logo

ALAPLI BELEDİYESİ, İLÇEYİ GÜZELLEŞTİRME ADINA ÇALIŞIYOR

Alaplı Belediyesi’nin ilçedeki yeşil dokuyu korumak ve güzelleştirmek adına çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

 

Alaplı Belediyesi Basın Yayın Bürosu’ndan edinilen bilgiye göre; Alaplı Belediyesi ilçedeki yeşil dokuyu korumak ve güzelleştirmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

Bu bağlamda Tepeköy Mahalesi beş yol kavşağından Alaplı şehir merkezine iniş yolu üzerindeki alanları ağaçlandırmak için altyapı çalışmalarına başlandı. Yine Taşbaşı-Erdemyuva mevkii deniz dolgu alanı yürüyüş yolu güzergahında çimlendirme çalışmaları başlatıldı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Tepeköy Mahallesi beş yol kavşağından şehir merkezine iniş yolu boyunca devam eden yol üstündeki yamaç alanların tesviye edilmek suretiyle ağaçlandırılacağını belirterek, “Beş yol kavşağından başlayarak, şehir merkezine iniş-çıkış yolu üzerindeki yamaç yabani ot ve bitkilerle pejmürde bir vaziyetteydi. Biz önce bu alanı baştan sona kadar yabani bitkilerden arındırıyoruz ve hem yamacı hem de üzerindeki düz alanı tesviye yapıyoruz. Bazı noktalarda yamacın eğimini biraz daha azaltıyoruz. Tüm bu altyapı çalışmasını tamamladıktan sonra da, çeşitli türlerde fidanlarla bu yamacı komple ağaçlandıracağız. Yeniden yabani bitkilerin yetişmemesi için de gerekli önlemleri alıyoruz. Yol boyunca ışıklandırmayla birlikte burası gerçekten çok güzel olacak. Benzer çalışmaları ilçemizin her mahallesinde yapacağız. “ dedi.

Ayriyeten Başkan Tekin, Belediye Çaybahçesi arkasından başlayarak İncivez deresinin denize karıştığı noktaya kadar, özel yumuşak malzeme serilmek suretiyle yapılan yürüyüş yolu güzergahında çimlendirme çalışmalarına başlandığını ifade ederek, “Çeşitli türlerle ağaçlandırdığımız, sağlıklı yaşam araç gereçleriyle zenginleştirdiğimiz  yürüyüş yolunun güzergahını çimlendiriyoruz. Sadece yürüyüş yolu güzergahında değil, altyapısını hazırladığımız deni z dolgu alanının bazı bölümlerini de çimlendiriyoruz. Amacımız, yaklaşık 90 bin metrekarelik bu alanı dantel gibi işleyerek, kısa süre içerisinde dört dörtlük bir sosyal cazibe merkezi haline getirmek. “ şeklinde konuştu.

Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?