kadıköy bayan escort

logo

CANDAN, UYSAL, TETİKER, ERDEMİR, SENDİKA VE DAHA ÖTESİ…

Kdz.Ereğli’de yayın hayatlarını sürdüren İş’te Haber Hayat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü ile Hakimiyet Yayın Grubu sahibi Fikri Kapan, Kapan’ın hazırlayıp sunduğu radyo programında ilçede 2014 yılında yaşananlara farklı pencereden bakarak yorum yaptılar.

TÜRK METAL

 

Gönüllü’nün programda öne çıkardığı konulardan biri de Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın “Sendikacı yetiştiren Akademi” ve “Özel Üniversite” kurmak istediklerine dair söylemleri oldu. Gönüllü, sendikanın Ereğli’de iyi işler yaptığını, genel merkezin de ilçeye önem verdiğini yapılan tesislerle gösterdiğini, bu konuda Ereğli Belediyesi ile sivil toplum kuruluşlarının konuya sahip çıkması gerektiğini içeren ifadelerde bulundu.

Her perşembe günü saat 10:00’da Ereğli FM’de canlı yayınlanan ‘Fikri Kapan’la Burada Konuşalım’ programının bu haftaki konuğu İş’te Haber Hayat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü oldu.

Kapan’ın, 2014’de kamuoyunda yer alan haberlerden derlediği satır başları ile başladığı programda, özellikle küçük yaşlara kadar inen uyuşturucu ve benzer maddelerin kullanılması konusunun ciddiyetine vurgu yapıldı.

Bu konuda Emniyetin önemli çalışmalar yaptığını, ailelere büyük görevler düştüğü görüşünü savunan Gönüllü’nün yanı sıra Kapan da, bu maddeleri kullanan çocukların o anki yaşadıkları kötü durumun polis ve basında yer alan görüntülerinden oluşan slayt türü çalışmaların okullarda sık sık gösterilmesi önerisinde bulundu.

ŞEHRİN TRAFİK SORUNU

Ereğli’nin önemli sorunlarının başında trafik akışı ve alternatif yol yetersizliğinin de tartışıldığı programda, Kapan da, Gönüllü de, bu konuda geçmişte yeterli çalışma yapılmamasını eleştirirken, halen devam eden belediyenin bazı düzenlemelerini de doğru bulduklarını ifade ettiler. Ereğli’de Gönüllü “nereye gidersem trafik konusu konuşuluyor. Bu yollar, bu trafiği kaldırmıyor artık, yeni park alanları üretmeli” dedi.

DSC_0009LİMAN YAPILMALI MI?

Ereğli’nin Liman konusunda yaşadıklarıyla ilgili konuyu masaya yatıran Doğan Gönüllü ile Fikri Kapan, limanın yapılması yönünde görüş bildirirlerken, Erdemir limanının da tam kapasite ile şehre hizmet verebilecek konumu üzerinde tartıştılar. Bu konuda Zonguldak Milletvekili Ercan Candan ile Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar tetiker arasında önemli gerginlik yaşandığının da hatırlatıldığı programda Gönüllü, “Bence sorun tersanecilerin ta kendisinden kaynaklanmaktadır. 4 tersanecinin de, Tetiker’in projesini gönülden istemediği tezi doğrudur. Çok bıçak sırtı konu, isim vermekte istemiyorum. Nihai olarak TSO ve Candan bu konuda samimi bir çaba sarf etmiştir. Ama Tersaneciler açısından ‘Liman bahane, kazanç şahane’ durumu ortaya çıkmıştır. Çünkü kötü giden tersane işlerinde bir liman söz konusu oldu. Bilançoları yükselen şirketler bankalardaki fizibilitelerini artırabilecekler ve fonlarını sağlayabileceklerdi. Formüllerden biri buydu. Ereğli’de kolektif olma kültürü gelişemedi. Bunu yapmaya çalışıyorlar ama bunu zaman gösterecek” diye konuştu.

ŞEHRİN DİYALOĞA İHTİYACI VAR!

İki buçuk saat süren programın en önemli bölümlerinden biri de, şehirde kurulması istenen diyalog meselesiydi. Bu konuda geçen yıllarda yaşanan kavgalardan bahsedilirken, Gönüllü, kavga döneminin bittiğini, artık diyalog kurulması gerektiğine, “Ereğli’de diyalog süreci hızla hayata geçirilmelidir” sözleriyle destek verdi.

Kapan ise Uzun yıllar önce Ereğli’de diyalog kurmanın daha kolay olduğunu ve kurulabildiğine dikkat çekerken, “bu şehir yıllarca Erdemir’den neyi nasıl isteyeceğini bilememiş” saptamasında bulunarak, şöyle dedi:

“Ereğli’de daha önce bu birliktelikler yaşandı, 15 yıl önce Sivil toplum kuruluşları ve Erdemir bir araya gelerek Ereğli’de bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı. Bu şehir yıllarca Erdemir’den neyi nasıl isteyeceğini bilememiş. Ereğli’de Erdemir’e dayalı yan sanayi o kadar geç gelişti ki, Sevil boru, Tatmetal, Çınar gibi kuruluşları tebrik etmeli. Ereğli’de kolektif çalışmayı sağlayacaklar belliydi. Kaymakam, yerel yönetimin başı mesela, çok önemli. İşin başını çekip bu insanları bir araya getirebilirlerdi. Ereğli Belediyesi tabi ki fabrika kuramaz ama yer gösterir, önayak olur. artık Erdemir’den 2 masa bir sandalye isteme dönemi geçti.”

ERDEMİR VAKFI YAŞAYACAK MI?

Kapan’ın, Erdemir vakfı ve yaşananlara yönelik konuyu gündeme taşımasıyla birlikte, “vakıf yaşayacak mı? sorusuyla da birleştirmesi sonrası Gönüllü, “bence sanki yaşamayacak gibi görünüyor. Bireysel emeklilik cazip ve zorunlu hale getiriliyor. Orada (Vakıfta) yüksek paralar oluşmaya başladı. Bunun kişiler tarafından kontrolü zor olmaya başladı” diye konuştu.

Kapan da geçmiş yıllarda dönemin iktidarlarının ‘Süper Emeklilik’ gibi sundukları olanakların akıbetini hatırlatarak, “vakfın benimle hiç bağlantım yok. Vakfın kapanmasından yana değilim. Erdemir Vakfı artık daha da kurumsallaştı. İşçi orada metazorice birikim yapıyor. Orada birikimi oluyor. Genel olarak o parayı koruyamayıp ölü yatırımlar yapmasından dolayı parasını koruyamayacağını düşünüyorum ve Vakfın yürümesinden yanayım” şeklinde konuştu.

VAKFIN ALDIĞI CEZA

Konu, Erdemir Vakfı’nın, ülke genelindeki bir çok vakıf gibi ‘Ofshore’ hesapları nedeniyle uğradığı cezaya geldiğinde, ikili, bu konuda vakfın durumu en az zararla atlattığını, başarının da vakıf yönetimi, Türk Metal Ereğli Şube Başkanı ve Ercan Candan’ın -soğukkanlı- girişimleriyle sağlandığı görüşünde hemfikir oldular.

Ancak, Kapan, bunun ilçede  siyasi malzeme olarak kullanıldığını hatırlatarak, “kim oldukları belli olanlarca kullanılan bu durumda kimse 1700 derece sıcakta çalışan Erdemir işçisini düşünmedi” diyerek sitemini ortaya koydu.

DSC_001430 MART SÜRECİ VE YAŞANANLAR

Program akışında 30 Mart Yerel seçimleri öncesi ve sonrasını da gündeme geldiğinde, CHP’nin adayı eski Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık, eleştirilerden nasibini alan isim oldu.

Kapan’ın, “eski Belediye Başkanı Posbıyık, CHP’den aday olmasaydı ama partinin bulduğu ortak adaya destek verseydi nasıl bir tablo olurdu?” söylemini sor u şeklinde yönelttiği Gönüllü ise “bu sorunun cevabı bende yok. Bir başka isime el vermesi gerektiğini öteden beri yazan, kendisine söyleyen eleştirilerim oldu. 29 bin oy aldı, alamayabilirdi de. Ama bu sorunun cevabı bende yok” diye yanıtladı.

Kapan da, Posbıyık’ın yarattığı kavga ortamı nedeniyle çevresindeki birçok desteği kaybettiğini hatırlatırken, “aslında ilçedeki iyi bir işadamı ‘meftanın ardından konuşulmaz, Posbıyık da siyasi meftadır’ diyor ancak, ben ise bazı geçmişte yaşananların unutulmamasını savunuyorum. Ereğli sevdalısı olduğunu söyleyen Posbıyık aslında sadece 4 kişiye sevdalıdır. Şimdi bu 6 kişi olmuştur. Allah uzun ömürler versin, analı-babalı büyütsün. 2 torunu eklendi sevdasına. Dede olmak güzel bir duygu, ben de dedeyim, Allah herkese nasip etsin. Ancak ben Posbıyık’ın Ereğli sevdalısı olmadığına eminim. Halil Posbıyık Ereğli sevdalısı değil. Ercan Bey, Fazlı Erdoğan daha çok Ereğli sevdalısı. Posbıyık’ın görevdeki süresine baktığımızda ne kadar Ereğli sevdalısı olmadığını görebiliriz. Hitler’de bir liderdi. İyi bir lider, rakiplerini aşağılamamalı. Halil Posbıyık, hakaret ederek siyaset yaptı” dedi.

Gönüllü ise Posbıyık’ın liderlik vurgusuna atıfta bulunarak, “katılmıyorum; doğuştan gelir diyor ve ama sonradan da olunabilir. Lider illa bağıran-çağıran değil de planlayarak sorunu çözen liderdir. Kaldı ki, kişilerden değil de ilkelerden taraf olduğumu belirterek; Halil Posbıyık’la uzun zaman çalıştığım, kendinden feyiz aldığım dönemler olmuştur. Posbıyık derdi ki, ‘herkes iyi bir insan olabilir ama iyi bir lider olamaz’ derdi. Bende tam tensini söylüyorum ve iyi insanlara ihtiyacımız var diyorum. İyi insanlarda, eğitim ve birikimle iyi bir lider olabilir” söyleminde bulundu ve örnek olarak Yüksel Balcı’yı gösterdi.

CHP’DE MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI MESELESİ

Doğan Gönüllü, önümüzdeki milletvekilli seçimleriyle ilgili Posbıyık’ın adaylığına ilişkin ise “Sayın Halil Posbıyık, CHP’den milletvekili olmak istiyor. Buna ihtiyaç var mı? Bu tartışılmalı. Neden milletvekili olmak istiyor? 8 aydır dinlenmiş bir Posbıyık beklerdim ama bunu göremedim. Programlarını dinledim, aynı söylemler. Daha geniş bir Dünya’ya bakmalıydı” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Kapan, gazeteciler olarak her konuyu açıklıkla yazdıklarını hatırlatıp, “yerel seçimlerde birlikte hareket ettikleri Posbıyık ile daha sonra araları açıldı. Bu sürede CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal’ı da istifaya davet ettik ancak etmedi. CHP, Ereğli tarifinde en kötü günleri yaşadı. Bunları yaşanmamalıydı” şeklinde konuşunca Gönüllü de, “öyleyse işte fırsat; genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için istifa etsin, belki de kazanır” dedi.

Gönüllü ayrıca Ereğli’de Milletveklliği yapacak başka isimlerinde bulunduğunu belirterek, “Örneğin Sıtkı Kuloğlu, Avukat Ünal Demirtaş” dedi.

BAŞKAN HÜSEYİN UYSAL YORUMU

Fikri Kapan, programın sonlarına doğru, “Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın, belediye çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?” sorusuna ise Gönüllü, özet olarak “halk adına yeterli bulmuyorum; halk böyle görüyor ve söylüyor. Çalışmalar hız kazanmalı, projeler hayata geçmeye başlamalı. Son derece önemli olan Kent Meydanı ile ilgili kazmayı vurmalılar. Daha da önemlisi, Ereğli’de diyalog süreci hızla hayata geçirilmelidir” dedi. Gönüllü ayrıca, Başkan Uysal’ın dilinin diyalog dili olduğunu vurgulayarak bunu önemsediğini belirtti ve liderlik niteliklerini barındırdığını -eski yazılarından örnekler vererek- söyledi.

Kapan ise belediyedeki rütun çalışmaların devam ettiğini, ancak şehrin geçmişten gelen önemli alt yapı eksikliğinin bulunduğuna dikkat çekerek, “belediyedeki hizmetler yapılır. Burada asıl önemli olan şu ki, geçmiş aranmalı mı, aranmamalı mı? Şunu net şekilde ifade ediyorum. Bugünün en kötüsü, geçmişin devamından iyidir. Çünkü artık Ereğli’de kavga ortamı bitmiştir. Belki partileri içerisinde bazı hareketler olur ancak, kamuoyunda kavga bitti. Geçmişte şehri terk etmeye hazırlanan iş dünyasından önemli isimler vardı. Bugün herkes konuşabiliyor. Elbette yatırımların hızlı şekilde hayata geçmeye başlaması lazım. Bunun için hak istemeli, biz de yazmalıyız” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ “KAVLAK’TAN ÜNİVERSİTE İSTEYELİM”

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın, Bursa şubesinde yaptığı konuşmaya atıf yaparak Sendikanın “Sendika Akademisi” ve “Özel Üniversite” kurması haberlerini överek konu eden Gönüllü, sendikanın Ereğli’de iyi işler yaptığını, genel merkezin de ilçeye önem verdiğini yapılan tesislerle gösterdiğini, sendikanın üniversite çalışmasının da ciddi olduğunu, bu konuda Ereğli Belediyesi ile sevil toplum kuruluşlarının konuya sahip çıkması gerektiğini içeren söylemlerde bulundu.

Kapan da, Türk Metal’i bilmeden ve sormadan eleştirenlerin bulunduğunu ileri sürerek, “ilçede yetki almasında 30 yılı tamamlayan Türk Metal, öyle birilerinin söylediği gibi ‘üç-beş’ kişi değil, gerçekten örgütlü güç olduğunu çok iyi göstermiştir. Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Genel başkanı Kavlak ile istişare ederek, birçok çalışmaya imza atmıştır.” dedi.

CANDAN TOPLANTI YAPSIN

Doğan Gönüllü ayrıca Ak Parti Zonguldak Milletvekli Prof. DR. Ercan Candan’ın yıllık ve döneminin icraat envanterini çıkartıp, bunu özetleyen toplantı yapmasının zamanı geldiğini belirterek, “yapılan bir çok çalışmayı olumlu buluyoruz, ancak  söz verilen projelerden “marina, Devrek yolu gibi çalışmaların hangi aşamalarda olduğunu öğrenmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrıca bir çok konunun tartışıldığı programın tekrarı, 26 Aralık Cuma günü saat 10:00’da Ereğli Fm kanalında yayınlanacak.DSC_0005

Share
930 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

istanbul escort mersin escort sisli escort ümraniye escort anadolutour.com kartal escort beşiktaş escort şirinevler escort rus escort ataköy escort www.umraniyemedya.com beylikdüzü escort