logo

ADAYLARIN ‘ŞEYLERİ’ ÖNEMLİ!


Doğan Gönüllü
dogangonullu@gmail.com

Tüm belediye başkanı adaylarına hayırlı olsun, kolay gelsin, başarılar dileriz.

Siyasette ülkemizin diğer bölgelerinde neler oluyorsa, Şirin Ereğlimiz’de de benzerleri oluyor oluyor.

“Kimin, nasıl ve neden aday olduğu/olamadığı?” sorusunu tartışmayı şu aşamada gereksiz buluyorum. Arka plan gerçekleri hiçbir zaman netleşmeyecek, demokrasi oyunu içinde olumlu – olumsuz sürprizler hep olacaktır çünkü.

Oysa “şimdi yeni şeyler söylemek” lazım!

Evet, aslında yeni “üç şey söyleme zamanı şimdi…

Net, belagatten/popülizmden/tuzaklardan uzak, elle tutulabilir – gözle görülür şeyler olmalı bunlar…

Bendeniz naçizane, demokratik oylamada seçmen adı verilen karar vericiler adına en genel ifadelerle şöyle sıraladım, adaylardan yeni şeylerimi; beklentilerimi:

Bir: Adayın tam olarak özgeçmişi, net varlığı ve edinme şekli nedir?

İki: Meclisi kimlerden oluşturacak ve neden o listedeler?

Üç: Şehrin gelişmesi, insanların huzuru için neyi nasıl yapacak, hatta belki daha da önemlisi neyi yapmayacak? (ekonomi-politiği nedir?)

Sanırım çok zor şeyler değil bunlar!

Adaylar, bu soruların/beklentilerin (kimi zaman detay, kimi zaman genel ifadelerle) cevaplarını bulundukları zaman-mekân dilimi içerisinde tekrar tekrar ifade ederlerse bu bile yeterlidir.

Bir şartla ki; sloganlara boğmadan, kimseyi ve hiçbir şeyi taklit etmeden…

Küçük bir sahil kasabası iken, kömürün bulunup üretilmeye başlaması, devamında demir ve çelik fabrikasının kurulması, yeni özel ve kamu işletmelerinin etkinliğe başlaması ile sanayi şehrine evrilen Ereğlimiz, apolitik bir şehir değil, tersine politikayla iç içedir. Ülke ve dünya ile bütünleşmiştir, kozmopolittir.

Bu anlamda siyasetçilerden/adaylardan davranışsal beklenti; Ereğli gerçekleri ile hareket etmeleri, şehir sorunlarının ve yönetecekleri kadroların sorumluluğunu üstlenebileceklerini (açıkça liderlik iradesi) ortaya koymalarıdır.

Biraz daha somut plana taşırsak; örneğin Ereğli’de, kent meydanı projesi,  fakülte kampüsü ihtiyacı ve yeri, trafik kaosu ve çarpık kentleşme konularına yaklaşımları nelerdir? Bunlarla ilgili ne yapacak/yapmayacaklar?

Eklersek, Bozhanedeki liman kalacak mı, balık lokantaları ne olacak, ekonominin çeşitlenmesine yönelik somut önerileri nelerdir?

Başkan adaylarına seslenerek  üç önemli şeyi tekrarlayarak bağlayalım:

1-Kimsiniz,

2-Gerekçeli meclis listeniz,

3-Yapacaklarınız ve yapmayacaklarınız nelerdir?

Fanatikler de dâhil ‘Oy’un yön ve şiddetinin belirleyicisi bu soruların cevaplarında saklı olacaktır.

Benden söylemesi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

#

ADAYLARIN ‘ŞEYLERİ’ ÖNEMLİ!” için 1 yorum

 1. Kısa, net, anlaşılır ve rasyonel sorular. Kutluyorum. Özeti MEMLEKETINI NE KADAR SEVMEKTESIN e ulaşıyor..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI: POSBIYIK’IN YENİ DÖNEMİ

  11 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  Arada bir hatırlatmak fayda var ki; Gazetemizi ve web sitemizi 2012 yılında ‘Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu’ vizyonu ve ‘aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat’ misyonu ile kurduk. Çizdiğim rotaya göre haberlerde önceliğimiz ‘ekonomik olaylar’ olacaktı. Haberlerin acı/tatlı kutsallığına dokunmadan, yorumlarımızda kamusal ve özel, ‘ ekonominin gülen yüzü, teşvik edici yönü’ olmaya özen gösterecektik.  Bu zaman kadar öyle de yaptık… Tıpkı elinizde tuttuğunuz gazetenin manşetinde olduğu gibi… Öncelikle siyasilerin ve ilçe dinam...
 • DR.CAN CANVER’DEN ‘YÖRESEL FOLKLÖRE DAİR’ MÜTHİŞ YAZI!

  11 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  .............................................................................................................................................................................................. YAZININ YÜKSEK BOYUTLUSUNU GÖRMEK İÇİN GÖRSELİ TIKLAYINIZ YADA GAZETEMİZDEN EDİNİNİZ:............................................................................................................................................................................    ...
 • EREĞLİ’DE SEÇİM SONUÇLARI

  03 Nisan 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  . 31 Mart seçim sonuçları Kdz. Ereğli’de ibretlik derslerle dolu olsa gerek! Herkesin kendisine göre yeni ödevler çıkaracağı dersler… Derslerden önce, sürpriz farkla seçimi kazanan CHP Adayı Halil Posbıyık ve ekibini samimiyetle kutlamak gerekiyor. 2014 yerel seçimi sonuçlarına göre oylarını yüzde 20 ve 7400 adet artırmak hiç de yabana atılacak bir sonuç değildir. Ve bu başarıda payı olan görünen/ görünmeyen kahramanları sitayişle anıp kayda geçirmek gerekiyor. Neriman Posbıyık, Yaşar Balcı, Şafak Erel, Kurtuluş Ayyıldız ve diğer kurm...
 • BELEDİYEYİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME KURULU

  28 Mart 2019 EKONOMİ, GÜNCEL, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, KÜLTÜR, MAGAZİN, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER

  31 Mart’ta yapılacak seçimlerle yerel hükümetlerimiz işbaşı yapacak. Kimi şehirlerde aynı ekip göreve devam ederken, bazı yerlerde de yeni başkan ve meclis üyeleri, sahip oldukları yetki ve sorumlulukla görevlerini devir alacaklar. Geçmişin bilgileri ve deneyimleri ile bugünü anlayacaklar ve geleceğe ışık olacaklar.(inşallah öyle olur) Değişmeyen tek şey ise değişimin ta kendisi olacak. Öyle ki; Aynı ekip işbaşında kalsa bile ‘yeni bir anlayışla devam’ diyecekler. Ben bu aşamada kimin seçileceği üzerine değil de, seçilenin ne ya...