnekliğin, özerkliğin sağlandığını görüyoruz, hesap verilebilirliğin sağlandığını görüyoruz.

“ÖSYM SINAVINDA İYİLEŞTİRMELER YAPILMALI”

Peki, neler yapmalıyız? YÖK’ün yetkisini azaltmalıyız, eş güdüm ve planlamadan sorumlu bir üst kurula dönüştürmeliyiz. Rektörlük seçimleri büyük bir sıkıntı, üniversitede ciddi yaralara neden oluyor, bunun önüne geçmeliyiz. Bir diğeri de, ÖSYM sınavında iyileştirmeler yapmalıyız. Öğrencileri yarış pistine sokmadan, sadece müfredattan ve bunun yanında, sosyal etkinliklerinin de, kişisel becerilerinin de dikkate alındığı bir sınav mekanizmasını geliştirmek zorundayız. Bunu muhalefetle beraber yapmak zorundayız, iktidarla beraber yapmak zorundayız. Bu bizim çocuklarımızın meselesidir. Bir ortak aklı burada üretmemiz gerekiyor.”

Share
600 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?