logo

CANDAN VE TETİKER’İN TOPLANTILARINA ELEŞTİREL BAKIŞ!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Eğer sorunları ve sorumluları eleştir(e)mezsek yeni çözümler bekleyemeyiz.

Sorunların sorumluları da; eleştirilerden pay çıkarıp kendilerine özeleştirel yaklaşırlarsa çözüm daha da kolaylaşır.

Seçilenler ve atananlar, çözüm için makamdadırlar; polemik yapmak için değil!

Tıpkı, geçmiş yılı değerlendirmek için basının karşısına çıkan ama polemiklerle gündeme gelen  (biri birleri ile yollarına devam etmeme kararları aldıkları bilinen) Milletvekili Candan ve TSO Başkanı Tetiker’in polemikleri gibi…

Evet, belki de ileriye matuf hesaplar içinde bilerek-isteyerek yaptılar, ancak bence “yaptıkları yanlıştı”, başta kendilerine olmak üzere Ereğli’ye zararlıydı.

Bir değerlendirme yapacaksam eğer, her ikisinin de açıklamalarını “yanlış” olarak işaretleyip, Candan’ın sonuçta bir siyasi olmasından yola çıkarak, “yanlışın daha büyüğünü Tetiker yapıyor” eleştirisini getirebilirim.

Şöyle ki:

Candan, Polisevindeki toplantıda icraatları ile gündeme gelmeliydi. Oysa seçim arifesinde cepheyi cesurca genişletti; hem Tetiker‘i hem de partili meclis üyelerini hedef alan ve ağır suçlamalar içeren açıklamalar gereksizdi.

Hoş, herkesin eteğindeki taşları dökmesini bekleyip seçim stratejisini ona göre belirleme gibi bir planda olabilir bu… Ama ben hala aynı yerdeyim; gereksiz, yersiz ve de “akçeli işler” gibi “yorum gerektiren, polemiğe açık” bir alana giriş yaptı. Örneğin Yusuf Kalay için “seçimde kaç para verdi” dedi, “belediye limandan iki trilyon neden kaybetsin” diye “akçeli sorular” sordu. Ayrıca, “talan” ağır bir iddia olarak kayıtlara geçti.

Hem sonra Ercan Bey, basın toplantısına kerhen de olsa, ilçe Başkanı Fatih Çakır‘la çıkmalıydı. Çakır‘a sordum; davet edilmemiş. Taraflar, galiba arka planda köprüleri atacak (Yerel CHP açısından bir çok avantajı içerir bu ortam.)  girişimlerde bulunmuşlar.

Candan, “Tetiker’in şahsi işleri için ERDEMİR’den randevu talebinde bulunduğu” iddiasını, sıkıştırılınca değil, normal zamanda yapmalıydı. Kaldı ki bana göre eğer şahsi işlerin içinde “ahlaksız teklifler” yoksa, “yaralı parmağa işememek” olmaz!

Tetiker’e gelince; galiba üslubunun değişmesini beklemek nafile çaba!..

Daha Candan’ın toplantısı biter bitmez haberi kuşlarından alan Tetiker, hemen kafasında toplantı planı  yapıp “Candan’a sertçe yüklenme” düşüncesini oluşturmuştu bile. Bunu telefondaki ses tonundan anladım ve “sakinlik” önerdim.

Tetiker ne yaptı? Aynı şeyleri söyledi durdu. Ben olsam toplantıya Candan‘a teşekkür ederek başlar ve “vekilimizden yardım istedik suçlu olduk” serzenişinde bulunur, üç puan alırdım. Candan‘ın kendisi ile ilgili “üç talep” iddiasının ikisi, kendi dağıttığı belgede vardı zaten.

İlk madde ise yani Candan‘ın iddiasındaki “şahsi talepler” maddesi ise daha farklı bir şekilde açıklanabilirdi.

Zira Candan, örneğin tersaneler-tersaneciler için bizzat çaba gösterdiğini kendisi söylemişti. Ama kimse bunu “akçeli iş” olarak yorumlamamıştı (-ki bence de değildir). Buradaki arabuluculuk vs. görevi, her milletvekilinin karşılaşabileceği bir durumdur.

Yani, ticari olarak zor durumda olan bir sanayici, (-ki bu kişi, aynı zamanda bir sanayi kentinin oda başkanı)sorununu milletvekilline açıp; yasal ve meşru zeminde, ticaretin ahlakına uyan, başkasına zarar vermeyen-çaresizlik içinde bir çözüm arayışında olması esnasında vekilinden “bizi görüştür” talebinde  bulunması çok garip değil (Ama eğer Candan‘ın elinde “başkaca bir talep belgesi-bilgisi” var ise o zaman başka!) bana göre.

Nitekim hiyerarşik bir sıralama içinde değil ama yukarılardaki insanların biri birleri ile bu tür ilişkileri olduğu bilinir. Bu nedenle belki de Candan‘ı kızdıran asıl mesele, “Tetiker’in üslubu” ve taleplerinin arkasında başka bir(belki de birileri) şeylerin-hesapların olduğu kuşkusudur.

Gelelim Tetiker’in yanlışının (bana göre) büyüklüğüne!

Tetiker, biz-basını “ortalığı karıştırmakla” suçlamayı bir kenara bırakıp, bir an önce “acaba ne söylemeye çalışıyor?” yorumuna ve kuşkusuna gerek duyulmayacak şekilde; kendisini, icraatlarını, temsil ettiği tüm kitlenin haklarını “daha sakin ve daha açıkça” ifade etmelidir.

Eğer önemli insanlar, siyasi olmayan önemli birisinin “ne söylediğine değil de, ne söylemeye çalıştığına” yorumla ulaşıyorlarsa, ortada ciddi bir “algı ve güven sorunu” var demektir.

Ve  “Güven” sorunu devam ettikçe, hep “acaba” denilecek, karanlık farz edilen arka planlar hesaplanacak, “şüyuu vukuundan beter” olacaktır.

Oysa, daha fazla “aydınlık bir dünya, aydınlık bir hayat” hepimizin hakkı!

Share
817 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KORKU TELLALLARINA PRİM YOK!

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Son dönemlerde ‘korku tellallığı’ sayesinde reyting almak (bunu sanmak) moda oldu. Siyaset ve sivil toplum örgütlerinin başkan veya adayları bu yolu sıklıkla kullanmaya başladılar. Sebebi ne ola ki! Masumca; halkın görmediği/göremediği konulara dikkat çekilmek isteniyor olunabilir. Ya da halkın; ‘cevval/masaya yumruğu vuran/yüksek sesle bağıranlardan iyi lider olur!’ görüşünü savunduğunu sandıkları/varsaydıkları için bu role bürünüyorlardır! Belki de; ortamın kötü olduğu söylenir ve inandırılırsa, böylece tarafsız insanlar ke...
 • KANDİLLİ MADEN ŞEHİTLERİ -1-

  15 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yıl 1983… Günlerden 7 Mart… Meslek yaşamımın ilk görev yeri, Tokat Niksar’dan, memleketim Ereğli’ye gelmiştim, birkaç günlüğüne, izinli… Niksar Merkez Sağlık Ocağı’nda, aynı yılın karlı bir Ocak sabahı göreve başlamıştım… Çalıştığım sağlık biriminin başhekimi, Allah uzun ömür versin, saygıdeğer ağabeyim Dr. Şehsuvar Savuran’ın da onayıyla bir iki gün kaçamak yapmıştım, Ereğli’me… Niksar’dan Ankara’ya, başkentten de Ereğli’ye aktarmalı gelmiştim… Şehir terminalinde, Düzce Aydın Turizm seyahat firmasına ait otobüsten indiğimde, ilk düşü...
 • HİSARCIKLIOĞLU’NUN ‘OKUL’ SÖZÜ

  05 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Ereğli gündemine, TSO etrafındaki kişi ve olaylar geçen haftaya damgasını vurdu. Önce, bir süredir adaylık açıklaması yapması beklenen Sertan Yalçın grubunun derlitoplu konuşma ve birlik beraberlik görüntüsü gündemdeki yerini aldı. Öyle ki; kahvaltılı toplantıdaki konuşmayı ve ekip görüntüsünü izledikten sonra “bu iş bitmiş” diyenler bile oldu. Bence de “Güçlüyüz, Öncüyüz, Güveniliriz” temalı ekip tanıtım toplantısı başarılı idi. Düne kadar Merhum Tetiker’in yardımcısı olarak asistede kalan Yalçın, yerinde/vurgulu konuşması ve ekib...
 • HAYATA DAİR…

  02 Mart 2018 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Yaz yaz nereye kadar; Birazda okumaya vakit ayırdım… Ve Sevgili Meslektaşım Korhan Gümüştekin’in gönderdiği OSTİM VAKFI YAYINLARI’ndan ‘Hayata Dair’ adlı kitapçıktan ‘Bin Misket Teorisi’ başlıklı yazıyı köşeme alıntıladım. İşte o yazı: BİN MİSKET TEORİSİ Genç adam yoğun iş temposundan iyice bunalmıştı. Vakit akşama yaklaşıyordu, ama mesai kavramına çok yabancı olduğu için evine ne zaman gideceği belli değildi. Başını iki elinin arasın aldı, gözlerini sıkıca kapadı. Çok para kazanıyordu. Yöneticiydi, birçok insanın imrenerek baktığı...