logo

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ YÜRÜYÜŞ VE TÖRENLERLE ANILDI

Kdz.Ereğli’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında binlerce kişinin katılımı ile ‘Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü’ yapıldı. Atatürk Anıtı önündeki ‘Demokrasi Nöbeti’ ise sürüyor.

Kdz.Ereğli’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla kaymakamlık ve belediye işbirliği ile bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Hazırlanan program kapsamında yapılan demokrasi ve milli birlik yürüyüşüne binlerce kişi katıldı. Yürüyüş, bir yıl önce darbe girişimi sırasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensupları tarafından şehit edilen Astsubay Ömer Hallisdemir’in adının verildiği bulvar üzerinde başladı. Ellerine Türk bayrakları alan yediden yetmişe binlerce kişi ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganı atarak ve tekbir sesleri ile ilçe merkezindeki Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü.

Atatürk Anıtı önünde toplanan binlerce kişi burada ilk olarak saygı duruşunda bulundu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı söyledi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin hazırlanan kısa filmlerin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, duygularını şu sözlerle ifade etti:

MADENOĞLU, “BU VATAN BÖLÜNMEZ”

“Bir yıl öncesine gittiğimiz zaman yani takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde güzel yurdumuz, aziz vatanımız hain bir darbe teşebbüsüne maruz kalmış ve muhatap olmuştur. Peygamber ocağı dediğimiz asırlar boyunca kahramanlığıyla, şan ve şerefiyle, zaferleriyle tarihte destanlar yazdıran kahraman ordumuzun içinden çıkan bir grup hain demokrasimize, Cumhuriyetimize, milletimize, vatanımıza, bayrağımıza her şeyimize kast ederek bir darbe yapmak istedi. Ama bilmiyordu ki yüce Türk Milleti demokrasiye aşıktı, vatanını severdi, bayrağına ve devletine bağlıydı. Böyle hainlikleri savuşturacak, boşa çıkaracak bir şuurda ve anlayıştaydı. Nitekim bu darbe girişiminin başlamasından sonra silahlı kuvvetlerimizin içindeki vatansever askerlerimiz, polisimiz ve diğer karşı koyan tüm unsurlar bu darbeyi boşa çıkarmak için büyük bir karşı mücadele verdiler. Bugün başımızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin çağrısı üzerine; demokrasiye aşık halkımız sokaklara çıktı ve hainlere karşı haykırdı; bu vatan bölünmez, bu millet birdir ve bu bayrağa karşı saygı her zaman duyulacaktır. O yüzden siz boşuna uğraşıyorsunuz diyerek, göğüslerini kurşunlara siper ettiler, tankların altına yattılar. Ve gerçekten de tarihte emsali ve eşi görülmemiş bu hain darbeye karşı yine tarihte eşi benzeri görülmemiş bir mücadele verdi. Sonuçta o hainler cezalarını buldular bugün yüce Türk adaletinin karşısında hesap veriyorlar.”

“SEVE SEVE ŞEHİTLİĞE KOŞTULAR”

Madenoğlu, o gece 250 şehidin verildiğini ve 2 bin 196 da gazimizin olduğunu hatırlatarak, “Ben o şehitlerimize yüce mevlamdan rahmet diliyorum. Mekanlarının cennet olduğundan şüphemiz yok ama yinede mekanlarının cennet olmasını diliyorum. Biz şehitliği daima ulaşılması gereken bir rütbe olarak, bir mertebe olarak bütün tarihimiz boyunca kabul ettik ve seve seve şehitliğe koştuk. Bugün de koşacağız, yarın da koşacağız. O gece ve sonraki günlerde gazi olan vatandaşlarımıza da yüce mevlamdan uzun ömürler diliyorum. Onların taşıdıkları gazilik payesi, gazilik ünvanı ömürleri boyunca sürecek ve nesilden nesile bu şerefli rütbeyi taşıyacaklar.”dedi.

“DEMOKRASİMİZ DAHA DA GÜÇLENDİ”

Kdz.Ereğlili vatandaşların da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından alanları hınca hınç doldurarak demokrasiye ve Cumhuriyete sahip çıktıklarını söyleyen Madenoğlu, “İşte bugün de yine bu meydanı doldurdunuz. Allah sizlerden razı olsun. Böyle bir milletin esarete düşmesi asla ve asla beklenemez. Böyle bir halkın böyle bir darbe girişimine boyun eğeceği, onlara yol vereceği, rıza göstereceği asla ve asla beklenemez. Biz artık darbelerin sona erdiğini, demokrasimizin bir kez daha güçlendiğini buradan bütün dünyaya haykırabiliriz. FETÖ ve benzeri örgütleri kullanan ve tarihimiz boyunca bize düşmanlıktan başka bir şey göstermemiş yabancı güçlerin, düşmanların bu tür girişimlerini daima ve daima başarısız kılacağız.” ifadelerine yer verdi.

UYSAL, “ ‘TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET’ DİYE HAYKIRDIK”

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da konuşmasında 15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet, gazilere de acil şifalar diledi. Uysal, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“O gece biliyorsunuz kanlı bir FETÖ ihanet çetesinin iş başında olduğu bir geceydi. Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde bizlere hayır gibi görünen bazen şer gibi biter, şer gibi görünenler de hayırlı biter der. Bizler de 15 Temmuz gecesi o şer gibi başlayan geceye 16 Temmuz günü hayırlar vesile oldu. O gün gerçekten özgüvenimizi sağladık ve biz bu ülkeyi bırakmayacağımızı tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet dediğimizi bu alanlarda haykırarak bağırdık. Bizler 27 gün boyunca bu alanda nöbet tuttuk. Ben o nöbetlerde olan özellikle gurbetçilerimize de teşekkür etmek istiyorum. Gurbetten izine geldiler, 15 Temmuz oldu fakat gurbetçi kardeşlerim tatile gitmediler, akrabalarına ziyaretlere gidemediler ve sabahlara kadar bu alanda nöbet tuttular. O hain darbe girişiminin olduğu gece bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın feraseti ve dik duruşu sayesinde halkı sokağa davet etmesi ve aziz Türk Milleti de o talimata uyarak sokakları, caddeleri, meydanları, alanları doldurdu. İşte o hain darbe girişimi bu şekilde önlendi. Allah Recep Tayyip Erdoğan’dan ve halkımızdan razı olsun. Bu gece tüm güzel ülkemin 81 ilinde bu demokrasi, milli birlik gününde nöbet tutan, yürüyüşler yapan tüm Türk halkına buradan saygılarımı ve şükranlarımı iletiyorum. Bu aziz millet olduğu müddetçe bir daha darbeler olmayacaktır.”

“HAİNLER BİR ŞEYİ UNUTTULAR…”

Şimdi darbe girişimi başarılı veya kısmen başarılı olsaydı ne olurdu; eğer başarılı olsaydı hani deriz ya dükkanı kapatıp gidelim, film bitti. Cumhuriyet bitti, her şeyimiz bittiydi. Anahtar teslim bir Türkiye…Peki kısmen başarılı olsaydı, aylarca süren bir iç savaş, yüz binlerce ölü, asker ve halk karşı karşıya, askeriyenin içinde karışıklıklar, etnik grup kavgaları olacaktı. Bütün kazanımlarımızı kaybedecektik. En önemlisi de nitelikli insan gücümüz hiç kalmayacaktı. Çünkü nitelikli bir insanımızın yetişmesi en az 30 yıl, bu en önemli sermayemizi kaybetmiş olacaktık. İşte bu planları yapanlar, bu planı uygulamaya sokanların senaryosu buydu. Ama bir şeyi unuttular, bu milletin çapulculara, hainlere, alçaklara, özelikle de FETÖ hainlerine yenilgiye uğramayacaklarını unuttular.

“BU MİLLET DARBE GİRİŞİMİNİ ELİNİN TERSİ İLE İTTİ”

Bu hainler askeriyemizi temsil etmemektedir.  Çünkü askeriye bizim gözbebeğimiz. Askeriye Mehmet, Askeriye Peygamber ocağı… Bundan dolayı onlar sandılar ki ordu millet, ama o gün yanıldıklarını anladılar millet ordu olmuştu; bu millet darbe girişimini elinin tersi ile itti. Tankları dayanarak itti, kurşunlara kendini siper etti. Bu milletin her bir ferdinin asker olduğunu onlar unuttular. Unuttukları bir diğer şeyde bu milletin her ferdinin içinde Çanakkale’nin ruhunun genlerine işlediğini unuttular. Çanakkale ruhu bizim genlerimizde. Unuttukları bir şey daha vardı; bu millet destanlar yazdı. Tekrar, destan yazacağını unuttular. Unuttukları en önemli şeyler vardı; bu milletin sela seslerini kulakları ile dinlediğini sandılar. Oysa aziz Türk Milleti sela seslerini kalpleri ile dinledikleri için alanlardaydılar. Bunu da unuttular. Bu milletin inançlı, imanlı insanlarını ve gençlerini unuttular. İşte bu yüzden darbe girişimi başarısız kaldı.

“15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Bizim bugünden sonra bu Çanakkale ruhuyla ama en önemlisi de 15 Temmuz’da kazandığımız o özgüvenle bu ülkeye muasır medeniyetler ötesine taşımaya ant içmemiz lazım. Bu yüzden çok çalışmamız lazım. Bizler bir olursak, iri olursak, diri olursak, kardeş olursak, hep beraber Türkiye olursak bütün dünyaya karşı mücadelemizi sürdürürüz. Bizler bugünden sonra 15 Temmuz’un unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu ruhu içimize özümseyeceğiz.

Konuşmaların ardından Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu söyleşi gerçekleştirdi.

NÖBET SÜRÜYOR

Daha sonra alanda toplanan binlerce kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’dan canlı yayın ile yaptığı konuşmayı izledi. Alandaki demokrasi nöbeti ise devam ediyor.

KATILIM:

Yürüyüş ve nöbet etkinliğine; Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Piyade Albay Murat Türken, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Kdz.Ereğli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Doğan Açar, Kdz.Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir, Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Metin Ercan, Alaplı eski Belediye Başkanı Nevzat Çmenoğlu, Gülüç Eski Belediye Başkanı Aydın Güngör, Gökçeler Eski Belediye Başkanı Bekir Çolak, protokol üyeleri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile aralarında tekerlekli sandalyeli engellilerin de bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

Share
516 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?